Veľký prehľad renovačných náterov

Partneri sekcie:

Elastické nátery či omietky vystužené vláknami je možné použiť na opravu existujúcich povrchov obvodových plášťov budov, ktoré vykazujú trhliny do 0,5 mm.

Renovačné elastické nátery a omietky umožňujú preklenutie mikrotrhlín v podklade bez nevyhnutnosti povrchových úprav podkladu, a to vďaka obsahu špeciálnych výstužných vlákien. Na trhu sú dostupné renovačné nátery, ktoré sú okrem mechanického poškodenia zároveň odolné proti riasam a plesniam či atmosférickým vplyvom.

Pred aplikáciou renovačných náterov a omietok je potrebné pôvodný povrch v závislosti od aktuálneho stavu vhodne upraviť. Po kontrole súdržnosti existujúcich omietok a náterov sa povrch očistí mechanicky a tlakovou vodou a odstránia sa nesúdržné časti. Povrch by mal mať rovnomernú drsnosť.

Na podklad sa potom odporúča naniesť vhodný základný náter. Ak sa na povrchu nachádzali riasy a plesne, je potrebné použiť dezinfekčný náter. Renovačný náter sa nanáša až do nasýtenia podkladu (v dvoch až troch vrstvách) maliarskym alebo murárskym štetcom, kožušinovým, resp. textilným maliarskym valčekom v súlade s technickým predpisom výrobcu.

Pri nanášaní valčekom sa odporúča použiť vhodnú stieraciu mriežku; druhú, resp. tretiu vrstvu je možné nanášať až na celkom suchú predchádzajúcu vrstvu. Na jednotlivé plochy stien by sa mal renovačný náter nanášať bez prestávok od hrany po hranu.

Na plochy nedostupné pre štandardný maliarsky valček s dlhým vlasom (kúty, rohy, žľaby, úzke ostenia a pod.) sa náter nanáša vhodným štetcom alebo upraveným menším valčekom. Tieto plochy sa vždy upravia ako prvé pred celoplošnou aplikáciou náteru.

Primalex Renovačná a fasádna farba
PCI Multitop® Elastik T
Carbosol
Cemix Elastický fasádny náter
Elastocolor Tonachino Plus
Revitalcolor

Elastické povrchové úpravy

Revitalcolor

Vlastnosti
Mikroarmovaná fasádna farba vyrobená na základe vodnej disperzie polymérnych spojív. Vhodná na dekoratívnu ochranu všetkých druhov pevných, reliéfne upravených, resp. drsných a zahladených aj opravovaných a vzhľadom na drsnosť nerovnomerných povrchov. Farebný film je vystužený tenkými syntetickými vláknami.

Na miestach hrubých vrstiev náterov v brázdach, žľaboch a jamkách nepopraská, dobre premostí vlasové trhliny do 0,3 mm. Možné nanášať aj na dobre prídržné, staré akrylátové, silikátové a silikónové vrstvy farieb a na dekoračné omietky všetkých druhov. Odolná proti napadnutiu riasami a plesňami, proti dymovým spalinám a UV žiareniu, dobre paropriepustná, vodoodpudivá, dobrá krycia schopnosť.

Spotreba
0,3 až 0,7 l/m2 (v závislosti od nasiakavosti a drsnosti podkladu)

Balenie
Plastová nádoba, 5 a 15 l

Orientačná cena
31,50 €/5 l (základná biela farba), 77,70 €/15 l (základná biela farba)

Výrobca
JUB

Revitalcolor
Revitalcolor |

Neprehliadnite: Oprava fasádnej omietky s trhlinami väčšími ako 0,5 mm

Primalex Renovačná a fasádna farba

Vlastnosti
Elastický akrylátový náter na renováciu všetkých typov minerálnych omietok vrátane vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov. Obohatený o stredne zrnité plnivá a tenké prírodné vlákna na vypĺňanie a premostenie nedynamických vlasových trhlín v podkladoch až do 0,5 mm. Nepraská ani v miestach, kde je nanesená silnejšia vrstva (napr. ryhy, priehlbiny, nerovnosti).

Veľmi dobré krytie, matný náter, dlhodobá životnosť, vysoká odolnosť proti zašpineniu vďaka obsahu silikónových aditív, odolnosť proti nepriaznivým poveternostným vplyvom, vysoká paropriepustnosť a dlhodobá ochrana proti tvorbe rias a plesní.

