Dlhovekosť tehlovej fasády

Partneri sekcie:

Nadčasovosť, originalita, farebná stálosť a dlhá životnosť. Všetky tieto atribúty spĺňa tehlová fasáda, ktorá navyše dodá každej stavbe výnimočný vzhľad. Lícové tehly Terca sú nositeľom tradície v novej podobe, preto sa uplatnia v modernej architektúre. Kreatívne ich možno zakomponovať do exteriéru aj interiéru.

Pri správnom návrhu a dôkladnej realizácii je životnosť tehlového lícového muriva prakticky neobmedzená. Fasáda z lícových tehál či tehlových obkladových pásikov Terca si trvalo zachová svoju farebnosť a odolnosť bez akejkoľvek ďalšej údržby.

Originálne lícové tehly

Lícové tehly Terca sú určené na zhotovenie vonkajšej vrstvy prevetrávanej fasády. Optimalizujú tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej steny, podstatne obmedzujú prenikanie hluku z vonkajšieho prostredia a výrazným spôsobom bránia ochladzovaniu obvodovej steny vplyvom vetra.

Lícové tehly sa vyrábajú technológiou napodobňujúcou ručnú výrobu, takže sa nenájdu dva rovnaké kusy. Tieňohra pri dopade slnečného svetla či umelého osvetlenia na tehly a škáry prepožičiava povrchom unikátny vzhľad.

Zdroj: Wienerberger

Praktické tehlové pásiky

Jednoduchším variantom, s ktorým možno dosiahnuť vzhľad tehlového muriva, sú tehlové obkladové pásiky Terca. Majú hrúbku iba 23 mm a ich výhodou je možnosť  použitia aj na finálnu povrchovú úpravu kontaktných zatepľovacích systémov či v interiéri. Obkladové pásiky sú mrazuvzdorné a odolné proti poveternostným vplyvom.

Príklady využitia obkladových prvkov Terca na administratívnych budovách

Moderný komplex v centre mesta

Bratislavské Nivy sú modernou mestskou štvrťou s množstvom možností a zelenou strechou – živým mestským parkom. Architektonický koncept projektu v jednotlivých prvkoch interiéru aj exteriéru čerpal z prírody. Využili sa tu rôznorodé stavebné materiály, ktorých kombináciou sa podarilo vytvoriť jedinečné miesto v centre hlavného mesta.

Časť fasády stanice Nivy zdobia lícové tehly Terca FORUM OMBRA. Okrem estetických variácií poskytujú obloženému murivu farebnú stálosť a vďaka výbornej akumulácii tepla výrazným spôsobom bránia ochladzovaniu obvodovej steny vplyvom vetra.

Zdroj: Wienerberger

OFFICE 142: príkladná rekonštrukcia

Kancelársky komplex OFFICE 142 v Bratislave vznikol prerábkou dvoch starších budov so spoločným prízemím. Na budovu už zďaleka upozorňuje originálna fasáda v podobe neomietaného tehlového muriva z lícových tehál Terca Menton.

Tie majú príjemný rustikálny vzhľad s drsným až vrásčitým povrchom bez ostrých hrán a rohov. Fasáda z režného muriva komplexu odkazuje na priemyselný charakter lokality. Objekt je zasadený do okolia, kde kombinácia fasády z prírodného materiálu s vysadenou zeleňou pôsobí harmonicky a nabáda k oddychu.

Zdroj: Wienerberger

 

Administratívna budova s nenápadnou tvárou

Moderný kancelársky a retailový komplex Churchill Square vyrástol v centre Prahy v blízkosti hlavnej stanice. Jeho súčasťou je aj administratívna budova Churchill II, ktorej zaujímavým prvkom je tehlová fasáda  z rezaných lícových tehál Terca Pagus Bruin Zwart.

Zdroj: Wienerberger

Tá plynulo prechádza aj interiérom stavby, keďže z rovnakých tehál v plnom rozmere sú tvorené aj plastické interiérové steny. Všetky okenné otvory sú lemované tmavými šambránami. Tie sú v subtílnejšej forme zarovnané s tehlovou fasádou, v širšom profile pred fasádu vystupujú. Vystupujúce orámovanie vytvára tieňohru, ktorá s kompozične meniacim sa smerom kladenia tehlových pásov dodáva budove jemnejší detail.

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.