Ako sa žije v aktívnom dome – bývanie v budúcnosti

image 70339 25 v1

Ročné merania to ukázali. Hlavným cieľom pri moderných rodinných domoch v nízkoenergetickom alebo pasívnom štandarde je dosiahnuť maximálne úspory energie. Objavuje sa však len málo projektov, ktoré okrem úspory zohľadňujú aj zdravie a pohodlie svojich obyvateľov. Jedným z projektov, ktoré dbajú na kvalitu života, je rakúsky aktívny dom Sunlighthouse, ktorý jeho obyvatelia podrobili tvrdému ročnému testovaniu.

Drevostavba stojaca len niekoľko kilometrov od Viedne bola postavená ako experiment v rámci projektu VELUX Model Home 2020 (v našom časopise sme o ňom a podobných meraniach písali napríklad v č. 5/2012). Úlohou architektov bolo navrhnúť budovu, ktorá dokáže spĺňať vysoké nároky na energetickú spotrebu, ponúka dostatok svetla a zároveň vytvára príjemné prostredie na každodenné užívanie. Hlavnými podmienkami realizácie boli dostatok svetla a kvalitné vnútorné prostredie.Projekt sa realizoval v roku 2010 a o dva roky neskôr – v marci 2012 – sa doň na 12 mesiacov nasťahovala 4-členná rodina, ktorá mala otestovať, ako sa v tomto netradične riešenom dome naozaj žije.

Rakúsky Sunlighthouse je tretím zo šiestich aktívnych domov, ktoré vznikli v rámci projektu VELUX Model Home 2020. Nachádza sa na západ od Viedne

O projekte VELUX Model Home 2020
Spoločnosť VELUX sa prostredníctvom výstav­by aktívnych domov v rámci projektu VELUX Model Home 2020 zapája do aktivít spojených s budovaním udržateľného bývania. Za­hŕňa výstavbu a následne skúmanie šiestich aktívnych domov v rôznych častiach Európy.
Základné princípy aktívneho domu:

  • komfort pre obyvateľov,
  • kvalitné vnútorné prostredie,
  • dostatok denného svetla,
  • prirodzené vetranie,
  • neutrálna budova z hľadiska emisií CO2,
  • minimálny dosah na životné prostredie.

Skutočný život v dome

Hneď na začiatku bola vybraná rodina na testovanie upozornená, že hoci ide o ročnú skúšobnú prevádzku, ktorá sa podrobí meraniam, bývanie v dome nemá pripomínať laboratórny experiment. Jeho obyvatelia mali žiť v Sunlighthouse podobne ako kdekoľvek inde. Rozdiel tu však predsa len bol – členovia rodiny mali absolútne dôverovať automatickému nastaveniu systému vetrania a tienenia, čo najmenej doň zasahovať a uveriť, že počítač vie lepšie ako oni sami, či treba otvoriť okno alebo zatieniť.

Kvalitné vnútorné prostredie je základnou požiadavkou aktívneho domu. Dom je preto nielen presvetlený, ale aj automaticky a pravidelne vetraný

Čo prinieslo meranie?

Meranie v aktívnom dome prebiehalo počas 12 mesiacov a zohľadňovalo kvantitatívne i kvalitatívne parametre. Kvantitatívny monitoring zisťoval skutočnú spotrebu energie v dome (tepla, teplej vody či elektriny). Kvalitatívny monitoring vychádzal z rozhovorov s obyvateľmi domu a zaujímal sa o subjektívne pocity z bývania. Meranie tak poskytlo ucelený pohľad na život v experimentálnom dome. Výsledky merania priniesli pozitívne ohlasy všetkých členov rodiny a dobre dopadli aj namerané hodnoty. Sunlighthouse bol projektovaný s požiadavkou na čo najnižšiu spotrebu energie, ktorá má byť pokrytá výhradne z obnoviteľných zdrojov. Celková energetická bilancia domu vyšla dokonca lepšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Dom vyrobí o 10 % viac energie, ako spotrebuje (podrobnejšie informácie o spotrebe aj výrobe energie sú v tab. 1). Sunlighthouse bol zároveň projektovaný ako CO2 neutrálna budova. Ročná emisia oxidu uhličitého vyrobená na obsluhu domu bola nameraná v množstve 11,4 kg/m2, fotovoltika ju však nakoniec vykompenzovala na množstvo 11,5 kg/m2. Slnečný dom sa tak môže smelo nazývať CO2 neutrálnou budovou.

