image 69670 25 v3
Galéria(23)

Tehla a betón v jednom interiéri

Partneri sekcie:

Patchwork znamená v preklade záplata. Ide o 300 rokov starú techniku, keď sa precíznym zošívaním látok do väčších geometrických tvarov vytvárajú nádherné prikrývky. A presne tá bola inšpiráciou pre architektky pri rekonštrukcii rodinného domu NOCKI.

LeonardHautum NOCKI 10 treppe aufsicht
LeonardHautum NOCKI detail3
LeonardHautum NOCKI siteplan 1 1000
LeonardHautum NOCKI detail4
LeonardHautum NOCKI einegrauetreppe
LeonardHautum NOCKI section 2 1 100
LeonardHautum NOCKI floorplan 01 1 100
LeonardHautum NOCKI floorplan 02 1 100

Na úpätí Nockherbergu, v mníchovskej mestskej štvrti Südlichen Au, sa nachádza ešte zopár zachovaných, pre túto oblasť typických turistických ubytovní. Tie sa budovali na bývalom pomerne strmom brehu rieky Isa. Väčšinou išlo o dvojposchodové domčeky najrozličnejších tvarov a farieb. Strmé, úzke schodisko stúpajúce do vrchu sprístupňovalo väčšinou provizórne domčeky, ktoré sa v priebehu mnohých rokov prispôsobili ich používaniu či nepoužívaniu. Ak sa odvážite vystúpiť po nespočetných, nepravidelných betónových stupňoch nahor, vašou odmenou budú zeleňou porastené záhradné terasy, štebot vtákov a nádherné výhľady na centrum Mníchova.

NOCKI je presne jednou z týchto stavieb typických svojim rázovitým, jedinečným patchworkovým vzhľadom. V budove vybudovanej v roku 1890 sa pôvodne nachádzala stolárska dielňa, v priebehu času sa z naj stala obytná budova. Bola viackrát prestavovaná až kým sa z nej v 90-tych rokoch stala, v dôsledku požiaru, prázdna ruina, avšak plná histórie. Ruinu s veľmi poškodenou statikou nebolo ľahké dostať do súčasnej kondície. Aj napriek zlému stavu však nebolo pochýb, že 100 rokov staré časti budovy je potrebné v maximálnej možnej miere zachovať.


Riešením bolo „pretkať“ pôvodnú konštrukciu betónovou, ktorá sa realizovala použitím tepelnoizolačného pohľadového betónu. Budova sa rozšírila o priestor vo svahu, čím sa otvorili v minulosti oddelené bytové jednotky tak, aby mohlo do vnútra prenikať dostatok svetla a vzduchu. Betónová konštrukcia nahradila pôvodné časti múrov, ktoré už nebolo možné zachrániť. Steny sa tužili obvodovým vencom. Všetky bežné inštalácie, potrebné pre súčasný život sa ukrývajú v tejto betónovej skulptúre. A tak betónová konštrukcia nevytvára len statickú, ale aj technickú „chrbticu“ domu.


Nová strecha z ručného falcovaného plechu sa nachádza presne na rovnakom mieste ako pôvodná, pričom jej vzhľad je pokiaľ ide o jej vyhotovenie veľmi podobný jej predchodkyni. Typické podlhovasté strešné okná sú v početnom množstve roztrúsené po celej ploche a vnášajú do interiéru slnečné svetlo a vzduch, čím sa vyvažuje hustá zástavba a severná orientácia pozemku.Ruina tak mohla vďaka betónovej konštrukcii opäť ožiť. Výsledkom je súhra medzi starým a novým, ktorá je čitateľná nielen vo forme, ale aj vo funkcii a využití. Kontrast prepožičiava tomuto nováčikovi charakter a starcovi zas obývateľnosť. Tak sa pretavili aj napriek tvrdým líniám do jedného spoločného celku.


V tomto projekte nejde v žiadnom prípade len o zachovanie historickej stavebnej substancie. Išlo skôr o uchovanie pôvodnej krásy a vytvorenie obývateľného priestoru. Výzvy, s ktorými sa tvorcovia stretli, priniesli najrozličnejšie napínavé situácie. V subjektívnej réžii architektov sa tu prepojili nové a staré časti, aby vzniklo niečo úplne nové, avšak plné histórie.Ak sa človek dokáže vcítiť do toho, čo má pred sebou, riadi sa tým a príjme nezvyčajné kompromisy, dokáže vytvoriť niečo nové. Projekt akým bola rekonštrukcia domu NOCKI predstavuje riešenie ako minimalizovať stavebný odpad a zároveň zachovať historické stopy.

Realizácia: 2012
Typ stavby: rodinný dom
Miesto realizácie: mestská štvrť Südlichen Au, Mníchov, Nemecko
Architektky: Lisa Hautum, Kristin Leonard

TEXT: www.leonardhautum.com, wad
FOTO: leonardhautum