image 64899 25 v1
Galéria(11)

Posuvné dvere: 7 rôznych možností

Partneri sekcie:

Posuvné dverné systémy netreba zvlášť predstavovať. Našli si miesto na trhu, získali obľubu u zákazníkov a výrobcovia sa pretekajú v inovatívnych riešeniach. Urobili sme teda prieskum ponúkaných systémov a vybrali sme 7 najzaujímavejších tipov.

4 Vetroslide Foto1 090420
4a Vetroslide Typen bersicht
3
detail posuv JAP Premium dvere STRONG rez zdroj J.A.P.
JAP Rollo 12033 MONT u ZN Z N uVOD
JAP ROLLO jednokridly posuv sklo foto zdroj J.A.P.
posuv JAP Premium dvere STRONG zdroj J.A.P.
3 Milieu Levolan Geze

Projektanti sa často stretávajú s požiadavkami ako z rozprávky: priestor uzavrieť kvôli pocitu intimity, ale zároveň aj neuzavrieť, aby bol zachovaný očný kontakt. Alebo: použiť v miestnosti jednotné alebo naopak originálne materiály, ale samotná konštrukcia nech je čo najmenej viditeľná. A ešte, nech celý posuvný systém vizuálne „nezavadzia“, a keď ho už vidno, nech je aspoň tvarovo originálny. Našťastie, výrobcovia majú radi výzvy v podobe náročných zákazníkov a už aj sériovo vyrábané posuvné systémy dosahujú takú kvalitu, že sa ich žiaden architekt nemusí hanbiť použiť. Samozrejmosťou dnes navyše býva tichý a pomalý dojazd dverného krídla, pri viackrídlových alternatívach aj synchrónne zatváranie. Podstatná je aj materiálová variabilita dverných krídel, nosnosť posuvného systému a netreba podceňovať ani ľahkú montáž a prípadný servis posuvných mechanizmov.


Jednoduché riešenie radu Trix (J.A.P. Slovakia) má, ľudovo povedané, už vychytané všetky muchy. Kolekcia ponúka základný posuvný dverný systém Zero. Je vhodný najmä pre menej náročných zákazníkov, ktorí však hľadajú sofistikovanejší výrobok, ako ponúkajú rôzne hobby markety. Montážna súprava obsahuje variant na jednokrídlové aj dvojkrídlové drevené či sklenené dvere s maximálnou hmotnosťou do 45 kg. Dvere majú tichý doraz a kryciu lištu širokú 72 mm. Variantné riešenie One umožňuje montáž posuvných dverí aj nad existujúcu obložku a Heavy je dimenzované na väčšiu záťaž dverného krídla (až do 100 kg) pri zachovaní tichého dorazu.


Technicky aj dizajnérsky čisté riešenie ponúkajú systémy bez krycích líšt, kde je posuvný mechanizmus priznaný. Základným prvkom je antikorová tyč, po ktorej sa pohybujú antikorové kladky s pripevneným dreveným alebo celoskleneným dverným krídlom. J.A.P. Slovakia ponúka tento systém pod názvom Rollo. Maximálna hmotnosť jedného dverného krídla je 80 kg, dvojkrídlové dvere je možné otvárať a zatvárať synchrónne. V ponuke Geze je podobný systém pod názvom Aerolan, nosná koľajnica sa však montuje na stenu alebo na strop a hmotnosť posúvaných sklenených alebo drevených krídel môže dosiahnuť 105 kg. Ďalšou možnosťou je systém RSP 80 (Dorma), ktorý má najmenej technický vzhľad, línie vodiacej lišty a úchytov sú elegantné, jemne zaoblené. Maximálna hmotnosť dverného krídla je 80 kg a šírka dverného otvoru 100 cm.


Posuvný systém Levolan (Geze) v sebe kombinuje konštrukčné riešenie založené na vodiacej lište s  uchytením skla pomocou výškovo nastaviteľných držiakov a kruhových podložiek. Vodiacu lištu je možné ukryť v montážnom puzdre v strope.


Za zmienku stojí aj jednoduché riešenie Vetroslide (Geze) založené na sklenenej vodiacej lište s maximálnou dĺžkou 2,5 m a svetlou šírkou otvoru do 1 m. Dverné krídlo do hmotnosti 80 kg sa pohybuje na kolieskach s plastovým povrchom.


Dizajnérsky veľmi elegantné riešenie vo funkcionalistickom štýle prináša posuvný systém Premium (J.A.P. Slovakia). Nosná hliníková dvojkoľajnica s nosnosťou do 130 kg je ukotvená priamo do nosného stropu pomocou závitovej tyče a matíc, jej konštrukciu však nevidno, zakrýva ju stropný podhľad. Výška dverných krídel siaha od podlahy až k stropu, ich hrúbka sa môže pohybovať medzi 3 až 5 cm. Dverná výplň môže byť sklenená s hliníkovým rámom alebo drevená. Maximálna dĺžka posuvnej lišty je 6 m, jednotlivé dielce sa môžu variabilne kombinovať. Zatvorené sa navzájom prekrývajú 2 cm.

Alternatívou dizajnérsky čistého riešenia je Agile 150 (Dorma), ktoré zaujme najmä možnosťou umiestniť vodiacu lištu priamo na sklenenú stenu, čím sa lišta stáva multifunkčnou – vizuálne drží pokope celý otvárací systém aj s nadsvetlíkom.


Hoci aktuálne predstavujeme rôzne typy posuvných systémov najmä do interiéru, neodpustíme si aj jednu ukážku z exteriéru, ktorá si získava čoraz väčšiu obľubu a dodáva fasádam originálny a neopozeraný vzhľad. Ide o posuvné okenice radu Perlan (Geze) s hornou a/alebo spodnou vodiacou lištou. Výplňový materiál okeníc už závisí len od fantázie architekta a financií investora, obmedzením je, samozrejme, hmotnosť jednotlivých krídel (maximálne 140 kg), zoradiť za sebou možno tri krídla.

Text: Mária Nováková
Foto a dokumentácia: archív firiem DORMA, GEZE a J.A.P. Slovakia