Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 14
Galéria(19)

Lezecké centrum LA SKALA

Lezecké centrum LA SKALA v Žiline je jedným z najmodernejších a najväčších v Európe. Profesionáli tu nájdu komplexné podmienky pre lezenie, zabavia sa tu však aj rekreační športovci.

Spoločnosť Mapei sa svojimi výrobkami podieľa na výstavbe dôležitých športových zariadení po celom svete. Lezecké centrum LA SKALA v Žiline medzi športové stavby medzinárodného významu rozhodne patrí.
Novopostavenú halu tvoria dve časti. V prvej sa nachádza recepcia, požičovňa lezeckého materiálu, predajňa, reštaurácia, jogové štúdio, školiaca miestnosť, šatne a sociálne zariadenia. Stojí tu tiež boulderová stena s lezeckou plochou 530 m2 na lezenie krátkych ciest bez lana.

V druhej časti sa nachádzajú steny na lezenie s lanom s celkovou plochou 3000 m2. Steny siahajú do maximálnej výšky 17 m v 130 líniách. Ďalších 30 línií má 12 metrov.

Lezecké centrum LA SKALA v Žiline
Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 1
Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 18
Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 9
Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 11
Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 6
Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 3
Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 4

V centre pozornosti

Výrobky Mapei sa uplatnili na viacerých konštrukciách. Najzásadnejším bolo lepenie koberca s plochou 1200 m2 v lezeckej časti pomocou akrylového lepidla Ultrabond 333. Pri výbere lepidla i koberca zohral významnú úlohu fakt, že pri stavbe lezeckých ciest sa pravidelne používa plošina, ktorá spôsobuje mechanické namáhanie, ktorému musí koberec odolať.

 

Lezecké centrum LA SKALA v Žiline

Základom správne prevedenej realizácie podláh je príprava podkladu. Pred aplikáciu lepidla sa betónový podklad vyrovnal pomocou samonivelačnej veľmi rýchlotvrdnúcej vyrovnávacej stierky Ultraplan.

Nasiakavosť podkladu sa zjednotila pomocou penetračného náteru Primer G. Koberec sa následne lepil pomocou lepidla Ultrabond 333 vhodného na lepenie textilných povrchových krytín. Dalibor Joško hodnotí skúsenosti s týmto výrobkom: „Prekvapila ma dobre vypočítaná spotreba lepidla. Avšak za predpokladu, že sa na jeho aplikáciu použije zubová stierka v tvare písmena A. S hranatými zubovými stierkami bola manipulácia problematickejšia.“

Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 11

Vnútri haly sú podmienky na lezenie vždy optimálne. Dobrú viditeľnosť podporuje aj presvetlenosť a zvolená farebnosť interiéru. Halu opticky rozjasňuje svetlošedý koberec a svetlošedý betónový strop. Na dekoráciu i ochranu stropu sa použil náter Elastocolor Pittura.

Široké uplatnenie výrobkov Mapei

Materiály Mapei sa použili aj v konštrukciách mimo hlavnej lezeckej časti. Veľkoformátová keramická podlaha vo vstupnej časti si žiadala nielen výber vhodného lepidla na väčší formát dlažby, ale aj systém prekrytia dilatačných škár. Odborníci Mapei odporučili Mapetex Systém. Veľkoformátová dlažba sa následne lepila cementovým deformovateľným lepidlom KERAFLEX MAXI S1. Na výplň škár sa použila cementová škárovacia malta Ultracolor Plus.

Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 5
Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 5 |

Ochrana v sociálnych zariadenia, resp. v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou sa zabezpečila použitím vhodnej hydroizolačnej membrány. Na tento účel sa zvolila vysoko odolná pružná dvojzložková malta MAPELASTIC. V sprchovacích kútoch sa použila rýchloschnúca pružná tekutá membrána Mapegum WPS. Detaily v podobe dilatačných škár v podklade sa ošetrili elastickým pásom MAPEBAND. Škáry na plochách nadmerne namáhaných vodou sa vyplnili pomocou epoxidovej škárovacej malty KERAPOXY CQ, ktorá je vyhľadávaná pre jej dobrú spracovateľnosť.

Lezecké centrum LA SKALA v Žiline 3

www.mapei.sk