Partner sekcie:
  • Stavmat

Betonári par excellence

Betonári par excellence

Radi by sme vám priniesli trochu pracovnej inšpirácie. Poznáme partiu betonárov par excellence, ktorých pracovné nadšenie je obdivuhodné a kvalita práce doslova špičková.

Ide o partiu MysticConstructions, ktorá sa špecializuje na výstavbu betónových skateparkov, častokrát z betónu dodaného firmou ZAPA beton.

Skateparky realizujú formou konštrukcie zapustenej do terénu, tzv. bazénu, s hĺbkou až 2 m. Na výstuž upevnenú do segmentových oblúkov nanášajú betón technológiou striekania mokrou cestou. Výsledný povrch betónu potom dokonale ručne vyhladia pomocou množstva rôznych hladidiel. Týmto spôsobom postavili MysticConstructions už viac ako 100 bikeparkov.

Viktor Slezák, hlavný technológ ZAPA betonu, vysvetľuje: „Striekaný betón (alebo aj torkrét) je technológia ukladania betónu striekaním špeciálnym strojom na podklad s prídavkom (alebo bez) urýchľovača. Zmes betónu musí byť špeciálne navrhnutá pre každú jednu technológiu s ohľadom na potrebné pevnostné parametre aj aplikačný stroj. Receptúra je vyvážená vďaka presnému pomeru cementu, piesku a kameniva do maximálnej frakcie 8 mm tak, aby bola dobre striekateľná, mala čo najlepšiu lepivosť na podklad a minimalizovala spad. Striekaný betón sa najčastejšie využíva na zaistenie svahov a ostení tunelov. Takto realizujeme aj najdlhší slovenský diaľničný tunel Višňové – Dubná Skala s dĺžkou takmer 8 km.“

Nadšenie chlapcov pramení z toho, že väčšina z nich v týchto skateparkoch aktívne jazdí. Niektorí sa nezúčastňujú len Českého skateboardového pohára, ale aj pretekov svetového pohára. Realizačná firma je teda aj užívateľom stavby.

Momentálne sa dokončuje multifunkčný športový areál v Říčanoch a skatepark od partie MysticConstructions je jeho súčasťou. Striekaný betón dodala firma ZAPA beton zo svojej betonárne v Prahe-Kačerove. Má pevnostnú triedu C 25/30 a stupeň vplyvu prostredia XF1, konzistenciu S3, maximálna zrnitosť kameniva je 8 mm. Stavbyvedúci areálu v Říčanoch hovorí, že cena práce týchto betonárov je síce vyššia, ale kvalita je špičková.

Pri návrhu dizajnu skateparku v Říčanoch sa kládol dôraz na funkčnosť. Každý rádius a jeho prechod sa využíva na tzv. ollie – air, pričom môže jazdec predvádzať ešte ďalšie zložitejšie triky. Celkový dizajn je podriadený funkčnosti prekážok a pohodlnému rozjazdu.

Pôvodný skatepark s otvorenou rampou bol veľmi hlučný a obyvatelia okolitých domov sa sťažovali. Súčasná forma so zapustenou a tuhou konštrukciou je omnoho tichšia, navyše tu aj budova šatní funguje ako protihluková stena.

Areál v Říčanoch ponúka aj ihrisko na atletiku, futbal, vybíjanú, basketbal, pumptrack na zvládnutie technickej jazdy na bicykli, lezeckú stenu, workout fitness a detské ihrisko. Areál s rozpočtom vyše 46 miliónov českých korún oficiálne otvoria v auguste 2018.

Text: Ing. Radek Stavarčík, ZAPA beton
Foto: MysticConstructions a ZAPA beton

Komentáre