Pamätník Daniela Tupého

Sad Janka Kráľa opäť ožíva. Architektonickú súťaž vyhlásia budúci rok

Partneri sekcie:

Celkové náklady na obnovu parku vrátane súťaže predbežne vychádzajú na približne viac ako jeden milión eur.

Bratislava postupne obnovuje Sad Janka Kráľa v Petržalke, architektonickú súťaž vyhlási v budúcom roku. O aktuálnom stave prác na obnove parku informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

„V roku 2021 vyhlási Metropolitný inštitút Bratislavy súťaž na architektonickú štúdiu, na základe ktorej bude nasledovať v roku 2022 vypracovávanie projektovej dokumentácie a následne realizácia. Okrem toho ďalej bude prebiehať rekonštrukcia pomníka Daniela Tupého, štandardná údržba a arboristické rezy, vzhľadom na vysoký počet nutných zásahov,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že celkové náklady na obnovu parku vrátane súťaže predbežne vychádzajú na približne viac ako jeden milión eur.

V roku 2020 mesto začalo v Sade Janka Kráľa s havarijnými výrubmi a dopracovala sa kompletná inventarizácia stromov celej lokality. „Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) schválil zámer obnovy, na základe podmienok KPÚ sa momentálne spracováva pamiatkový architektonicko-historický výskum,“ uviedla Rajčanová a dodala, že mesto nastavilo údržbu 1. intenzitnej triedy.

Postupne obnovili lavičky a drevené sedenie pri zverokruhoch a vysadil sa letničkový záhon na Tyršovom nábreží a cibuľoviny v Sade Janka Kráľa. „Na Tyršovom nábreží sme arboristicky ošetrili všetky dreviny, od Aucefé po parkovisko, časť k Starému mostu bola zatrávnená. Vykonala sa injektáž inváznych druhov a následne výruby a odstránenie pňov,“ doplnila hovorkyňa.

Aktuálne vykonávajú bezpečnostné arboristické rezy. „Na gotickej veži s helmicou prebiehajú reštaurátorské práce. Spracováva sa polohopisné a výškopisné zameranie,“ uzavrela.

© SITA Slovenská tlačová agentúra