image 97012 25 v1
Galéria(7)

Testovali sme oscilačné multináradie

Jeho doménou sú nedostupné miesta, do ktorých sa nezmestí žiadne iné náradie. Oscilačné multináradie reže, brúsi, škrabe, leští a zarovnáva povrchy tak šikovne, že aj víkendový domáci majster v ňom nájde pri renováciách a opravách silnú oporu.

00 Rockwel SoniCrafterRK2863K oscilacne
01 Lidl ParksidePAMFW12A1 oscilacne
02 MadalBal ExtolCraft417200 oscilacne
03 IBO VillagerVLP300 oscilacne
04 Proma FermFDOT250 oscilacne
05 Fein MultimasterTopFMM350Q oscilacne

Čo by ste mali vedieť

1 Regulácia
Tlmenie rýchlosti zvyšuje presnosť pri rezaní a umožňuje dosiahnuť pri brúsení intenzívny úber materiálu bez toho, aby sa preťažil motor alebo prevodovka. Otočný volič rýchlosti behu motora je ovládacím prvkom, ktorý budete využívať často. Po vybalení nového pomocníka nie je na škodu prelistovať si k nemu dokumentáciu. Nejeden výrobca uvádza odporúčané rýchlosti pre jednotlivé druhy nástrojov.

2 Oscilácia

Kratší nástroj vykonáva vždy menší pohyb ako dlhší. Vyplýva to z podstaty oscilačného pohybu. Prevodovka otáča vretenom do strán vždy v rovnakom uhlovom rozsahu, takže dĺžka ramena rozhoduje o skutočnej dráhe. Ak si uvedomíte túto zákonitosť, rýchlo sa vám podarí skrotiť pílové listy, aby ste do rúk dostali istotu a presnosť pri precíznom skracovaní a reze. Rovnako výrazne sa to prejaví aj pri brúsení.

3 Brúsenie
Žiadna vibračná ani oscilačná brúska nedosahuje pri práci taký výkon ako oscilačné náradie s brúsnou výbavou. Je ťažké uveriť, že s drobnou delta brúskou stiahnete v priebehu sekúnd 3-milimetrový schodík v smrekovom masíve, ktorý vznikol pri montáži. Výkon motora sa sústreďuje na malú plochu a intenzívny výkyv prináša veľký úber materiálu. Ak získate v zabrusovaní prax, aj zložité úpravy a dolaďovania sa stanú jednoduchými.

4 Upínanie

Odnímateľný tŕň, posuvná príruba, skrutka s imbusom či koliesko so závitom – každý výrobca má svoju stratégiu pri upínaní nástrojov. Platí pravidlo, že čím jednoduchšie to ide, tým väčšiu motiváciu meniť nástroje budete pri práci mať. Nám sa najväčšmi osvedčili páčkové systémy, ktoré okamžite uvoľnia zovretie a umožnia rýchlu výmenu nástroja. Všetky systémy sa nám doposiaľ javia ako spoľahlivé, nič sa neuvoľní, nič nevypadne.

5 Matrice
Kontaktné polia jednotlivých výrobcov sa líšia. Stredový kríž ani okrajové body nie sú bariéra, pre ktorú by ste nemohli siahnuť po nástrojoch od alternatívnych výrobcov. Ponuka nástrojov je pestrá a každý si nájde, čo potrebuje – od diamantového pilníka cez profilovú brúsnu súpravu až po vídiovú škrabku. Profesionálne nástroje znesú intenzívnu záťaž pod rukami remeselníka, hobby náhrady však domácemu majstrovi ušetria peniaze.

6 Materiály
Drevo, plasty, kompozity, kov, dokonca aj murivo a stavebné tvárnice. S takouto širokou škálou možno počítať pri dokončovacích a renovačných prácach. Páči sa nám, že zmenou rýchlosti a nástrojov možno jediné náradie vyladiť na každú situáciu bez toho, aby ste vopred museli vedieť, čo vás čaká. Je však dobrou stratégiou chrániť motor pred prachom zo sadrokartónu, pórobetónu a tmelov, aby jeho mechanika netrpela. Výrobcovia ju však nepoužívajú často, aby boli stroje spoľahlivejšie.

