DIAĽNIČNÁ KRIŽOVATKA D1xD4

Dôležitý úsek diaľnice aj s križovatkou D1 a D4 budú rozširovať Poliaci

Partneri sekcie:

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) by mala v najbližších dňoch podpísať zmluvu s vybraným zhotoviteľom rozšírenia úseku diaľnice, vrátane križovania D1 a D4.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) potvrdil, že v tendri trvajúcom viac ako rok uspela poľská spoločnosť Budimex. Tá by mala práce zrealizovať za 1 100 dní, teda tri roky, takmer za 111 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

Kľúčové  bude rozšírenie mosta ponad Šúrsky kanál

Napojenie z D4 na D1 v smere na Trnavu, resp. z D1 cez otočku na D4 by podľa šéfa rezortu dopravy malo byť možné predbežne koncom leta až na jeseň 2024. „Prvou kľúčovou úlohou bude rozšírenie mosta ponad Šúrsky kanál. Už tu niekde budú začínať budúce pripájacie a odpájacie vetvy smerom z Jaroviec na Raču,“ uviedol vo štvrtok vo vysielaní na sociálnej sieti Doležal.

Následne budú vybudované obchádzkové trasy, na ktoré sa prevedie doprava z D1, ktorú budú zdvíhať. To by malo trvať 650 dní. „Tým, že bude rozšírený most ponad Šúrskym kanálom, tak budeme vedieť sprejazdniť aj smer od Jaroviec na D1. Respektíve z Trnavy smerom na Raču s následným obratom na križovatke Čierna Voda sa budú vedieť motoristi nepriamo dostať aj na D4 smerom na Jarovce,“ priblížil minister dopravy. Teda približne o 21 mesiacov a skôr ako po dokončení celej stavby.

Práce na D1 prinesú dopravné obmedzenia

Po 750 dňoch, teda po viac ako dvoch rokoch od začiatku prác, by malo byť realitou plnohodnotné križovanie a napojenie v smere z Trnavy na Jarovce. „V zdvihnutom úseku už budú hotové podjazdy smerom na Jarovce. A za 1 100 dní (od začiatku výstavby) bude vrátená doprava naspäť z obchádzkových trás na D1,“ poznamenal Doležal. Popri tom budú rozširovať jazdné pruhy od Bratislavy za plnej prevádzky.

Motoristi sa môžu pripraviť na dopravné obmedzenia a kolóny v súvislosti s prácami na D1. „Robíme to pre motoristov. Inak sa to urobiť nedá. Našou úlohou je urobiť to tak, aby sme jednotlivé vetvy dokázali odovzdať postupne a nečakali až na posledný termín a minimalizovať dopady na motoristov,“ dodal Doležal.

(SITA)