image 63148 25 v1
Galéria(12)

Rodinný dom postavený v duchu modernej drevenice

Na okraji valašskej obce Zádveřice stojí rodinný dom, ktorý na prvý pohľad pripomína drevostavbu. V tomto prípade však zdanie klame, pretože pod dreveným povrchom sa skrýva dom z pevných pórobetónových tvárnic.

1
2
3
4
5
6
7
8

Na jeho mieste kedysi stála vyše 150 rokov stará drevenica, ktorá však spadla. Majiteľka sa teda rozhodla postaviť na jej základoch moderný dom, ktorý by príliš nenarúšal výzor okolitej architektúry. Z toho dôvodu má stavba borovicový plášť, ktorý časom získa patinu a bude navonok pôsobiť ako stará valašská stodola.

Dom je vybavený oknami s pomerne malými rozmermi, s osvetlením interiéru však problémy nie sú.

Prvotná novostavba však mala vyzerať trochu inak. Malo ísť o jednopodlažný murovaný dom postavený na pôvodných základoch spadnutej drevenice s rozmermi 5 × 21 m. Vo fáze hrubej stavby prebrali majetok noví majitelia a rozhodli sa pozmeniť plánovaný koncept domu. O pomoc požiadali architekta Pavla Mudříka. Významnou zmenou bolo zvýšenie strešného hrebeňa, vytvorenie obytného podkrovia pod sedlovou strechou, vybudovanie nového vstupu do domu a vytvorenie zastrešenej terasy. Budova však mala vonkajším charakterom zapadať medzi okolité objekty, a zároveň v interiéri pôsobiť moderne. Drevený vzhľad však v žiadnom prípade neuberá stavbe z funkčnosti. Pod vonkajším plášťom sa nachádza 100 mm hrubá tepelná izolácia z minerálnej vlny a vetraná vzduchová medzera. Otvory sú vyplnené drevenými oknami s izolačnými dvojsklami a dom je zastrešený plechovou krytinou.

Počas teplých dní možno využiť zastrešenú terasu.

Aj keď interiér pôsobí novodobým dojmom, vnútorné usporiadanie miestností vzniklo z pôvodného historického základu. Do domu sa vchádza predsadeným vstupom, ktorý je umiestnený v strede pozdĺžneho pôdorysu stavby. Zo zádveria sa ide do chodby, ktorá umožňuje prechod medzi obytnými miestnosťami, WC a kotolňou. Priestorná obývacia miestnosť je spojená s kuchyňou a na ňu nadväzuje krytá terasa, ktorá za pekného počasia výrazne zväčšuje obytný priestor. V západnej časti domu sa nachádza izba pre hostí osvetlená prednými oknami. Dom je čiastočne podpivničený, ale pivnica je prístupná len vonkajším schodiskom a slúži ako úložný priestor. V podkroví sa nachádzajú dve spálne, kúpeľňa a pracovňa. Vzhľadom na snahu zachovať tvary, rozmery a rozmiestnenie okien boli požiadavky na presvetlenie miestností vyriešené spoločným prepojením miestností, vyradením nadbytočných dverí a v podkroví osadením strešného svetlíka. Celý interiér, okrem sociálnych zariadení, teda tvorí spojitý priestor, otvorený prenosu svetla z jednej strany domu na druhú. Na zvýraznenie presvetlenia boli v miestnostiach použité teplé farebné odtiene, ktoré opticky zväčšia a rozžiaria interiér. Zariadenie je volené tak, aby si vyžadovalo čo najmenšiu údržbu a pôsobilo moderne.

V spálni je vchod na balkón, ktorý tiež prispieva k prechodu svetla.

Pôdorys 2. nadzemného podlažia

Peter Rypák
Foto: Daniela Dostálková, Pavel Mudřík Architects