Partneri sekcie:
  • Peikko
  • Vaillant
  • STAT_KON
  • SKSI

Elektrické náradie pre malú stavebnú firmu – 1. časť: akumulátorové pílky

Elektrické náradie pre malú stavebnú firmu – 1. časť: akumulátorové pílky

Mechanizácia prác vyjadruje úroveň techniky a technológie realizácie stavebných procesov a prispieva k vyššej produktivite práce. Je meradlom vyspelosti stavebnej firmy a vytvára predpoklady na kvalitnú realizáciu stavebného diela. To sa vzťahuje aj na dokončovacie práce napriek tomu, že majú charakter skôr ručných činností. Preto tu svoju úlohu zohrávajú menšie mechanizmy vrátane ručného náradia.

V dnešnom článku sa zameriame na súčasnú úroveň vybavenosti elektrickým náradím pre používateľský komfort pracovníka, a to na akumulátorové náradie s výmennými akumulátorovými článkami s vhodným tvarom, nabíjateľnými v nabíjačkách.

Výkon akumulátorového náradia je porovnateľný s klasickým napájaním zo zásuvky. Ucelený program splní takmer každé želanie: vŕtanie s príklepom, bez príklepu, skrutkovanie a rezanie pílou. Akumulátorové systémy predstavujú unikátne riešenie v oblasti akumulátorového náradia, nastavujú mu nové výkonové normy a otvárajú akumulátorový svet profesionálnemu používateľovi. To všetko s jednoducho vymeniteľnými batériami s napájacím napätím 9,6, 12, 14,4, 18 a 24 V. Akumulátorové systémy spĺňajú potreby používateľov týkajúce sa výkonu, univerzálnosti a flexibility.

Chvostovky

Akumulátorová píla chvostovka GSA 24 VE (Bosch) je univerzálna vďaka dvom dĺžkam zdvihu, s výškou zdvihu 32 mm a optimálna na rýchle rezy do dreva. Stlačením tlačidla možno prestaviť výšku zdvihu na 19 mm. Má upínací systém SDS na výmenu pílového plátka bez nástrojov. Základová doska je nastaviteľná na dĺžku na najlepšie využívanie pílového plátka a prispôsobenie hĺbky rezu. Ergonomická rukoväť na istú prácu bez kĺzania je na oboch držadlách. Na pridávanie otáčok slúži elektronický spínač s motorovou brzdou. Na pohodlnú prácu nad hlavou možno pripnúť pílový plátok zubami nahor. Technické údaje: voľnobežné otáčky 2 300 1/min.; výška zdvihu 19,32 mm; hmotnosť vrátane akumulátora približne 3,90 kg; kapacita akumulátora 2,6 Ah.

Univerzálne uplatnenie či už v stolárskych dielňach, vodoinštalatérskych firmách, na stavbách, v záhrade, alebo na chalupe nájde chvostová píla Makita JR180DWD. Regulačná elektronika s plynule regulovateľným počtom zdvihov, beznástrojovým upnutím pílových listov a dobehovou brzdou umožní rezať rôznorodé materiály až do hrúbky 90 mm. Píla je vybavená aj bezpečnostným spínačom proti neúmyselnému zapnutiu. Motor „Long-Life“, konštruovaný zvonku vymeniteľnými uhlíkmi, poháňa 18 V akumulátor s kapacitou 2,6 Ah. Píla má hmotnosť len 3,5 kg.

Kotúčové píly

Akumulátorová kotúčová píla 18 V – DC390KB, ktorú ponúka firma DeWALT, má výkonný motor chladený ventilátorom s vymeniteľnými uhlíkmi a poháňa kotúč s priemerom 165 mm, čo zaručuje plynulý pracovný postup s hĺbkou rezu 55 mm. Veľká pätka s pravostranným kotúčom zaručujú maximálnu ovládateľnosť a viditeľnosť čiary rezu. Zaistenie vretena umožňuje rýchlu a jednoduchú výmenu kotúča. Tenký rez kotúča s priemerom 165 mm s 24 zubami, vybavenými doštičkami karbidov, zaručuje účinné využitie prevádzky a realizáciu rýchlych a hladkých rezov. Technické údaje: voľnobežné otáčky 3 700 1/min.; výkon 390 W; priemer kotúča 165 mm; maximálna hĺbka rezu pri 90  55 mm, pri 45  42,1 mm; hmotnosť vrátane akumulátora približne 4,2 kg; kapacita akumulátora 2,4 Ah.

Obr.: Model BSR730WA má pogumovanú rukoväť a dodáva sa sériovo s akumulátorom, nabíjačkou a v kufríku. Pílové kotúče do tohto typu majú Ø 190 mm.

