image 63696 25 v1
Galéria(7)

Nový iBMS systém SmartStruxure Lite vás nadchne!

Partneri sekcie:

Spoločnosť Schneider Electric uvádza na trh nové riešenie pre malé a stredne veľké budovy – SmartStruxure LiteTM, ktoré vás nadchne svojimi výhodami a univerzálnosťou.

23
010487o2
010487o5
010487o6
010678o10
MaR1

Schneider Electric pokračuje  v investovaní do systémov pre technológie budov a neustále rozširuje svoje portfólio produktov, a hlavne riešení pre efektívne využívanie energií, znižovanie realizačných nákladov a zvyšovanie komfortu  užívateľov. V 2003 spoločnosť Schneider Electric začala so zlučovaním významných firiem v oblasti automatizácie budov pod svoje krídla. Následne vyvinula jednotný systém, ktorý má z každého, predtým samostatného systému, to najlepšie. Vznikol nový BMS systém pod názvom SmartStruxure. Ten ponúka riešenie pre rozsiahle projekty a je postavený na otvorených komunikačných štandardoch ako sú  Lonworks, BACnet Modbus. Aktuálne je už verzia 1.4. Toto riešenie zapadá do architektúry EcoStruxure, ktorá ponúka prepojenie medzi všetkými systémami spoločnosti Schneider Electric. Následne je možné jednotlivé systémy spravovať podľa požiadavky užívateľa pomocou nástrojov StruxureWare.
 
Aby sme znížili vstupné náklady a bola zachovaná možnosť týchto užitočných integrácií aj u menších budov, prichádza Schneider Electric s riešením SmartStruxure Lite. Toto riešenie je postavené na výrobkoch predtým samostatnej firmy CAN2GO, ktorá sa stala v roku 2013 súčasťou Schneider Electric.

Prehľad riešení

Riešenie SmartStruxure Lite umožňuje riadenie technológií budov (kotolne, vzduchotechniky a ďalších), osvetlenia a monitoring spotrieb rovnako ako robustnejšie systémy. Pripojenie periférií pre monitoring a riadenie koncových zariadení je umožnené nielen pomocou fyzických vstupov a výstupov (analógových i binárnych), ale aj pomocou bezdrôtovej technológie ZigBee a EnOcean. Tým je dosiahnutá maximálna prepojiteľnosť a otvorenosť tohto systému pre akékoľvek použitie.

Vďaka bezdrôtovej technológií je toto riešenie ideálne pre rekonštrukcie a historické budovy, kde pri klasickej elektroinštalácii narážame na mnoho obmedzení s kabelážou.

Obsluha riadenej technológie je umožnená pomocou vstavaného webového servera v každej riadiacej jednotke alebo integráciou do nadriadeného systému.

Prehľad produktov

Základom sú tzv. univerzálne regulátory alebo brány. Tieto riadiace jednotky v sebe majú webový server, pomocou ktorého pristupuje obsluha k vizualizácii. Cez rovnaké webové rozhranie, pod účtom administrátora, sa konfiguruje samotný regulátor a to vrátane tvorby aplikácie. Aplikácie je možné vytvárať pomocou funkčných blokov alebo skriptov (LUA). Všetky tieto riadiace jednotky majú možnosť pripojenia k ethernetovej sieti. Je ich možné vzájomne prepojiť medzi sebou, či už komunikáciou na ethernetovej sieti, ale aj bezdrotovo v sieti ZigBee, seriovo v sieti CAN. Pomocou BACnet IP alebo webových služieb môžu komunikovať s nadriadeným systémom. Jednotlivé typy regulátorov a brán sa líšia  možnosťami komunikácie (Modbus, EnOcean, ZigBee) a možnosťami fyzického spojenia s technológiou (fyzickými vstupmi a výstupmi, prípadne pohonom pre reguláciu vzduchotechnickej klapky).
 
MPM-UN – univerzálny regulátor
Kompaktný regulátor s možnosťou pripojení pomocou fyzických vstupov a výstupov (6×AI, 4×AO, 2×DO), voliteľne Modbus komunikácia.

MPM-VA – VAV regulátor
Kompaktný regulátor pre VAV box s vstavaným snímačom tlaku a pohonom VZT klapky s možnosťou pripojení fyzických vstupov a výstupov.

MPM-GW – univerzálna brána
Kompaktný regulátor bez možnosti fyzických vstupov a výstupov, určený pre riadenie zariadení s bezdrôtovou komunikáciou. Svojím vzhľadom je upravený tak, aby nepôsobil rušivo v interiéri a mohol riadiť bezdrôtové periférie podľa uloženej aplikácie.

