asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Aj vy musíte počúvať v paneláku neznesiteľný štekot?

25.06.2014

Viacerí čitatelia portálu ASB.sk kládli v diskusiách k článkom o správe bytových domov svoje otázky. O odpoveď sme požiadali Ing. Otíliu Leskovskú, prvú viceprezidentku Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.

Dobrý deň,
bývame v 11-poschodovom paneláku. Nad nami býva rodina, ktorá ma psa. Ten šteká cez deň aj v noci. Dávajú ho pravidelne na balkón a tam šteká na celú ulicu. V domovom poriadku máme povolený chov psa, ale s podmienkou, že majiteľ psa musí zabezpečiť, aby pes neobťažoval susedov svojím štekaním. No to nie je zo strany suseda absolútne splnené, resp. dodržiavané.
Môže sused dávať psa na balkón, nie je to zakázané? Ako dosiahnuť, aby sa do domového poriadku zapísal dodatok o chove psa v paneláku len za podmienok, ak budú s chovom psa súhlasiť najbližší susedia? Môže to tam zapísať sám správca, prípadne primátor mesta? Alebo je nutné, aby to schválili všetci vlastníci paneláka? Ako mame postupovať, aby ten pes z bytovky odišiel, keďže susedia jeho chov absolútne nezvládajú?

Chovom psov sa zaoberajú Všeobecné záväzné nariadenia mesta/obce, avšak tie sa týkajú verejného priestranstva. V bytovom dome pravidlá určuje domový poriadok. Pokiaľ štekot psa narúša pokojné bývanie vlastníkov bytov, treba pristúpiť k riešeniu podaním sťažnosti na priestupkové oddelenie príslušného mestského/obecného úradu, ktorý začne priestupkové konanie voči držiteľovi psa. Je potrebné, aby toto podanie išlo od viacerých vlastníkov, nie iba od toho, čo býva pod predmetným bytom. Zároveň možno požiadať správcu, aby upozornil dotyčného držiteľa psa, že jeho konanie je v rozpore so zákonom, takže sa v zmysle § 11 ods. 5 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov môže uplatniť postup, ktorý umožňuje podať návrh na súd, aby bol byt predaný, pokiaľ sa obmedzujú vlastnícke a užívateľské práva ostatných vlastníkov.

V prípade, že štekanie je nepretržité aj v nočných hodinách, treba zavolať políciu a žiadať písomné potvrdenie o výjazde z dôvodu rušenia nočného pokoja. Toto potvrdenie sa potom prikladá aj k priestupkovému konaniu alebo k súdnej žalobe.

Štandardný domový poriadok môže vlastníkom ponúknuť správca, avšak tento by mal byť riadne schválený na schôdzi. To znamená, že aj jeho doplnenie o chov psov by malo byť schválené na schôdzi.


Ing. Otília Leskovská

V prípade ďalších otázok nám môžete napísať na asbportal@jaga.sk, pokúsime sa nájsť odpovede.


