Hybridný koncept z betónu, dreva a skla

Hybridný koncept radovej zástavby z betónu, dreva a skla

Vďaka dobre izolovanému obvodovému plášťu a efektívnym technickým zariadeniam predstavuje táto radová zástavba s ôsmimi bytovými jednotkami zaujímavé riešenie nielen z hľadiska architektúry, ale aj energetickej hospodárnosti.

Stavebné riešenie

Dva predsadené stavebné celky v sebe ukrývajú po štyri bytové jednotky, pričom dve sú umiestnené na prízemí a dve na poschodí. Priečelia tvoria veľkoryso navrhnuté veľkoplošné čelné okná s typickým pôvabom priehľadnej konštrukcie, cez ktoré preniká do bytov dostatok svetla, zatiaľ čo o mechanickú stabilitu sa starajú bočné betónové nosné steny.

Projekt si vyžiadal podrobné plánovanie. Spája v sebe rozličné stavebné technológie a materiály ako betón a drevo.Výstavba trvala presne šesť mesiacov. Stavebné práce sa začali v marci 2020 a v auguste 2020 už bytové budovy stáli. A to aj vďaka modularite stavebných častí, ktoré výrazne zjednodušili zabudovanie technológií technických zariadení budov.

Projekt: Líniové rodinné domy Herschbach, Nemecko. Inštalovaná technológia: 2 tepelné čerpadlá vzduch/ voda STIEBEL ELTRON WPL 25, 1 (analogicky s: 2 tepelné čerpadlá) akumulačný zásobník SBP (1 500 l), 8 bytových staníc (analogicky s: 2 tepelné čerpadlá) WSP DUO na prípravu teplej vody.

Vysoký užívateľský komfort pre jednotlivé byty zabezpečujú bytové stanice, ktoré možno nastaviť presne podľa individuálnych požiadaviek. Kaskáda tepelných čerpadiel ohrieva vodu v akumulačnej nádrži, ktorá zásobuje teplom bytové výmenníkové stanice v jednotlivých bytoch.

Hybridný koncept z betónu, dreva a skla
Hybridný koncept z betónu, dreva a skla | Zdroj: Stiebel Eltron

Bytové stanice sú okrem iného vybavené doskovým výmenníkom a obehovým čerpadlom, ktoré distribuuje teplo prostredníctvom podlahového vykurovania do celého bytu. Technické riešenie ohrevu pitnej vody je riešené využitím tepla z akumulačnej nádrže a následným dohrevom v bytovej v stanici, kde je integrovaný prietokový ohrievač vody.

Použité technické zariadenia

Vykurovanie je riešené kaskádou inverterových tepelných čerpadiel vzduch-voda v spojení s akumulačným zásobníkom. Akumulačný zásobník vyrovnáva rozdiel medzi výkonom tepelného čerpadla a tepelnou stratou budovy v danom okamihu, vyrovnáva prietoky v tepelných čerpadlách a vykurovacom systéme.

A pri tomto riešení slúži aj ako zdroj tepla pri odmrazovaní výparníkov tepelných čerpadiel. Efektivitu technického riešenia podčiarkuje aj použitie bytových staníc v každom byte. Teplo z akumulačného zásobníka je využité nielen na kúrenie, ale ako predohrev pre teplú vodu. Následný dohrev teplej vody je zabezpečený integrovaným prietokovým ohrievačom vody v bytovej stanici, ktorý na stupeň presne splní požiadavku užívateľa bytu.

Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú umiestnené v exteriéri v blízkosti technickej miestnosti situovanej na prízemí, kde sa nachádza regulácia tepelných čerpadiel a stacionárny 1 500 litrový akumulačný zásobník.
Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú umiestnené v exteriéri v blízkosti technickej miestnosti situovanej na prízemí, kde sa nachádza regulácia tepelných čerpadiel a stacionárny 1 500 litrový akumulačný zásobník. | Zdroj: Stiebel Eltron

Benefit tohto technického riešenia spočíva v tom, že teplá voda sa pripravuje na stupeň presne len v momente požiadavky od užívateľa, čím sa zabraňuje tepelným stratám z akumulačného zásobníka. Použitý vykurovací systém sa skladá z niekoľkých základných častí.

Hybridný koncept z betónu, dreva a skla
Hybridný koncept z betónu, dreva a skla | Zdroj: Stiebel Eltron

Vonkajšia časť, kde sú umiestnené monoblokové jednotky tepelných čerpadiel, vnútorná časť v technickej miestnosti na prízemí, kde je umiestnená regulácia tepelného čerpadla, obehové čerpadlá a akumulačný zásobník a v rámci jednotlivých bytov bytové stanice pre komfort užívateľa. Tepelná strata budovy je 25 kW pri vykurovanej ploche 850 m2.

Maximálna výstupná teplota do vykurovacej sústavy je projektovaná na +40 °C. Potreba primárnej energie budovy je 16,5 kWh na m2 za rok. Vďaka inverterovej technológii je výkon kaskády tepelných čerpadiel regulovaný. Na základe vonkajšej teploty inverter prispôsobuje otáčky kompresora, a tak aj teplotu vykurovacej vody podľa požiadavky na vnútornú teplotu.

Hybridný koncept z betónu, dreva a skla
Hybridný koncept z betónu, dreva a skla | Zdroj: Stiebel Eltron

Táto technológia výrazne zvyšuje efektivitu celého systému, odráža sa to aj na výkonovom čísle COP, koré má v tomto prípade hodnotu 4,8. K celkovému konceptu projektu patrí smart automatizované riadenie budovy, ktoré v sebe zahŕňa reguláciu osvetlenia a teploty v interiéri.

Modulárna výstavba: Počet bytových jednotiek: osem bytových jednotiek v dvoch stavebných celkoch. Celková obytná plocha: 850 m2. Konečná spotreba na m2 a rok: 16,5 kWh. Zhotoviteľ: HUF HAUS GmbH & Co. KG