NEKONEČNÉ MOŽNOSTI

Až vo chvíli, keď oscilačné náradie intenzívne vstúpi do vašej práce, zistíte, ako veľmi vám chýbalo v minulosti. Už pri drobných prácach uvidíte, že dokážete ušetriť veľa času. Drobné nástroje sa dostanú v komplikovaných situáciách na miesta, na ktoré nie je možné iným spôsobom dosiahnuť. Prejaví sa to predovšetkým pri montážnych a renovačných prácach, pri ktorých sa musíte prispôsobiť prostrediu a situácii. Multináradie rieši problémy, ktorým sa inak nedokážete postaviť.

Selektívne rezy, zanorovanie, zarovnávanie susedných plôch či rezanie pod uhlom, pod akým sa k materiálu nedostane žiadna iná píla – to sú len prvé okamihy, pri ktorých veľkú pomoc oceníte. Prirýchlo prídete na to, že svoje doterajšie návyky môžete zmeniť iba preto, že bežné problémy dokážete vyriešiť jednoduchšie. Oscilačné multináradie rozvíja remeselné zručnosti, a ak patríte medzi tých, ktorí radi kumštujú a vymýšľajú, budete prekvapení, na čo všetko prídete.

Prach
Je praktické, ak možno prach odsávať priamo pri práci. Nie každý model má však odsávacie príslušenstvo skutočne použiteľné.

Tempo
Frekvencia oscilácií a uhlový rozsah pohybu udávajú pracovné tempo pri každej práci. Čím vyšší je súčin oboch veličín, tým rýchlejšie práca napreduje.

Výkon
Silný motor oceníte nielen pri rezaní, ale aj pri brúsení. Pri 250-wattovom motore môžete počítať aj so 115-milimetrovým brúsnym diskom na renovácie.

Vibrácie
Ak s oscilačným náradím pracujete dlhšie ako 15 minút, praktickým doplnkom sú pracovné rukavice s tlmiacou penou. Oddialia únavu a zaistia komfort pri práci.

Manévrovateľnosť
Akumulátor je na nezaplatenie, dlhý mäkký napájací kábel je nadovšetko praktický. Čím menej vás napájanie obmedzuje, tým lepšie sa viete obracať v členitom prostredí.

Ako sme testovali

Montáže, renovácie a stolárske dokončovacie práce sú pre oscilačné multináradie dokonalou výzvou. Pri všetkých modeloch sa počíta s tým, že práca musí byť nielen rýchla, ale aj presná. Preto sme mali možnosť hodnotiť modely nielen pri rezaní a brúsení nedostupných miest, ale aj pri dokončovacích nábytkárskych prácach. S istotou môžeme povedať, že za posledné dva roky sa výrazne zdokonalili a začínajú plniť to, čo od nich naozaj očakávate.

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch je potrebné brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++
Jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++
Svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu však zveriť všetky úlohy.

+
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

Výsledky testu

Lidl Parkside PAMFW12 A1

Lidl Parkside PAMFW12 A1

++++ (štyri) 

Pohon: 12 V Li-ion akumulátor 1,5 Ah
Oscilácie: 5 000 – 19 000/min, 3,2°
Upínanie: rýchlopáčka s prstencom
Výbava: 1 x zanorovacia píla, 1 x škrabka, 1 x diamantová píla, 1 x 80 mm brúsna delta poduška, brúsivo, odsávanie

Akumulátor dáva tomuto modelu úplnú všestrannosť a pri drobných prácach sme nikdy nemali pocit, že by nám pripojenie k elektrickej sieti chýbalo. Otáčky motora sú stabilné a LED indikátor vopred upozorní na to, koľko energie zostáva k dispozícii. Páči sa nám nielen extrémne široký rozsah otáčok motora na jemné dokončovacie práce, ale aj veľký brúsny výkon, ktorý nezaostáva za káblovými modelmi. Biela „ledka“ nasvecuje pracovnú plochu, súprava na odsávanie funguje bez obmedzení a vďaka systému na rýchlu výmenu nástrojov máte chuť vždy siahnuť po tom najvhodnejšom. Určite však oceníte štíhle, ergonomické vyhotovenie. Či už treba vyriešiť opravu podlahy na chate, naostriť rýľ, alebo prebrúsiť rámy okien pred renováciou, všetko sú to úlohy pre tento model.

