Partner sekcie:
  • Stavmat
  • Vaillant
  • KM BETA

Nehrdzavejúce odvodnenie do esteticky náročných aplikácií

image 86257 25 v1

Nehrdzavejúce odvodnenie sa používa v potravinárskych a gastro prevádzkach alebo napríklad v chemickom priemysle. Je určené prevažne do veľmi zaťažovaných a vlhkých prostredí.

Rovnako je vhodné na všetky miesta so zvýšenými nárokmi na hygienu, ale aj na miesta s požiadavkami na estetické a dizajnové riešenie. Jedným z variantov je aj štrbinové odvodnenie spevnených plôch, ako sú námestia, historické objekty, terasy, pešie zóny, balkóny, terasy, kuchyne, kúpeľne a wellness zóny.

Podľa požadovanej odolnosti sa na výrobu odvodnenia používa ako vstupný materiál potravinárska nehrdzavejúca oceľ triedy 304 alebo proti chemikáliám a chlóru odolná oceľ triedy 316 v rôznych modifikáciách. Kompaktné rozmery umožňujú inštaláciu aj v priestoroch so zníženou stavebnou konštrukciou podláh. Vodorovný golier alebo špeciálne upravená hrana pod dlažbou zlepšujú spoj žľabu a dlažby proti vlhkosti.

Štrbinové takmer neviditeľné odvodnenie

Pri vonkajších a architektonicky náročných požiadavkách je možné využiť systém nehrdzavejúceho štrbinového odvodnenia MEA TSH. Oceľový pozinkovaný alebo nehrdzavejúci štrbinový kryt s priečnymi rebrami je certifikovaný až do zaťaženia E600 kN. Priečne rebrá lepšie zachytávajú vodu a tiež zabraňujú zapadávaniu väčších predmetov do štrbiny. Znižujú tak nároky na pravidelnú údržbu.

V niektorých variantoch sa volí priebežná štrbina. Samotný žľab so štrbinou je možné optimalizovať správnou voľbou šírky podľa množstva zachytenej vody. Pri veľkom množstve vody alebo veľkej vzdialenosti ku kanalizácii je možné použiť žľab so šírkou 100 až 200 mm.

Nehrdzavejúci štrbinový žľab RONN MEA TSH použitý v rajskej záhrade Emauzského kláštora v Prahe.

Nehrdzavejúci štrbinový žľab MEA TSH použitý v rajskej záhrade Emauzského kláštora v Prahe.

Zvod vody z plochy okolo bazéna

Na zvod vody z plochy okolo bazéna sa používa systém nehrdzavejúceho odvodnenia.
Pri bazéne, ktorý nevyužíva prelivový žľab, úplne stačí štrbinový žľab z chemickej ocele 316 s medzerou iba 8 mm. Dvojdielny vpust s golierom na napojenie vodorovnej hydroizolácie. Riešenie pomocou líniového odvodnenia uľahčuje spádovanie podláh, čím sa zvyšuje bezpečnosť pri chôdzi. Odkvapová voda rýchlejšie odtečie a podlaha nezostáva klzká.

Navyše, dizajn štrbinového žľabu je veľmi elegantným riešením, ktoré vizuálne nenarúša priestor. Bez vystupujúcich hrán alebo širokých krytov žľabov sa aj návštevníci relaxačnej zóny môžu na dlažbe bezpečne a pohodlne pohybovať.

Bazén v hoteli Villa Regenhart, Jeseník. Nehrdzavejúci štrbinový žľab RONN z chemickej ocele 316 s medzerou iba 8 mm.

Bazén v hoteli Villa Regenhart, Jeseník. Nehrdzavejúci štrbinový žľab MEA z chemickej ocele 316 s medzerou iba 8 mm.

RONN – schéma nehrdzavejúceho štrbinového žľabu

MEA – schéma nehrdzavejúceho štrbinového žľabu

Odvodnenie terasy nehrdzavejúcim štrbinovým žľabom

Nehrdzavejúce štrbinové žľaby MEA Nerez R4200 sú vhodnou voľbou na odvodnenie terás, menších plôch alebo plôch okolo bazénov. Celonehrdzavejúce varianty zaručujú životnosť a chemickú odolnosť na celú životnosť stavby. Pri odvodnení terasy rodinných domov je potrebné zachovať plný prietok štrbiny pri obmedzenej stavebnej výške. Samotné žľaby nemajú kryciu mriežku, ale v prípade zvýšeného výskytu lístia, ihličia a pod. je systém doplnený vpustmi s objemným košom na väčšie nečistoty.

Odvodnenie terasy rodinného domu v Klánoviciach s nehrdzavejúcim štrbinovým žľabom RONN Nerez R4200

Odvodnenie terasy rodinného domu v Klánoviciach s nehrdzavejúcim štrbinovým žľabom MEA Nerez R4200

Odvodnenie terasy rodinného domu v Klánoviciach s nehrdzavejúcim štrbinovým žľabom RONN Nerez R4200

Nehrdzavejúce žľaby do bazénov

Pri veľkých bazénových plochách musí voda prejsť k bodovým vpustom väčšinou veľkú vzdialenosť a plocha býva navyše príliš komplikovane spádovaná. Pri použití žľabov je možné povrch jednoducho spádovať v jednom smere. Integrovaný spád vo vnútri žľabu zaistí rýchly odvod odkvapových vôd. V bazéne v brnianskych Kohoutoviciach bol použitý systém MEA Compact s plynulým spádom. Úzky vyberateľný rošt uľahčí údržbu a zvyšuje hltnosť.

Bezpečné odvodnenie mokrých plôch okolo bazéna s nehrdzavejúcim žľabom RONN Compact v brnianskych Kohoutoviciach.

Bezpečné odvodnenie mokrých plôch okolo bazéna s nehrdzavejúcim žľabom MEA Compact v brnianskych Kohoutoviciach.

Návrh nehrdzavejúceho odvodnenia riešia projektanti spoločnosti MEA Water Management SK vždy individuálne. Projekčný servis vám pomôže s návrhom riešenia zadarmo.

Autor: Ing. Jan Ochec, MEA Water Management SK, s. r. o.
Podrobné informácie o riešení a servise nájdete na www.mea.sk.

Komentáre