Výdatnosť
4 až 6 m2/l (hrubé povrchy), 7 až 9 m2/l (hladké povrchy)

Balenie
Plastová nádoba, 3 a 10 l

Orientačná cena
54,64 €/10 l

Výrobca
PPG Deco

Primalex Renovačná a fasádna farba
Primalex Renovačná a fasádna farba |

Cemix Elastický fasádny náter

Vlastnosti
Vodouriediteľný fasádny náter na báze vysokoelastickej polymérovej disperzie a minerálnych plnív s obsahom fungicídnych prísad na preklenutie dodatočne vzniknutých trhlín v podklade. Na všetky druhy minerálnych podkladov (omietky, betón a pod.) s možnými dodatočnými objemovými zmenami sprevádzanými výskytom vlasových trhlín.

Schopnosť preklenutia (premostenia) trhlín so šírkou do 2,5 mm, vodoodpudivý a priepustný, vysoká stálosť farieb. Možné tónovať na rôzne farebné odtiene podľa vzorkovníka.

Spotreba
0,8 až 1,6 kg/m2 (na dvojitý náter, v závislosti od nasiakavosti a druhu podkladu)

Balenie
Plastová nádoba, 7 a 21 kg

Orientačná cena
37,80 €/7 kg, 105 €/21 kg

Výrobca
Cemix

Cemix Elastický fasádny náter
Cemix Elastický fasádny náter |

Prečítajte si tiež: Akú povrchovú úpravu vybrať na fasádu

Carbosol

Vlastnosti
Fasádna silikónová farba s plniacimi vlastnosťami vystužená uhlíkovými vláknami. Umožňuje zatieranie trhlín v podklade, riediteľná vodou, vodoodpudivá, vysoká odolnosť proti zašpineniu vďaka kombinácii spojív SilAcryl-silikón a nanoštruktúre pigmentov/plnív, vysoké krytie, odolná proti agresívnym látkam v ovzduší a alkáliám, vysokopriepustná pre CO2, mikroporézna, s obsahom špeciálnych fotokatalyticky pôsobiacich pigmentov na zabezpečenie samočistiaceho efektu a na zvýšenie ochrany proti primárnemu napadnutiu mikroorganizmami (riasy, plesne).

Matný náter s minerálnym charakterom a vzhľadom vápennej farby. Vhodný aj na použitie na stavby v pamiatkovej starostlivosti a nátery s vysokým obsahom vápna.

Spotreba
0,4 až 0,7 kg/m2 (na dvojitý náter, hladký podklad)

Balenie
Plastová nádoba, 7 a 22 kg

Orientačná cena
205 €/22 kg

Výrobca
Caparol

Carbosol
Carbosol |

PCI Multitop® Elastik T

Vlastnosti
Silikónová trhliny prekleňujúca fasádna farba s vysokou vodoodpudivosťou, difúznou schopnosťou a so samočistiacim efektom. Odolná proti UV žiareniu a alkáliám, s vysokou krycou schopnosťou. Farba obsahuje novú generáciu silikónovej kombinácie so schopnosťou kapilárnej a difúznej aktivity za prebiehajúcej hydrofobicity, čím sa stáva odolná proti extrémnym poveternostným vplyvom a rýchlemu zašpineniu.

Čisteniu dopomáhajú aj fotoaktívne zložky farby s vysokoúčinným biocídom, ktorý zvyšuje maximálne odolnosť pred usadením a rastom rias. Trvalo elastická do -20 °C. Použiteľná na minerálne podklady aj vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy.

Spotreba
0,18 až 0,25 l/m2 (na jeden náter, jemná omietka)

Balenie
Plastová nádoba, 3 a 12,5 l

Orientačná cena
43,92 €/3 kg, 168 €/12,5 l

Výrobca
Basf

PCI Multitop® Elastik T
PCI Multitop® Elastik T |

Elastocolor Tonachino Plus

Vlastnosti
Pružná, omietková, povrchová úprava na hygienické ošetrenie stien v interiéri aj exteriéri. Vláknami vystužená povrchová úprava s rustikálnym efektom, vhodná na všetky nové alebo pôvodné steny ošetrené náterom, povrchy s vlasovými trhlinami alebo na povrchy v miestach, kde špecifické klimatické podmienky podporujú rast plesní a rias.

Vysoko­elastická aj pri nízkych teplotách, vysoko vodoodpudivá, odolná proti zašpineniu, farebne stála, odolná proti tvorbe rias a plesní a vysokoodolná proti UV žiareniu.

Spotreba
1,9 až 2,3 kg/m2 (hrúbka vrstvy 1,2 mm), 2,2 až 2,6 kg/m2 (hrúbka vrstvy 1,5 mm)

Balenie
Plastová nádoba, 20 kg

Orientačná cena
96 €/20 kg

Výrobca
Mapei

Elastocolor Tonachino Plus
Elastocolor Tonachino Plus |
Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
Foto: archív firiem

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2019.