Dom Zen 21
Galéria(43)

Zen – rovnováha priestoru, svetla a objemov v interiéri

Multikulturalizmus je dnes nielen trendom, ale aj stupňom, ktorý poukazuje na úroveň a vyspelosť ľudstva. Preniká do umenia, módy, stravy, a tiež do spôsobu zariaďovania interiérov. Mladý úspešný pár, ktorý si na predmestí Kyjeva zaobstaral dom, požiadal architektov zo štúdia FORM bureau o vytvorenie interiéru. Mal byť útulný, ľahký a jednoduchý, aby dostatočne vynikli obľúbené dekorácie z rôznych krajín sveta.

Krása má byť funkčná

Dom, ktorý si moderný pár vybral ako svoj domov, sa nachádza na území chatovej osady obklopenej listnatými a borovicovými lesmi. Ich hlavnou požiadavkou bolo riešiť interiér v zmysle: krása má byť funkčná. V rámci developerského plánu bola dispozícia interiéru rozčlenená do viacerých samostatných priestorov.

Dom Zen 28

Toto bolo potrebné upraviť, a tak niektoré steny demontovali, aby priestor otvorili a zväčšili. Osadením panoramatických okien a vybudovaním multifunkčnej terasy sa podarilo minimalizovať hranice medzi interiérom a exteriérom a vpustiť dovnútra prirodzené svetlo.

Dom Zen 1
Dom Zen 8
Dom Zen 28
Dom Zen 29
Dom Zen 31
Dom Zen 2
Dom Zen 3
Dom Zen 4

Ako upravili dispozíciu?

Hlavné zóny zostali tam, kde boli naplánované, ale sekundárne dostali nové umiestnenie. Obývacia izba s krbom prirodzene „preteká“ do jedálne a kuchyne. Na prízemí je tiež salónik prepojený s obývačkou.

Dom Zen 2

Nachádza sa tu hygienické zázemie, garáž, kotolňa. Na druhom poschodí sú súkromné miestnosti: spálňa s vlastnou kúpeľňou a šatníkom, štúdio, posilňovňa, práčovňa.

Proporcie, ktoré nerušia pokoj a rovnováhu

„Pokúsili sme sa dosiahnuť čo najlepšiu rovnováhu priestoru, svetla a objemov. Pridávali sme len potrebné objekty, a to v správnom rozmere. Hlavným tajomstvom tohto projektu je porozumenie, cit pre proporcie a ich kontrola. Volili sme také, ktoré vytvárajú pocit pokoja, harmónie a rovnováhy,“ vysvetľujú samotní architekti.

Dom Zen 5

Nemusíte byť profesionáli, aby ste uznali, že interiér domu Zen je výsledkom dobre koordinovanej tímovej práce, a je jasné, prečo ho tak architekti nazvali.

Biele steny, murivo, drevo a ľan

Základom interiéru sú biele steny a odhalené murivo. Niektorým častiam dodali architekti výraz použitím čiernej textúrovanej steny. Nosníky a stĺpy, ktoré plnia dôležitú funkciu, sú zároveň aj estetickými prvkami – vďaka textúre dreva, spracovaniu i sfarbeniu. Prírodné ľanové textílie v neutrálnych odtieňoch, stropné lampy, sklené a hlinené dekorácie zútulňujú priestor.

Dom Zen 8

Zázemie aj pre záľuby

Majiteľ domu má zvláštnu záľubu v zbieraní gitár. Na tento účel slúži špeciálne na mieru navrhnutá kovová skrinka. Domáci si plánujú interiér priebežne spestrovať dekoráciami z rôznych kútov sveta a predmetmi súvisiacimi so záľubami. Za povšimnutie stojí tiež riešenie schodiska či použitie posuvných lamelových dverí a žalúzií, ktoré vytvárajú nevšednú hru so slnkom a tieňom i v spálni.

Dom Zen 27

Made in Ukraine

Prakticky všetok nábytok bol vyrobený na Ukrajine: kuchyňa z dyhovej preglejky, čierny ostrovček, keramická stolová doska spojená so stolom z orechového masívu. Výnimkou sú stoličky v jedálni a spotrebiče, dokonca aj inštalatérske práce boli riešené zo zahraničia. Opäť sa však ukázalo, že architekti a umelci z tejto oblasti majú čím pozitívne prekvapiť a inšpirovať aj okolité krajiny.

Dom Zen 30

Dom Zen v skratke
Architektonické štúdio: FORM bureau
Autori projektu: Viktoriia Shkliar , Olga Antontseva
Lokalita: Kyjev, Ukrajina
Plocha domu: 300 m2
Rok realizácie: 2018
Sabína Zavarská
Foto: Andrey Bezuglov