Aj vzduch má svojho Tripadvisora: Radí, kde je bezpečné dýchať

Partneri sekcie:

Poznáte skratku IAQ? Možno vám tieto tri písmená samy o sebe nič nehovoria, ale ich relevancia pre zdravie je kľúčová, a to doslova v každej sekunde života! Exaktný význam skratky IAQ je Indoor Air Quality (u nás preložiteľné ako kvalita vzduchu v interiéri). Donedávna to bol laickou verejnosťou pomerne málo registrovaný pojem, používaný skôr špecifickou skupinou odborníkov, ako sú napríklad technickí inžinieri operujúci v oblasti riešení chladenia a vykurovania.

Prečo treba hovoriť o IAQ

Dnes sa o IAQ hovorí čoraz častejšie už aj na ulici. Dôvodom je potreba zvýšenej obozretnosti voči vzduchu, ktorý dýchame v uzavretých priestoroch, teda na miestach, kde kvalitu dýchaného vzduchu vieme a môžeme do značnej miery ovplyvniť.

K popularite pojmu IAQ aktuálne prispela aj zaujímavá dubajská iniciatíva, o ktorej sa v kuloároch hovorí ako o Tripadvisore pre meranie kvality ovzdušia v interiéri. Airzones je globálna technologická spoločnosť, ktorá na jeseň 2021 začala ako prvá na svete s nezávislým ratingovým systémom kvality ovzdušia v interiéri.

Sprievodca dýchateľnými priestormi

Merané priestory podliehajú prísnemu päťbodovému hodnotovému systému identickému s najpopulárnejším cestovateľským online poradcom. Ľudia tak získavajú cenného „vzdušného poradcu“, ak ich zaujíma, či je nimi vybraný hotel, kancelárska budova alebo nákupné centrum adekvátne vybavené proti nástrahám poletujúcim vo vzduchu.

Nie je náhoda, že spomínaná spoločnosť má sídlo práve v Spojených arabských emirátoch, kde emisie v atmosfére predstavujú dlhodobý problém, keďže v krajine sa stretávajú snáď najhoršie rizikové faktory – prašné púštne prostredie a expanzia stavebného priemyslu. Problematika (ne)čistého vzduchu sa však rozhodne netýka iba prašných a dynamických metropol ako Dubaj.

Zdroj: Daikin

Nečistý vzduch horší ako cigarety

Podľa dát zo Svetovej zdravotníckej organizácie je nekvalita ovzdušia primárnou príčinou ochorení vyvolaných vplyvmi životného prostredia. Odhaduje sa, že až 90 % populácie je pravidelne vystavovaných nečistotám vo vzduchu v hodnotách vysoko prevyšujúcich zdraviu neškodné limity. Alarmujúca je tiež štúdia, podľa ktorej má dlhodobé zdržiavanie sa v znečistenom ovzduší na dĺžku života drvivejší dopad ako životný štýl tuhého fajčiara.

Dobrou správou je, že keďže väčšinu času trávime v interiéri, rozhodnutie spraviť z neho bezpečné miesto pre život máme vo svojich rukách. Alebo máte pocit, že vzduch u vás doma prečistiť netreba? Pozor, aby ste sa nenechali oklamať ilúziou istoty.

Viditeľne škodia, aj keď ich nevidieť

Pevné častice veľkosti 2,5 mikrometra sú síce voľným okom neviditeľné, ale ignorovať ich by znamenalo dennodenne exponovať telo prachu, plesniam, peľom, exhalátom, dymu, zvieracím chlpom, baktériám, vírusom…

Takýmto pestrým koktailom nasiaknuté prostredie predstavuje zvýšenú záťaž nielen pre alergikov či osoby s oslabenou imunitou, ale doslova pre každého dýchajúceho človeka. A pri 11 000 litroch vzduchu, ktorý denne vpúšťame do pľúc, je v našom najlepšom záujme, aby bol každý jeden nádych zdrojom energie, nie stresu.

Čističky pre päťhviezdičkový nádych

Riešenia Daikin pre čistý vzduch nielen zachytia, ale aj zneutralizujú vyše 99 % nečistôt v ovzduší. Obsahujú výkonný 5-stupňový filtračný systém, majú diskrétne tichý režim pre nerušenú prácu, štúdium či spánok a spoľahlivo prečistia priestor s výmerou až 41 štvorcových metrov.

V portfóliu čističiek od japonského lídra v segmente nájdete modely so zvlhčovačom aj bez neho. Nech už si vyberiete čokoľvek, môžete sa spoľahnúť, že každý model je výsledkom aplikovania najnovších technologických inovácií vyvíjaných spoločnosťou s vyše 100-ročnými skúsenosťami na trhu.

Dýchajte tak, aby ste mohli každému nádychu dať päť hviezdičiek z piatich!

Viac na www.daikin.sk.

Zdroj: PR článok DAIKIN AIRCONDITIONING CENTRAL EUROPE – SLOVAKIA s.r.o.