SEC-TE – bezdrôtový IO modul
Bezdrôtový kompaktný vzdialený modul s komunikáciou pomocou ZigBee s MPM jednotkou. Vlastné fyzické vstupy a výstupy (4×AI, 4×AO, 5×DO) je možné obsluhovať aplikáciou uloženou v module. Napájanie podľa typu 24VAC alebo 230VAC.

SED-0 – bezdrôtový pohon
Bezdrôtový pohon pre VZT klapky s komunikáciou pomocou ZigBee s MPM jednotkou. Pohon umožňuje pripojenie ďalších dvoch napäťových vstupov a riadenie pomocou aplikácie uloženej v pohone.

Prehľad možností SmartStruxure Lite 

Obr. 2. Prepojiteľnosť a komunikácia iBMS SmartStruxure Lite
Obr. 2. Prepojiteľnosť a komunikácia iBMS SmartStruxure Lite

Použitie tohto systému nie je len pre rekonštrukcie a inštalácie v historických budovách, ako bolo zmienené na začiatku. Hlavná sila tohto systému je v univerzálnosti, jednoduchosti inštalácie a vďaka využitiu otvorených štandardov jednoduché prepojenie s existujúcim systémom v danej budove.

Systém SmartStruxure Lite môže tiež poslúžiť ako centrálna jednotka a vizualizácia pre priestorové regulátory rad SE7xxx od Schneider Electric.

Ďalej môže byť systém využitý ako rozšírenie už nasadeného systému tam, kde je požiadavka na bezdrôtovú komunikáciu a súčasný systém túto požiadavku nedokáže efektívne splniť s ohľadom na nákupnú cenu ďalších potrebných prevodníkov a integrácií.

LEED kredity – je možné získať s použitím riešenia SmartStruxure Lite.

Združenie EnOcean vypracovalo „bielu knihu“ o tom, ako s pomocou tejto bezdrôtovej technológie dosiahnuť LEED certifikácie. Viac na
www.enocean-alliance.org/fileadmin/redaktion/enocean_alliance/pdf/Downloads/whitepaper_EnOcean_Technology_and_LEED_.pdf

Webové stránky SmartStruxure Lite

Ďalšie informácie a dokumentáciu nájdete na webových stránkach tu.
Nástroj pre rýchlu voľbu požadovaného regulátora či periférie nájdete tu.

Ponuka školení systému SmartStruxure Lite riešenia

Školenia sa konajú priebežne alebo na prianie zákazníka. V prípade záujmu o školenie píšte prosím na daniel.mihalik@schneider-electric.com. Radi vás preškolíme.

Príklad použitia SmartStruxure Lite riešenia 

Obr. 3. Príklad riešenia iBMS SmartStruxure Lite – obchodný priestor

Obr. 3. Príklad riešenia iBMS SmartStruxure Lite – obchodný priestor

Obchodný priestor, ktorý je vybavený napr. VZT jednotkou, doplníme o bezdrôtové termostaty alebo iba bezdrôtové priestorové snímače (ZigBee). Pomocou MPM jednotky v ktorej je algoritmus, podľa požiadavky investora riadime alebo povoľujeme chod daného zariadenia ovplyvňujúceho priestor. V prípade riadenia osvetlenia je možné doplniť svietidlo o bezdrôtové relé (EnOcean), alebo spínať svetelné okruhy priamo výstupmi na MPM jednotke s väzbou zo silového rozvádzača. Rovnaký princíp je možné použiť aj pre vonkajšie osvetlenie a reklamu, vrátane prípadného plánovania časovým programom. Pomocou Modbus komunikácie je možné do vizualizácie zahrnúť aj aktuálnu spotrebu objektu.

Pomocou vzdialeného prístupu je možné takýto objekt spravovať bez toho, aby poverená osoba musela byť na mieste. Jednotlivé MPM jednotky sa môžu prepojovať do siete a iba jedna z nich následne sprostredkuje pre užívateľa vizualizáciu. Toto je vítané riešenie pre správu viacerých prevádzok (napríklad viac predajní v rôznych mestách).

VYHRAJTE záložný zdroj APC!

Stiahnite si novú brožúru SmartStruxure Lite a automaticky budete zaradený do losovania o 3 hodnotné ceny.

1. cena – Záložný zdroj UPS CyberFort APC
2. cena – Prepäťová ochrana APC
3. cena – Prepäťová ochrana APC

Akcia platí do 31. 5. 2014.

Tu si stiahnite brožúru.

Ing. Daniel Mihálik
Produktový a aplikačný špecialista – Systémy merania a regulácie
SCHNEIDER ELECTRIC SLOVAKIA, spol. s r.o.
Karadžičova 16
Bratislava 821 08
www.schneider-electric.com

ZDROJ: PR článok SCHNEIDER ELECTRIC SLOVAKIA, spol. s r.o.