V Ostrave bola prvýkrát použitá stena noba plus 100 s maximálnymi akustickými parametrami.

Panely noba. Technické riešenie aj dizajn pre každý projekt

Panely noba sú ako živý organizmus. V ľubovoľnej dĺžke stúpajú do svahu, dokážu sa zdvihnúť až do výšky 6 m, sklenené preklenú aj mosty, dokážu sa zalomiť, oživia starú stenu. A ak treba, dokážu sa sklopiť.

Univerzálnosť je jedna z kľúčových vlastností akustických panelov noba a ich derivátov. Ide o produkt spoločnosti mmcité+ z Bílovíc pri Uherskom Hradišti, ktorá okrem panelov dodáva aj zastrešenia autobusových a vlakových nástupíšť. Vývojový tým spoločnosti v každom zo svojich projektov dopravnej infraštruktúry prichádza nielen s technickým riešením, ale prináša aj originálny dizajn.

Panely noba sú výsledkom vlastného vývoja spoločnosti mmcité+. Kľúčovým produktom pri výrobe panelov je gumový recyklát zo starých pneumatík. Zákazník si môže vybrať z niekoľkých vzorov výliskov recyklátu. Napríklad najpoužívanejší vzor noba digi odkazuje na grafiku digitálnych zobrazovačov.

„Vďaka použitému materiálu sa nám podarilo skĺbiť tri dôležité kritériá – byť ekologicky zodpovední, ponúknuť požadované akustické parametre a prinášať zaujímavý dizajn,“ hovorí zakladateľ spoločnosti a dizajnér Radek Hegmon. A ako vyzerajú konkrétne riešenia?

To najlepšie pre Ostravu

Predĺžená Rudná, súčasť cesty I/11 v Ostrave. Nielen pre sever Moravy kľúčová investícia. Dlho sa ju nedarilo dokončiť. Námietky odporcov stavby vyriešila až nová protihluková stena noba plus 100. Ide o komplexné riešenie s najvyššími parametrami A5/B4. Absorbér má šírku 100 mm, výška steny je až 6 m, dokonca so zalomením. Prvýkrát bola vybudovaná práve na tejto stavbe.

Zo starého nová. Navyše jednoducho

Miesto šedivej sivej masy betónu vizuálne atraktívna stena. Hluk už len neodráža, ale účinne pohlcuje – bežná situácia na miestach, kde sa podarilo aplikovať obkladové panely renoba. Využitie nájdu všade tam, kde stena nevykazuje statické poruchy, ale jej akustická funkčnosť ani estetika už nevyhovuje aktuálnym požiadavkám. Montáž vrátane kotvenia je veľmi rýchla. Presvedčili sa o tom napríklad v Poříčanoch.

Keď treba vidieť či sklápať

Protihlukové riešenie od firmy mmcité+ obsahuje aj dva špecifické prvky, v prípade ktorých sa nepoužíva gumový absorbér. Ide predovšetkým o produkt noba okno. Tento transparentný reflexný panel je vhodný na miesta, kde sa vyžaduje priehľadnosť. Vďaka potlači pigmentovým skleneným práškom možno aj v tomto prípade vytvoriť výtvarné riešenie korešpondujúce s okolím.

Špecialitou je nízka protihluková stena loba. Ide o líniovú stavbu, ktorú možno umiestniť bližšie ku koľajniciam. Zníženie hlučnosti je dostatočné, bonusom je citlivejšie začlenenie. V prípade potreby, napríklad pri údržbe či prejazde nadmerného nákladu, je možné jednoduché sklopenie.

Reflexné panely noba okno možno vidieť napríklad pri diaľniciach.
Reflexné panely noba okno možno vidieť napríklad pri diaľniciach. | Zdroj: mmcité+

Jediná stena s Oscarom“ pre dizajnérov

Red Dot Design Award. Tak znie celý názov prestížnej ceny, pre ktorú sa vžilo označenie „dizajnový Oscar“. A práve tento rok jedného z nich získala protihluková stena noba. Dôvodom ocenenia je fakt, že panely z Bílovíc možno vnímať aj ako plátna vo verejnom priestore.

Ak sa do výtvarného spracovacia zapojí miestna komunita, dokonca deti, možno hovoriť o tom, že ide o stenu, ktorá nerozdeľuje, ale spája. Na Slovensku sa do dotvorenia miesta, kde žijú, zapojili deti v Považskej Bystrici a Trenčíne-Zlatovciach.

Možnosť výtvarného spracovania vyniesla panelom noba prestížne ocenenie Red Dot Design Award.
Možnosť výtvarného spracovania vyniesla panelom noba prestížne ocenenie Red Dot Design Award. | Zdroj: mmcité+

www.mmciteplus.com

ZDROJ: PR článok spoločnosti mmcité+