Meridiana v Bojniciach – atraktívne miesto na turistickej mape Slovenska

Meridiana v Bojniciach 2

Bojnice patria bez pochýb k najžiadanejším turistickým cieľom na Slovensku a svoju obľubu si dlhodobo udržiavajú. Niet divu – kúpeľné mestečko s romantickým zámkom, so zoologickou záhradou, s mnohými historickými pamiatkami a vyhliadkovou vežou má turistom čo ponúknuť. Pobyt je lákavý pre rodiny aj seniorov a dá sa tu kombinovať pasívne a aktívne trávenie dovolenky. Tento potenciál je zaujímavý aj pre investorov v cestovnom ruchu. Tí tu však musia počítať s konkurenciou aj náležitými nárokmi klientov. Penzión a reštaurácia Meridiana je projekt, ktorý ich dokáže uspokojiť. Súčasťou komfortu, ktorý klientom ponúka, je aj kvalita samotnej stavby. Vsadili na systém Ytong a jeho príbuznú značku Silka, vďaka ktorej zaistili maximálny akustický útlm v izbách.

Penzión Meridiana doplnil funkciu reštaurácie Meridiana o ubytovacie kapacity do celku Meridiana resort. Výnimočné miesto na rozhraní miest Prievidza a Bojnice pri rieke Nitra si vyžadovalo individuálny prístup pri výstavbe objektu. Stavba sa podriadila prírodným podmienkam a materiálovo- priestorovým možnostiam. Pozostáva z troch stavebných blokov spojených jednou strechou.

Výrazným prvkom je drevená ochodza, ktorá plní funkciu prístupu k jednotlivým ubytovacím jednotkám a zároveň je pobytovým priestorom vnútrobloku s biojazierkom. Okná izieb orientované von z rezortu sú doplnené drevenými okenicami. Tieto prvky spolu dodávajú stavbe charakteristický vzhľad a výnimočnosť.

Meridiana v Bojniciach 3

Dôraz na kvalitu sa odrazil aj vo výbere materiálov pre výstavbu

Z množstva ponúk súčasných murovacích materiálov investor zvolil stavebný systém Ytong. Hlavnými dôvodmi bola dostupnosť a optimálny pomer ceny a kvality. Svoju rolu vo výbere hrali tiež odporúčania projektanta stavby a komplexnosť tohto systému – ponúka prvky nielen pre celú hrubú stavbu a povrchové úpravy, ale aj príbuzné značky, ako sú zateplenie Multipor a vápenno-pieskové bloky Silka.

Preto mohli dosiahnuť požadované hodnoty energetickej úspornosti budovy a aj akustický útlm medzi izbami. Obvodové tvárnice a preklady sú zo systému Ytong, v prípade ktorého ocenili rozmerovú presnosť a ľahkú opracovateľnosť, vďaka ktorej stavba postupovala rýchlo. Práve rýchlosť výstavby je v prípade komerčných objektov jedným zo zásadných faktorov, pretože napomáha čo najrýchlejšej návratnosti investície.

Meridiana v Bojniciach

Silka pre nerušený pokoj v izbách

Vápenno-pieskové tvárnice Silka majú rovnakého výrobcu a zloženie ako Ytong. Dopĺňajú celkové portfólio stavebných komponentov o diely, ktoré vynikajú výbornými akustickými vlastnosťami, únosnosťou a umožňujú stavať veľmi štíhle konštrukcie. Silka sa presadzuje pri stavbách so zvýšenými nárokmi na protihlukovú ochranu. Už tvárnice s hrúbkou 240 mm spĺňajú normou požadovanú hodnotu 55 dB, priečka hrúbky 100 mm potom zodpovedá útlmu pre akusticky chránenú miestnosť.

Ďalším praktickým plusom je protipožiarna odolnosť Silky. Radí sa medzi materiály A1, ktoré sú nehorľavé. Má tiež výborné tepelno-akumulačné vlastnosti.

Aj s hmotnosťou tvárnic (2 000 kg/m3) je s nimi výstavba jednoduchá a praktická, pretože ich veľkosť je prispôsobená ľahkej manipulácii. Absolútna presnosť, systémovosť a možnosť prepojenia so systémom Ytong napomáhajú splneniu vysokých kritérií na rýchlosť výstavby.

www.ytong.sk