Strecha, ktorá dokáže vyrábať elektrinu

strešný systém Lindab SolarRoof

Lindab, svetový výrobca a predajca strešných krytín a odkvapových systémov z vysokokvalitnej švédskej ocele, uvádza na slovenský trh strešný systém Lindab SolarRoof, v ktorom sú fotovoltaické panely na výrobu elektrickej energie priamo integrované na strešnú krytinu.

Lindab SolarRoof je komplexný balík riešení pre tých, ktorí chcú kvalitnú a esteticky príjemnú strechu, ktorá zároveň dodáva vášmu domu energiu zo slnka. Využitím tohto riešenia ušetríte materiál, čas montáže a v neposlednom rade financie.

Lindab SolarRoof 1

Riešenie Lindab SolarRoof obsahuje strešnú krytinu s integrovaným fotovoltaickými panelmi vrátane výkonových optimalizérov a fotovoltaického meniča napätia. Okrem toho zákazník získava prístup k mobilnej aplikácii, ktorá umožňuje sledovať výrobu elektriny v reálnom čase.

Lindab SolarRoof 2

„Fotovoltaické panely v rámci systému Lindab SolarRoof využívajú najmodernejšiu technológiu CIGS (Copper-Indium-Gálium-selenidu). Tá zaisťuje vysokú účinnosť získavania energie z niekoľkých spektier slnečného žiarenia, využíva aj pre oko neviditeľné žiarenie a má toleranciu voči zatieneniu. CIGS panely majú v zamračenom a daždivom počasí až o 20% vyšší výkon v porovnaní s panelmi kremíkovými.

V priebehu dňa tak pracujú dlhší čas, a to aj v zhoršených svetelných alebo náročnejších klimatických podmienkach, a sú preto vhodné k celoročnému využívaniu. Elegantný čierny vzhľad ich priamo predurčuje pre domy s vysokými architektonickými nárokmi.

Strecha Lindab SolarRoof má širokú škálu využitia: hodí sa pre budovy v pamiatkovo chránených oblastiach, novostavby i rekonštrukcie. Najlepšie sa hodí pre šikmé strechy s dĺžkou krokvy minimálne 3,3 m. Najvhodnejšie pre inštaláciu panelov sú plochy naklonené na juh, ale aj tie so sklonom na východ a západ fungujú veľmi dobre.

Lindab SolarRoof 3

Fotovoltaické panely, integrované do falcovanej strešnej krytiny Lindab Seamline či do krytiny Lindab Click SRP, sú riadené inovatívnym fotovoltaickým meničom. Ten tvorí spolu s výkonovým optimalizérom veľmi flexibilný systém s kontrolou na úrovni jednotlivých panelov. Optimalizér, inštalovaný priamo na streche, zaistí maximálny možný výkon a reguláciu každého jednotlivého panelu.

To znamená, že aj keď sú niektoré panely v danom okamihu zakryté alebo v tieni, je funkcia tých zvyšných optimalizovaná na maximum. Vďaka tomu je možné na streche inštalovať súčasne viac panelov, nachádzajúcich sa na rôzne orientovaných strešných plochách, prípadne aj s rôznym sklonom.

Optimalizér spolu s meničom majú niekoľko bezpečnostných funkcií: tou najdôležitejšou je, že v prípade potreby fungujú tiež ako bezpečnostný vypínač jednosmerného prúdu dodávaného fotovoltaickými panelmi a zaisťujú tak účinnú protipožiarnu ochranu budovy, kde sú inštalované.

Lindab SolarRoof 4

Vďaka tomu, že fotovoltaický panel je integrovaný priamo do strešnej krytiny, je inštalácia Lindab SolarRoof tak jednoduchá, ako by sa jednalo o bežnú ľahkú strešnú krytinu. Okrem samotnej elektroinštalácie, ktorú musí vykonať odborne zdatný elektrikár, nie sú s montážou spojené žiadne ďalšie náklady.

Zaujal Vás produkt Lindab SolarRoof? Kliknite na odkaz a zistite, ako aj vy môžete mať ekologicky úspornú strechu: www.stresnysystem.sk/mam-zaujem-o-lindab-solar-roof/

ZDROJ: PR článok spoločnosti Lindab a.s.