Staršie odpovede na vaše otázky si môžete prečítať v článku:
Správa bytového domu – otázky z praxe
Správa bytového domu – otázky z praxe 2.
Správa bytového domu – otázky z praxe 3.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Marta Vanickova
Dobrý deň bývam na šiestom poschodí a v byte na do mnou majú psa už 4roky nám otravuje život neustálom stekanim po odchode majiteľov z bytu až do ich príchodu čo je aj neskoro večer tak sa pýtam čo máme robiť. Manžel a syn pracujú na smeny a pritom stekani sa pripraviť na ďalšiu prácu nedá pýtam sa ako postupovat pre že sme boli už aj na miestnom úrade aj na spokojnom bývaní a nikto s tým nič nerobil. Ďakujem .
Odpovedať | 31.01.2018, 12:15
red.
Dobrý deň, tu je vyjadrenie od p. Ing. Leskovskej: Miestny úrad to mal riešiť cez priestupkové konanie a upozorniť vlastníka na obťažovanie susedov. Možno by pomohli aj výpovede susedov na podporu. Opätovne by mali podať sťažnosť a doložiť aj výpovede svedkov. Keďže štekanie je cez deň, nemožno využiť políciu na rušenie nočného pokoja. V krajnej núdzi môžete podať žalobu na súd, ktorej merito bude obmedzovanie výkonu vlastníckeho a užívacieho práva v zmysle § 11 ods 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, v zmysle ktorého môže súd na návrh vlastníka nariadiť predaj bytu. Možno by tu pomohlo zaslať vlastníkovi bytu so psom pokus o zmier, v ktorom by sa dotknutí vlastníci na toto ustanovenie odvolali. Možno by pomohlo osloviť aj organizáciu na ochranu zvierat, ktorej pracovníci by počuli štekajúceho psa v priebehu celého dňa a poradili, ako postupovať aj týmto spôsobom.
Odpovedať | 13.02.2018, 15:32
Marta Vanickova
Dobrý deň ďakujem za odpoveď mali sme aj podpisi od susedov ale sused na do mnou reagoval na to že on sa pýtal suseda oproti a a že on nič nepočuje a podotýkam sú kamaráti tak asi preto nepočuje a čo sa tyka polícii aj tu sme volali lebo pes steká aj v noci keď sú není majitelia doma a kým prišla polícia suseda ktorá údajne tiež nepočuje psa štekať a ktorá má kľúče od vlastníka bytu na do mnou vybehla hore a pes prestal štekať polícia odišla a suseda tiež a pes stekal do 4tej rana kým vlastník bytu neprišiel s plesu domov a vyjadrenie polícii bolo že pes v danom čase nestekal .Aked som si to nahrala na mobil ako steká bolo my povedané že to nieje dôkaz a bola som vybavená aj na miestnom úrade aj na spokojnom bývaní a poviem vám že už sme stoho unavení a snechuteni ako normálni človek ktorí si vo svojom vlastnom byte nedokáže odychnut a zrelaxovať a pripraviť sa na ďalší pracovní deň .A musí utekať z domu aby to nepočul proste už je to neúnosné ďakujem za pomoc
Odpovedať | 15.02.2018, 13:37
Ingrid Hunadyová
Dobry den,dnes som dostala z obecneho uradu napomenutie,kde mi pisu,ze podla paragrafu 127,porusujem nadmernym hlukom susedov,nakolko vlastnim 2 nemeckych ovciakov,cistokrvnych ,so skuskami sv1,pokracuju a dalsom cviceni,psi cez den nestekaju,stava sa ,ze v noci stekaju,nakolko si brania teritorium, okolo ich objektu v noci prechadza zver,lisky ,macky a pod.,ide o to ,ze psi sa nachadzaju od bytovych domov.,tj.poslednej bytovky 150 krokov,tolko som namerala,cize psi nie su pri bytovkach,domoch ,ale az 150 krokov od nich,lepsie povedane skoro pri lesoch ,nakolko za lkietkami su lesy a polnohospodarsle luky ,pasienky,prosim vas o radu,ako sa mam branit,nakolko do 7 dni mam,vyriesit ten nadmerny hluk,ako to oni nazvali,nakolko psi su od bytovych domov 150 krokov,velmi pekne vam dakujem
Odpovedať | 26.04.2016, 14:34
Peter
Takéto psy máte chovať na lazoch a nie 150 krokov od domov kde bývajú slušní ludia. Asi to napomenutie nebude len tak a prednejšie ako psy sú dobré susedské vzťahy!
Odpovedať | 27.05.2018, 02:57
hana hajduova
Neuviedla som celú adresu Košice, Galakticka 5 prízemie
Odpovedať | 17.08.2015, 13:11
hana hajduova
Aj my máme v bloku , ale vedĺajšom vchode na prízemí psa, Bradáč a je agresívny, pri vstupe do bloku breše na ľudí, pretože balkon ma vedľa vchodu do bloku, je to aj nebezpečné lebo v noci vyštekne a môže niekomu spôbiť srdcovú príhodu.Majiteľka má 25 rokov a s okolim nekomunikuje.Adr.Galaktická 5. prízemie. Je to neznesiteľný a vyrušujúci štekot, mame oproti ďalši blok , tak ten štekot sa dvojnásobne ozyva a je hlučný a nepríjemný,
Odpovedať | 17.08.2015, 13:08

Ďalšie z JAGA GROUP