Výber vhodného pohonu zefektívni intralogistiku

Vysokozdvižné vozíky Jungheinrich so spaľovacími motormi na hydrostatický pohon ponúkajú firmám v priemysle aj logistike vysoký výkon a úspornú prevádzku.

Ak firma starostlivo plánuje vnútornú logistiku, manažéri musia zladiť investície do kvalitnej techniky s efektívnym pohybom tovaru, medziproduktov a výrobkov cez výrobu. Logistici stavebných firiem a dodávateľov stavebných látok vedia, aký význam majú dôsledné kalkulácie. Dokážu tiež oceniť radu odborníkov, ako vyberať vhodnú techniku, a to aj pre intralogistiku v prípade objemných, ťažkých nákladov typu stavebného materiálu.

Ako splniť požiadavky

Pri výbere vysokozdvižných vozíkov majú podniky z rôznych odvetví možnosť kombinovať v ponuke nemeckého koncernu Jungheinrich nielen veľkosť a nosnosť techniky, ale vybrať aj vhodný pohon. Popri rýchlom rozvoji vozíkov na batériový elektrický pohon, v ktorom je Jungheinrich lídrom, má rovnako silnú pozíciu aj v segmente výkonných robustných vozíkov so spaľovacím motorom.

„Každý typ pohonu má svoje osobitosti a pre niektoré typy prevádzok sa hodí viac. Keď skombinujeme znalosť logistických procesov s ponukou, dokážeme zákazníkom pomôcť poskladať optimálnu zostavu manipulačnej techniky, ktorá dokáže zefektívniť materiálové toky,“ hovorí Martin Kozlov, produktový manažér Jungheinrich Slovensko.

Vozíky so spaľovacími motormi na hydrostatický pohon majú v ponuke pevné miesto a pre zákazníkov v stavebnom priemysle sú vhodnou voľbou. Výkon motora sa pri nich prenáša na poháňanú nápravu vozíka cez hydraulické čerpadlo. Každé poháňané koleso má vlastný nezávislý hydromotor. Prenos krútiaceho momentu zabezpečuje hydrostatické čerpadlo, vozíky na hydrostatický pohon nepotrebujú žiadnu prevodovku.

Keďže pohyb je ovládaný iba zmenou tlaku a objemu oleja, vozík dokáže meniť smer jazdy naozaj pružne a rýchlo. Zrýchlenie, rýchle zmeny smeru a presná jazda umožňujú vozíkom dosiahnuť vysoký výkon pri reverznej prevádzke, teda napríklad pri nakladaní nákladných vozidiel. To sa v modernej logistike, ktorá zvyšuje rýchlosť materiálových tokov, no zároveň úzkostlivo šetrí každý štvorcový meter prevádzkových priestorov, nielen hodí, ale aj vypláca. Moderná koncepcia hydrostaticDRIVE totiž výrazne znižuje spotrebu paliva.

Tomu pomáha aj možnosť vybrať si podľa požiadaviek intralogistiky aj parametre nosnosti. V rozumne zostavenej škále produktov Jungheinrich si zákazníci môžu vybrať nosnosť v rozmedzí 1,6 tony až 5 ton. V kombinácii s dieselovými motormi, ktoré vyvíja so silnými menami automobilového priemyslu, má Jungheinrich na trhu s manipulačnou technikou výnimočnú ponuku. Zákazníci si môžu vybrať z vozíkov na hydrostatický aj na hydrodynamický pohon.

V každom smere efektívny

Pohon a elektronické riadenie umožňujú vozíkom presnú prácu a optimálne dávkovanie výkonu. Vývoj prepojený s automobilovým priemyslom umožňuje zákazníkom Jungheinricha myslieť aj na ochranu životného prostredia. Motory sa vyznačujú nízkymi emisiami výfukových plynov, čím s rezervou spĺňajú prísne európske smernice a môžu byť vybavené aj filtrami sadzí.

Keďže hydrostatický pohon nepracuje v prenose hnacej sily s mechanickými komponentmi a hydrauliku využíva aj pri brzdení, nepotrebuje množstvo bežných súčiastok, ktoré sa opotrebúvajú. Ponúka nielen vysokú produktivitu s nízkou spotrebou, ale aj výnimočné podmienky na údržbu s predĺženými servisnými intervalmi.
Silnou stránkou techniky Jungheinrich je dizajn zameraný na ergonómiu a na bezpečnosť.

K veľkoryso dimenzovanému nastaviteľnému pracovisku orientovanému na obsluhu pridáva hydraulický pohon pohodlné a účinné ovládanie. Prehľadná kabína so strešným oknom z vrstveného bezpečnostného skla bez mreže poskytuje výborný výhľad na všetky strany. Vozík sa pýši vysokou jazdnou stabilitou vďaka nízko položenému ťažisku a kyvnej náprave s vysokým uložením.

Výhody hydrostatického pohonu

  • Pohotová a priama akcelerácia
  • Mimoriadne presná regulácia rýchlosti pojazdu
  • Hydrostaticky regulované citlivé brzdenie
  • Rýchla a dynamická zmena smeru jazdy
  • Automatické zvýšenie výkonu aktivovaním funkcií hydrauliky
  • Výrazne znížená úroveň hluku z motora

Zdroj: Jungheinrich spol. s r. o.