Stále viac budú do bývania na Slovensku investovať mladí ľudia
Špecifikom Slovenska, výraznejšie ako v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE), je skutočnosť, že dopyt po bytoch budú tvoriť najmä mladé, nízko príjmové skupiny. Hoci ich životná úroveň sa do najbližších piatich rokov bude zvyšovať a častejšie ako dnes sa pokúsia obstarať si bývanie, aj tak zostanú zaradení do nízko príjmovej skupiny občanov, povedal hlavný analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
V súčasnosti nemožno povedať, že by bol trh s nehnuteľnosťami v SR prehriaty, neplatí to ani o Bratislave. Nie sú náznaky toho, že by ceny bytov boli príliš vysoké, že by neexistoval dopyt po bytoch a jediným východiskom by bol pokles cien, to sa nestane. Na otázku, kde sa javí potenciál rastu výstavby bytov ako najvyšší Pätoprstý odpovedal, že investične zaujímavé regióny budú mestá Nitra, Trnava, Žilina a Trenčín a tieto aktivity bude zrejme sprevádzať vyššia dynamika výstavby bytov.
Na základe vlastnej analýzy upozornil, že trh s bývaním na Slovensku by mal v najbližších troch až piatich rokoch rásť v objemoch predaja o 20 až 30 %. Asi polovicu z tohto rastu, 15 %, by mal tvoriť inflačný nárast cien bytov.
„Predpokladáme, že v horizonte troch rokov, koncom roku 2010 by mali úspory domácností na Slovensku predstavovať asi 250 miliárd Sk (8,29 miliardy eur), z čoho necelých 100 miliárd Sk (3,32 miliardy eur) by malo ísť na financovanie nehnuteľností,“ avizoval.
Analytik očakáva, že sa bude zvyšovať zadlženosť domácností. Miera toho, z akých zdrojov Slováci financujú svoje nehnuteľnosti, je oproti KSVE stále relatívne nízka. Nejaké významné tlaky na ceny nehnuteľností, „aké teraz evidujeme v USA preto neočakávame“. Na trhu SR by sa nemali v strednodobom horizonte objaviť špirálovité efekty podporujúce „bubliny“ a následne pády cien realít, potvrdil Pätoprstý.
Zdroj: TASR