 „Kompletná súprava s príslušenstvom je zabalená v praktickom plastovom kufríku, vďaka ktorému je toto multináradie vždy v pohotovosti. Stačí len nabiť batériu.“

+ mobilita
+ výborná regulácia

Pre domácich majstrov, ktorí hľadajú pomocníka nielen na práce v dome, chate a chalupe, ale aj na opravy v teréne, kde nie je elektrická zásuvka v dosahu.

49,99 €
www.lidl.sk

Extol Craft 417200

Extol Craft 417200

+++ (tri)

Pohon: 250 W motor
Oscilácie: 10 000 – 21 000/min, 3°
Upínanie: skrutka
Výbava: 1 x zanorovacia píla, 1 x škrabka, 1 x 75 mm brúsna delta poduška, brúsivo

Intenzívne oscilácie a malá brúsna poduška strednej tvrdosti robia z tohto modelu praktický nástroj na detailné brúsenie na nedostupných miestach a na malých členitých plochách. Aj pri maximálnych otáčkach a plynulom rozbehu možno počítať s dobrou manévrovateľnosťou pri brúsení. Vibrácie sa do ruky prenášajú iba v malej miere. Ak však vymeníme brúsnu podušku za pílový list, okamžite zistíme, že rezu svedčí pomalé tempo, ktoré je predpokladom na dosiahnutie presnosti. Pokiaľ ide o príležitostné rezy pri montážach, tento model vykoná svoju prácu, ak zostaneme pri dreve, kompozitných materiáloch alebo plastoch. Kovy sú preň priveľkým sústom. Ide o stroj na hobby použitie.

 „V rukách nováčika môže podstatne zjednodušiť riešenie úloh, pri ktorých zostával so svojou dielenskou hobby výbavou doposiaľ bezradný.“

+ mäkká spätná odozva
– chýbajúce odsávanie

Pre víkendových domácich majstrov, ktorí hľadajú do svojej dielne prvého pomocníka z tejto kategórie na drobnejšie príležitostné práce.

69 €
www.extol.sk

Villager VLP300

Villager VLP300

 ++++ (štyri)

Pohon: 300 W motor
Oscilácie: 15 000 – 21 000/min, 3°
Upínanie: rýchlopáčka
Výbava: 2 x zanorovacia píla, 1 x segmentová píla, 1 x škrabka, 1 x 80 mm brúsna delta poduška, brúsivo

Silná prevodovka a výborné chladenie predurčujú tento model na plné, intenzívne nasadenie. Ak vás čaká rozsiahla renovácia okien, pri ktorých sa potrebujete zbaviť starých unavených náterov, práve tento model je pre vás najlepším riešením. Ide o vytrvalého pracanta, ku ktorému sa vám vyplatí dokúpiť 115-milimetrovú brúsnu dosku na vyhladzovanie súvislých plôch. Odsávanie nie je súčasťou výbavy, preto sa predpokladá, že budete pracovať v exteriéri. Vyskúšali sme si škrabanie starej podlahovej krytiny, pri ktorom sa prejavil stabilný výkon motora, máme za sebou aj drobnejšie pílenia, pri ktorých by sme ocenili aj nižšiu frekvenciu oscilácií. Páči sa nám, že ide o model, ktorý je konštrukčne robustný, zároveň však nie veľmi ťažký a má dobre riešenú ergonómiu. Niekedy máte pocit, že vďaka dobrému vyváženiu sa brúsna doska sama kĺže po povrchu.