Model Makita 5621RDWA s 18 V akumulátorom a hmotnosťou 3,8 kg je vybavený robustnou základnou doskou z ľahkého kovu odlievaného pod tlakom, čo zaručí presnú prácu s precíznymi rezmi. Doska dovoľuje robiť aj šikmé rezy do 45°. Pri tomto type náradia sa myslí na bezpečnosť pri práci, preto sú obidve píly vybavené krytom kotúča, ktorý sa pri nábehu do rezu automaticky odsunie, bezpečnostným spínačom proti neúmyselnému spusteniu náradia a nábehovým klinom, ktorý pri reze zabráni zovretiu kotúča rezaným materiálom a tým nebezpečným spätným rázom.

Typ 5621RDWA 9 (Makita) s napätím akumulátora 24 V a hmotnosťou 4,6 kg je schopný pri otáčkach 2 600/min a 45° reze prepíliť materiál s hrúbkou 38 mm, pri 90° reze je to až 53 mm. Píla je konštruovaná pre pílové kotúče s Ø 165 mm. Súčasťou dodávky sú paralelný doraz a odsávací nadstavec, pretože píla je prispôsobená na externé odsávanie. Pílový kotúč a čiary rezu sú dobre viditeľné.

Kmitacie pílky

Akumulátorová kmitacia pílka GST 14,4 V sa vyznačuje patentovaným prenosom sily so 48 mm motorom Bosch vlastnej konštrukcie s veľkou prieťažnou silou, ako aj so 4-stupňovým orbitálnym pohybom na zabezpečenie vysokého rezného výkonu. Štvorstupňový výkyv pílového plátka zaručuje vysoký rezný výkon, kryt prevodovky z horčíkovej zliatiny a hliníková základná doska zase pevnosť a ľahkosť pílky, Bosch SDS umožňuje rýchlu a jednoduchú výmenu pílového plátka.

Pílka sa vyznačuje veľmi nízkou úrovňou vibrácií. Má vypínač s funkciou „pridávanie plynu“, ideálny na rezy s ponorením, brzdu motora, funkcie na odfukovanie pilín a mäkkú gumovú tlmiacu vložku. Technické parametre: hĺbka rezu do dreva 65 mm, v kove 10 mm; počet voľnobežných zdvihov 2 100 1/min; výška zdvihu 26 mm; šikmé rezy 0° až 45 ; kapacita akumulátora 2,6 Ah; hmotnosť vrátane akumulátora približne 2,9 kg.

Kapovacie a pokosové pílky

Medzi najvýkonnejšie akumulátorové kapovacie a pokosové píly na trhu patria GKG 24 V (Bosch). Vyznačujú sa optimálnymi otáčkami na rýchly postup práce a extrémne precízne, čisté rezy, ďalej aretáciou na presné rezy vo všetkých uhloch a sklápacou rezacou hlavou. Doska umožňuje nastavovanie otočného taniera do 48° na flexibilnú prácu s funkciou aretácie vretena na rýchlu a jednoduchú výmenu pílových kotúčov. Pracovný čas na jedno nabitie akumulátora, čiže najdlhším možným časom použiteľnosti, je až 140 rezov (38 mm × 145 mm, borovicové drevo). Technické údaje: voľnobežné otáčky 3 600 1/min; hĺbka rezu pri 45°/0° (maximálna šírka/hĺbka) 103/89 mm, pri 0°/0° (maximálna šírka/hĺbka) 147/89 mm; Ø pílového kotúča 255 mm; hrúbka kotúča (maximálna) 1,4 mm; hrúbka zuba (maximálna) 2,2 mm; hmotnosť vrátane akumulátora približne 14,4 kg; kapacita akumulátora 2 Ah.

Pokosová píla BLS820SJ patrí do modelového radu Makstar* firmy Makita. Píla má vlastné odsávanie pilín z miesta rezu, pogumovanú rukoväť a systém nastavovania pokosu alebo šikmých rezov. Štandardom je bezpečnostný spínač proti neúmyselnému spusteniu. Pohonná jednotka motor „Long-Life“ sa napája akumulátorom s napätím 24 V a kapacitou 3,3 Ah. Pílový kotúč s vytvrdenej ocele s priemerom 216 mm a so 40 zubami je súčasťou dodávky.

*Technológia nabíjania so vzduchovým chladením akumulátora pri nabíjaní a s riadením nabíjacieho procesu cez mikročip – výsledkom je extrémne krátke nabíjanie.

doc. Ing. Pavel Svoboda, CSc.
FOTO: Bosch, Makita
Spracované z podkladov firiem Bosch, DeWalt, Makita

Autor článku je vedúcim Katedry technológie stavieb na ČVUT v Prahe. Niekoľko rokov vyučuje predmet Dokončovacie práce a s tým súvisiaca drobná mechanizácia. Autor sa tiež zaoberá problematikou technológie výroby a spracovania špeciálnych betónov.

KategórieStavebná technika