Partneri sekcie:

Na Slovensko prichádza trend keramických fasádnych dosiek

image 93707 25 v1

Stavebné materiály určujú vlastnosti a vzhľad stavby, a preto je ich výber veľmi dôležitý. Platí to aj pre fasády, ktoré sú pre mnohých laikov často hlavným kritériom hodnotenia budovy. Fasáda totiž dodáva budove a osobitosť. V súčasnosti majú architekti a developeri na výber viacero možností a výber im často uľahčujú aj aktuálne trendy vo svete.

Veľmi široké možnosti ponúkajú odvetrávané fasády, ktoré sú už niekoľko desaťročí štandardom pri veľkých developerských projektoch, no čoraz častejšie sa objavujú aj na rodinných domoch. Ak sa architekt s fasádou vyhrá, vznikne zaručene zaujímavá stavba s pozoruhodnými prvkami.

Vo všeobecnosti by mali fasády spĺňať tri základné vlastnosti; paropriepustnosť, farebnú stálosť a bezúdžbovosť. Veľmi silný je trend návratu k prírodným materiálom. Z nich je dnes populárna napríklad kombinácia dreva a skla, ktorá je však náročná na údržbu, a aj preto sa architekti aj developeri obzerajú po iných, kvalitných, no na údržbu nenáročných riešeniach. Odpoveďou môže byť novinka na slovenskom trhu, keramické fasádne platne Argeton a Argelite. Sú vyrábané z prírodných materiálov a prinášajú so sebou všetky výhody keramiky, akými sú vysoká odolnosť, prakticky neobmedzená životnosť, či farebná stálosť aj po desaťročiach.

Fasádne platne Argeton sa vyrábajú vždy na mieru, podľa zadania architekta alebo developera, na jedinom mieste na svete – v nemeckom meste Görlitz. Vďaka tomu dokáže značka garantovať prvotriednu kvalitu svojich výrobkov a do bodky plniť individuálne požiadavky odberateľov. Argeton ponúka širokú škálu farebnosti a tvarov fasád, ako aj farebné prevedenia „namiešané“ presne podľa želanej farby či odtieňa. Keramické platne vo formátoch až do 500 x 1500 mm sa vypaľujú v špeciálnej  dvojkomorovej peci skonštruovanej výlučne pre fasádne platne pri teplote 1080°C až 1280°C. S denným výkonom produkcie približne 1500 m2 patrí spoločnosť Wienerberger GmbH k najväčším európskym výrobcom keramických fasádnych platní.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r.o.