Interiéry Novej Cvernovky 2
Galéria(8)

Odstraňovanie plesní v interiéri

Partneri sekcie:

Plesne v interiéri vznikajú vždy v dôsledku nadmernej vlhkosti. Trvalo odstrániť pleseň z interiéru možno len odstránením príčiny jej vzniku. Špeciálne systémy s protiplesňovými technológiami pomôžu, ak nie je možné odstrániť príčinu ich vzniku.

V bratislavskom kultúrnom centre Nová Cvernovka sa rozhodli pre použitie protiplesňového systému Silancolor od spoločnosti Mapei. V minulosti boli vnútorné steny napadnuté plesňou až do výšky druhého poschodia. Od ich odstránenia ubehli tri roky a plesne sa v priestoroch zatiaľ nevyskytli.

Nová Cvernovka
PREDTÝM Steny v Novej Cvernovke napadnuté plesňami.
POTOM Povrchy stien po ošetrení protiplesňovým systémom. Ani po troch rokoch nie sú na stenách badať žiadne stopy po plesniach.
PLESEN
Interiéry Novej Cvernovky 1
Interiéry Novej Cvernovky 2
Interiéry Novej Cvernovky 3

Aplikácia v troch krokoch

1. Povrchy napadnuté plesňami a riasami sa mechanicky vyčistili prípravkom Silancolor® Cleaner Plus, ktorý sa nanášal pomocou kefy. Pri veľmi veľkom napadnutí stien plesňami sa tento krok môže zopakovať aj dva-trikrát.
2. Na vyčistený povrch sa pomocou valčeka alebo štetca naniesol základný penetračný náter Silancolor® Primer Plus, ktorý zabraňuje rastu plesní a rias na povrchu stien. Ak nie je požiadavka na estetický vzhľad, môže sa tento náter použiť ako finálna vrstva. To bol prípad Novej Cvernovky
3. Pri požiadavke na vymaľovanie sa odporúča použiť finálnu náterovú farbu Silancolor® Pittura Plus, ktorá zabezpečí dokonalú a dlhotrvajúcu ochranu proti plesniam a riasam nielen na vnútorných stenách, ale dokonca aj na fasáde.

PREDTÝM Steny v Novej Cvernovke napadnuté plesňami.
PREDTÝM: Steny v Novej Cvernovke napadnuté plesňami. |
POTOM Povrchy stien po ošetrení protiplesňovým systémom. Ani po troch rokoch nie sú na stenách badať žiadne stopy po plesniach.
POTOM: Povrchy stien po ošetrení protiplesňovým systémom. Ani po troch rokoch nie sú na stenách badať žiadne stopy po plesniach. |

Ako funguje protiplesňový systém

Rozdiel pri porovnaní s chlórovými čističmi je účinok protiplesňového systému. Chlórové čističe zabíjajú plesne len na povrchu. V horizonte dvoch mesiacov až polroka (v závislosti od množstva vlhkosti) sa pleseň objaví znova. Čističe s protiplesňovými technológiami (Silancolor Cleaner Plus) sa nechajú pôsobiť a vsakujú do pokladu, pričom likvidujú aj koreňový systém. Stenu napadnutú plesňami vyčistia výrazne účinnejšie a s dlhodobým efektom.

PLESEN

Systém Mapei Silancolor® Plus možno aplikovať na staré povrchy, aj na povrchy novostavieb. Vďaka svojim čistiacim vlastnostiam zabezpečí dlhodobú ochranu stien napadnutých pôsobením biologických mikroorganizmov. Bezproblémovú funkčnosť celého systému zaručí vysoká priepustnosť vodných pár.