 „Nejaký čas potrvá, kým si zvyknete na nezvyčajný zvuk vysokootáčkového motora.“

+ vytrvalosť
+ stabilný výkon

Pre drobných remeselníkov a domácich majstrov, ktorí sa venujú rozsiahlejším renovačným projektom, pri ktorých potrebujú výkonné brúsenie s veľkým úberom a príležitostný rez.

55 €
www.ibo.sk

Ferm FDOT-250

Ferm FDOT-250

 +++- (tri a pol)

Pohon: 250 W motor
Oscilácie: 11 000 – 18 000/min, 2,8°
Upínanie: skrutka
Výbava: 1 x zanorovacia píla, 1 x škrabka, 1 x segmentová píla, 1 x karbidová píla, 1 x 90 mm brúsna delta poduška, brúsivo

Početné príslušenstvo je uložené v prehľadnej kapsičke spolu so strojom, ktorého výkon vďaka elektronickej regulácii motora nekolíše. Ak vám nebude prekážať vyššia hlučnosť a vibrácie, ktoré sa prenášajú do rúk, počítať môžete nielen s brúsením, ale aj rezaním dreva a kompozitov. Brúsna poduška je veľká a s mäkkou podložkou na kopírovanie nepravidelných povrchov. Škrabka ustojí väčší renovačný projekt, píly majú priemernú kvalitu na príležitostné hobby použitie. Pri reze sme mali trochu problém udržať pílu v presnosti rezu, vibrácie sú väčšie, takže stroj si žiada pevnú ruku pri vedení. Páči sa nám, že výrobca myslí aj na takú drobnosť, akou je stratená či zakotúľaná upevňovacia skrutka. V balení nechýba náhradná.

„Ide o ucelenú súpravu, pri ktorej nemusíte hľadať žiadne doplnkové príslušenstvo. Otvoríte kapsičku a všetko, čo vám treba, nájdete dnu.“

+ elektronické riadenie
– vysoké vibrácie a hlučnosť

Pre všetkých, ktorí hľadajú praktického pomocníka na montážne a renovačné práce bez ohľadu na to, či ide o podlahy, obklady, alebo iné drevné prvky.

69,90 €
www.promask.sk

Fein Multimaster Top (FMM350Q)

Fein Multimaster Top (FMM350Q)

+++++ (päť)

Pohon: 350 W motor
Oscilácie: 10 000 – 19 500/min, 3,2°
Upínanie: rýchloupínacia skrutka
Výbava: 3 x zanorovacia píla, 1 x škrabka, 2 x segmentová píla, 3 x brúsna doska (75 a 115 mm), brúsivo, tvrdokovová rašpľa, odsávanie

Žiadny iný z modelov v tomto teste nemôže súperiť s týmto profesionálnym strojom pri dokonalosti odsávania prachu. Bez ohľadu na model vysávača sa prach nielenže nevíri v interiéri, ale nezostáva ani na pracovných plochách. Páči sa nám veľmi účinné brúsenie plôch pomocou delta dosiek, veľmi dobré skúsenosti máme aj so 115-milimetrovým brúsnym diskom. Nábytok, parapety, detaily podláh či rámy okien – všade môžete čakať neobmedzenú oporu. Pri reze nás oslovil nielen rýchlosťou, ale aj čistotou bez ohorených plôch. Kvalitné príslušenstvo určené na rôzne materiály dáva na výber v širokej škále geometrií a hustoty ozubenia. Pridajte k tomu nízku hlučnosť a slabé vibrácie pri práci a máte dokonalý stroj s vyladenou ergonómiou.

 „Kompletná súprava redukcií na odsávanie pokryje širokú škálu modelov vysávačov.“

+ regulovaný výkon s rezervou
+ výborná ergonómia

Pre stolárov a montážnikov hľadajúcich všestranné oscilačné náradie, ktoré je schopné zvládnuť aj intenzívne nasadenie bez časových prestojov.

286,65 €

www.fein.sk

 

TEXT: Milan Gigel
FOTO: archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 5/2017.