Galéria(14)

Skromný dom so záhradou na streche garáže

Partneri sekcie:

Terénne nerovnosti a lokálne stavebné regulatívy neraz architektom poriadne prevetrajú mozgové závity i predstavivosť. Podobne náročné zadanie riešilo aj architektonické štúdio NOT BAD.

Architekti Dominik Saitl a Benedikt Markel museli brať do úvahy hneď viacero problémových momentov, najmä výškový rozdiel cesty a pozemku a prísne stavebné normy. Výsledkom je dom, ktorý stojí na garáži.

Ako vajce vajcu

Regulatívy v tejto časti mesta Třebíč, kde vyrástla zástavba rodinných domov v neskorých 90. rokoch, obmedzujú výšku, tvar i umiestnenie domov na pozemku. Domy, ktoré tu stoja, sa podobajú ako vajce vajcu – majú sedlové strechy a vikiere.

Aký dom navrhnúť do tohto prostredia, aby neporušoval pravidlá a zároveň bol moderný? Výsledkom je pokorný domček s bielou omietkou a sedlovou strechou posadený nad mohutnú betónovú garáž.

dom so záhradou na streche garáže
dom so záhradou na streche garáže 7
Interiér domu
dom so záhradou na streche garáže 8
dom so záhradou na streche garáže
dom so záhradou na streche garáže 2
dom so záhradou na streche garáže 4
dom so záhradou na streche garáže 5

Multifunkčný „sokel“

Hoci garáž vytvára v podstate rozšírenú podstavu samotného skromného domu, objekty domu a garáže sú oddelené, samostatné. Garáž vyrovnáva terénne nerovnosti a jej zelená strecha oddelenie ešte umocňuje. Splýva so záhradou okolo domu. Schodmi zo záhrady jednoducho zídete do garáže a ocitnete sa o ulicu nižšie.

dom so záhradou na streche garáže

Pokorný, ale nie malý

I keď dom pôsobí na prvý pohľad veľmi skromne, jeho interiér nie je malý, pretože je využitý bez zbytočných strát. Servisné technické miestnosti domu architekti sústredili do jeho centra, čím otvorili priehľady z každej strany.

Neprehliadnite: Snáď bude v Mikulove podobných domov viac

Na prízemí domčeka položeného na garáži sa nachádza veľký otvorený priestor spojenej kuchyne, jedálne a obývacej miestnosti. Nájdete tu aj hygienické zázemie a stolík s lavicou, ktorý môže slúžiť ako pracovňa. Z tejto časti domu je vďaka veľkému zaskleniu výhľad na záhradku i okolie.

Sklené dvere umožňujú spojenie vonkajšej terasy s hlavnou dennou miestnosťou. Je fascinujúce, akou príjemnou záhradkou môže byť strecha garáže!

Interiér domu

Z horného podlažia vidno dole

Na horné podlažie, ktoré je podstatne menšie ako prízemie, vedú drevené schody. Vzdušnosť a svetelnosť interiéru znásobuje zaujímavé odčlenenie horného a spodného podlažia štítom z drevených políc, ktorých súčasťou sú dve „okná“.

Takže aj vtedy, keď domáca pani zaplní túto nevšednú policu dekoráciami či knihami, bude stále možné z horného podlažia sledovať dianie na prízemí. Hore sa nachádza spálňa majiteľky domu – dynamickej modernej babičky – aj s kúpeľňou.

Dom pre babičku v skratke
Architektonické štúdio: NOT BAD
Architekti: Dominik Saitl, Benedikt Markel
Lokalita: Třebíč, ČR
Spolupráca: Vilém Kocáb, Martina Požárová
Projekt: 2015
Realizácia: 2016 až 2019
Plocha pozemku: 510 m2
Zastavaná plocha: 97 m2
Úžitková plocha: 121 m2
Obstavaný priestor: 475 m3
Sabína Zavarská
Foto: Benedikt Markel