stavebnictvo, zeriav

Stavebných zákaziek je menej. Klesla aj ich predpokladaná hodnota

Predpokladaná hodnota oznámení o stavebnej zákazke v januári až auguste 2020 činila 1,207 miliardy eur a bol zaznamenaný jej medziročný pokles o 20,7 percenta, informuje analytická spoločnosť CEEC Research.

Oznámenia o stavebnej zákazke medziročne klesli o 18 percent, ich hodnota o 20,7 percenta. V januári až auguste bolo zadaných 25 percent zo všetkých oznámených zákaziek. Hodnota zadaných zákaziek v januári až auguste 2020 činila 917 miliónov eur. Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research za podpory Považskej cementárne Ladce.

V januári až auguste 2020 bolo vydaných 733 oznámení o stavebnej zákazke. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavovalo pokles o 18 percent. Ako informovala Veronika Blížkovská, business development manager spoločnosti CEEC Research, ak porovnáme iba nadlimitné zákazky, dostaneme medziročný pokles počtu oznámení o zákazke o 12,1 percenta.

Zrušili 15 percent zákaziek

Predpokladaná hodnota oznámení o stavebnej zákazke v januári až auguste 2020 činila 1,207 miliardy eur. Bol zaznamenaný jej medziročný pokles o 20,7 percenta. Pre nadlimitné zákazky klesla hodnota o 19 percent. Zo zákaziek, ktoré boli oznámené v danom období, ich bolo zrušených 15 percent. Čo sa týka predbežného objemu, bolo zrušených 14 percent z celkovej hodnoty zákaziek.

Zo zákaziek, ktoré boli oznámené v januári až auguste 2020, ich bolo zatiaľ zadaných 25 percent. Čo sa týka predbežného objemu, bolo zatiaľ zadaných 10 percent z celkovej hodnoty zákaziek. V januári až auguste 2020 bolo zadaných 567 stavebných zákaziek. To je o 8,5 percenta menej než v rovnakom období minulého roka.

Spoločnosť CEEC Research vznikla v roku 2005 ako analytická organizácia špecializujúca sa na spracovávanie výskumov a analýz stavebného sektora. Následne sa analytické zameranie rozšírilo aj na ďalšie vybrané sektory ekonomiky vrátane strojárenstva.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra