Partner sekcie:
  • Viessmann

Unikátna multifunkčná budova

unikatna multifunkcna budova

Statoil je nadnárodná energetická spoločnosť, ktorá pôsobí v 36 krajinách sveta. V roku 2010 bola vyhlásená za 13. najväčšiu škandinávsku ropnú a plynárenskú spoločnosť. V októbri 2012 sa firma Statoil rozhodla zmeniť sídlo a presťahovala sa do novej administratívnej budovy do Fornebu v Nórsku.

Budovu projektovala mladá nórska architektonická kancelária A-lab. Zdrojom inšpirácie jedinečnej architektúry bola hra Mikádo, čo sa jasne odzrkadlilo na jej dizajne. Budova s deviatimi podlažiami a piatimi krídlami Five Elements má takmer 70 000 m2 a bude v nej pôsobiť 2 500 zamestnancov. Investorom projektu je spoločnosť IT Fornebu Eiendom AS, ktorá prenajíma celú budovu spoločnosti Statoil.

Vďaka svojej architektúre a progresívnym technickým riešeniam bola stavba unikátna už dlho pred svojím dokončením. Nórsky Helvar partner dodal riadenie na osvetlenie do celej budovy. Nová administratívna budova je jeden z najväčších projektov v Nórsku, kde je použité Helvar DALI riadenie. V budove sa celkovo nachádza takmer 7 000 ks Helvar DALI komponentov – od DIGIDIM 910 routerov až po komponenty, ktoré ovládajú ventiláciu.

ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ A TRVALÁ UDRŽATEĽNOSŤ

Jednou z najdôležitejších požiadaviek investora bola energetická účinnosť budovy prostredníctvom Helvar DALI systému. Okrem mimoriadne efektívnych komponentov osvetlenia boli ďalšie úspory energie dosiahnuté odborným a detailným naprogramovaním riadiaceho systému. Systém zahŕňa mnoho senzorov, aby užívateľom po celý čas zabezpečil optimálne osvetlenie a vetranie. Ďalšie zníženie spotreby elektrickej energie je zabezpečené detekciou prítomnosti osôb v priestoroch budovy. Inteligentný osvetľovací systém automaticky vypne osvetlenie aj ventiláciu potom, čo zamestnanci opustia svoje pracovné miesta.

Okrem celkového zlepšenia pohodlia a bezpečnosti zamestnancov sa veľký dôraz kládol na ekologicky šetrné riešenia s najnižšou možnou spotrebu energie. V porovnaní s predchádzajúcimi prenajatými kanceláriami spoločnosti Statoil sa očakávajú výrazne nižšie náklady na prevádzku a údržbu. Osvetľovací systém v budove je navrhnutý tak, aby spĺňal legislatívne požiadavky a bol flexibilný.

Prvky umenia

Medzi základné účely novej kancelárskej budovy patrí snaha ponúknuť rôznym umelcom možnosť vytvoriť inšpirujúce a podnetné pracovné prostredie. Spoločnosť Statoil je známa tým, že podporuje umenie, preto je prítomné aj v tejto budove.

Jedným z najzaujímavejších prvkov stavby je hlavný vchod, ktorý vyzdvihuje kreatívna vizualizácia od švajčiarskej umelkyne. Pipilotti Rist využila videoukážky na LED obrazovkách s podsvietením a farebným pozadím. LED podsvietenie je ovládané cez HELVAR routre 910 v kombinácii so senzormi denného svetla. Jas obrazoviek sa automaticky prispôsobuje aktuálnym svetleným podmienkam.

DNA Slovakia, spol. s r.o.
Komárňanská cesta 13
940 43 Nové Zámky
tel.: 035/6400 616, 6426 824 – 825
fax: 035/6401 907
e-mail: info@dnaslovakia.sk
www.dnaslovakia.sk

–>–>