Obnovená fasáda na vizualizácii Kasárne Residence v Modre.
Galéria(19)

Historické kasárne v Modre sú v procese obnovy. Bude v nich moderné mestské bývanie s komunitnou vínnou pivnicou

Mestá Modra a Svätý Jur majú mnoho chátrajúcich historických budov, ktoré si zaslúžia obnovu. Keby sa ich podarilo zrekonštruovať a vdýchnuť im nový život, v susedstve Bratislavy by mohli byť dve malé krásne mestá, ako je Banská Štiavnica.

K objektom v kopcovitom teréne, často v historickom centre či uličkách, treba pristupovať citlivo, po dohode s pamiatkarmi. To urobil bratislavský ateliér CAKOV & PARTNERS, ktorý navrhol prestavbu bývalých kasární v hornej časti Štúrovej ulice v Modre pre lokálneho investora SPARGO’s. Samotná budova je z 19. storočia, niektoré jej časti z 18. storočia a treba ju kompletne zrekonštruovať. Ateliér využil pritom skúsenosti s podobným projektom vo Viedni.

Pôvodný stav objektu na Štefánikovej ulici v Modre.
Pôvodný stav objektu na Štúrovej ulici v Modre. | Zdroj: CAKOV PARTNERS

Investor sa rozhodol vyriešiť zložité vlastnícke vzťahy a zachrániť historickú budovu, ktorá esteticky znehodnocovala hornú časť ulice. „Vnímame Modru ako predmestie Bratislavy s bohatou vinohradníckou a vinárskou tradíciou a postupnou rekonštrukciou viacerých objektov v Modre chceme prilákať ľudí do nášho malebného mesta,“ opísal svoj zámer investor.

V projekte je dokopy 13 bytov a apartmánov, priemerná cena v celom projekte je na úrovni 4-tisíc €/m2. Investor si vybral architektov v internej súťaži.

Kúpil už síce rozpracovaný projekt, ale bol z roku 2002 a väčšina vecí sa muselo zmeniť alebo upraviť. Budova budúceho rezidenčného projektu Kasárne Residence má dve nadzemné podlažia a je čiastočne podpivničená.

Z dvoch podzemných priestorov vznikla komunitná pivnica. Investor spresnil, že každý byt bude mať vo vinárni spoluvlastnícky podiel. Budú tam uzamykateľné kóje na víno, stôl, lavice, sociálne zázemie, aby obyvatelia domu mohli tráviť čas aj v spoločnom priestore, nie iba v bytoch.

„Je to rekonštrukcia a stále živý projekt. Zachovávame a čistíme klenby, pracujeme s vedomím, že konštrukcie sú v rôznom stave. Na uličnej fasáde nebudú eurookná po bývalom majiteľovi, vymeníme ich. Pamiatkari nám poslali fotografie pôvodnej fasády z archívu a urobili sme ju monochromatickú. Nemali veľa pripomienok, skôr boli zvedaví, ako sa postavíme k interiéru, k existujúcim konštrukciám,“ povedal pre ASB architekt Kalin Cakov s tým, že okná zväčšili. Strecha z červených škridiel je na budove dávnejšie, ale bolo ju treba spevniť a objekt pripraviť na stavebné práce.

Vo vnútornom dvore nebude pôvodne navrhnutá novostavba, bude mať komornejší ráz, čo podporuje aj zámer neumiestniť tam verejne prístupnú polyfunkciu – kaviareň či reštauráciu. Miesto pôvodného zámeru vzniknú veľkometrážne dvojpodlažné mezonety s vnútorným schodiskom.

Vizualizácia bytu v Kasárne Residence v Modre.
Vizualizácia bytu v Kasárne Residence v Modre. | Zdroj: CAKOV & PARTNERS

„Väčšinou majú plochu od 110 až  do 160 m2 a podkrovné byty majú rozmer od 70 do 90 m2. Vetranie je vedené cez  šachty, kúrenie je navrhnuté ako podlahové, v bytoch budú elektrické kotolne a žiadny plyn,“ priblížil výmery priestorov na bývanie Kalin Cakov.

Parkovanie pre obyvateľov bude zabezpečené v zadnej časti projektu (vo vnútrobloku). Plánovaný obchvat Modry len prispeje k hodnote tohto projektu umiestneného v centre starobylého vinohradníckeho mesta.

Obnovená fasáda na vizualizácii Kasárne Residence v Modre.
Pôvodný stav objektu na Štefánikovej ulici v Modre.
Dvor v projekte Kasárne Residence v Modre.
V podzemí Kasárne Residence bude komunitná vínna pivnica pre obyvateľov domu.
Byt v Kasárne Residence v Modre.
Schody spájajú priestory v mezonetovom byte.
Vizualizácia bytu v Kasárne Residence v Modre.
Vizualizácia bytu v Kasárne Residence v Modre.

Kasárne Residence, Modra (kasarneresidence.sk)

Investor: SPARGO’s
Architekt: CAKOV & PARTNERS
Zhotoviteľ: HORNEX
Byty: 13
Parkovacie miesta: 16
Realizácia: 3/2024 – 10/2025