Začala sa rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne – jednej z posledných technických pamiatok na území Bratislavy
Galéria(10)

Začala sa rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne – jednej z posledných technických pamiatok na území Bratislavy

Partneri sekcie:

Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne, národnej kultúrnej pamiatky, si vyžiada investíciu viac ako 11,5 milióna EUR a dokončenie sa očakáva v priebehu roka 2020. Rekonštrukcia bude súčasťou projektu Sky Park, ktorého investorom je Penta Real Estate.

Stav Jurkovičovej teplárne je katastrofálny. Napriek tomu sa investor rozhodol pre rekonštrukciu. Naštastie. Jurkovičova tepláreň si to skutočne zaslúži.

Jurkovičova tepláreň pred rekonštrukciou

Za architektúru adaptácie interiérových priestorov teplárne zodpovedá ateliér ADOM M STUDIO architekta Martina Paška, ktorý sa podieľal na viacerých rekonštrukciách industriálnych pamiatok, napr. aj oceňovanej Elektrárni Piešťany. Obnovu plášťa budovy odborne zastrešuje spoločnosť PAMARCH, zameraná na ochranu, revitalizáciu a rekonštrukciu pamiatok.

Turbínová hala teplárne v stave pred rekonštrukciou

Architektonické riešenie využíva voľný vnútorný priestor v hale kotolne a v turbínovej hale pre vstavbu nových konštrukcií a vytvára nové plochy a podlažia. Jurkovičova tepláreň tak poskytne unikátny coworkingový priestor a zároveň bude otvorená aj pre širokú verejnosť.

Po rekonštrukcii by mala Jurkovičova tepláreň slúžiť ako coworkingový a kultúrny priestor.