Sunlighthouse je bohato presvetlený, pričom prirodzené svetlo sa do interiéru dostáva cez fasádne okná, ktoré ponúkajú aj nádherný výhľad na okolie, ako aj cez strešné okná, ktoré sú položené zámerne vysoko, aby prinášali do interiéru čo najviac svetla

Kto dom testoval?
Do projektu Sunlighthouse sa prihlásilo 111 rodín, ktoré chceli život v aktívnom dome zažiť na vlastnej koži. Z nich nakoniec porota vybrala mladý manželský pár Ludwiga (32 rokov) a Yasmin (30 rokov) Dorfsteteerovcov spolu s ich dvoma synmi – Johannom (3 roky) a Alfredom (5 rokov). Tí porotcov presvedčili nielen svojím sympatickým prejavom, dobrodružným duchom a nadšením pre projekt, ale aj cennými vedomosťami z oblasti ekológie. Ludwig totiž pracuje pre Rakúske spolkové lesy ako špecialista na hospodárenie so súkromnými lesmi a Yasmin je vedecká pracovníčka v oblasti ochrany klímy. Po roku strávenom v dome ho rodina opustila. V súčasnosti je Sunlighthouse na predaj.

Slnko v prípade potreby

Názov domu si rozhodne stojí za svojím menom – interiér je naozaj zaliaty slnečnými lúčmi. Pri návrhu sa kládol dôraz na dostatok denného svetla, ktorý sa docielil predovšetkým dispozíciou domu a použitím množstva strešných okien, ktoré dodávajú v priemere dvojnásobok svetla oproti fasádnym oknám. Niektoré strešné okná architekti zámerne umiestnili netradične vysoko, aby denné svetlo preniklo aj hlboko do interiéru. Množstvo zasklených plôch v dome zodpovedá 42 % podlahovej plochy, pričom minimálny odporúčaný štandard je 10 %. Množstvo svetla bolo jedným z faktorov, ktorý u majiteľov zarezonoval hneď na začiatku. „V porovnaní so susednými domami si človek všimne, že svetlá vždy rozsvecujeme ako poslední. A je to naozaj zrejmé. Na druhej strane, keď je tma, rozsvecujeme viac svetiel, pretože človek je zvyknutý na to, že tu má veľa svetla. Zvyknete si, že je všade a stále svetlo,“ pochvaľuje si Ludwig Dorfstetter.

Čerstvý vzduch a príjemná teplota

Okná však neslúžia len na presvetlenie, ale zároveň zaisťujú prístup čerstvého vzduchu do domu. Starajú sa o pravidelné vetranie, ktoré je prostredníctvom kontrolných snímačov riadené automaticky, pričom okná možno, samozrejme, ovládať aj manuálne. O kvalite vzduchu v aktívnom dome svedčí aj spokojnosť rodiny, ktorá dala tomuto parametru najvyššie bodové ohodnotenie v 231 dňoch z celkových 251 dní, keď boli v dome prítomní. Počas zvyšných 20 dní ubra­li kvalite vzduchu v dome jeden bod.  Tepelnú pohodu v aktívnom dome zabezpečuje systém vykurovania s tepelným čerpadlom. Ani v tomto bode Sunlighthouse nesklamal. V januári, keď sa priemerná vonkajšia teplota pohybovala na úrovni 0,5 °C, majitelia namerali v miestnostiach priemerne 21,3 °C. „Podľa môjho názoru je tu neuveriteľne konštantná vnútorná klíma. Človek v dome vôbec nevníma, že je vonku zima. V iných domoch sa to dá spozorovať skôr,“ opisuje Yasmin Dorfstetterová. Dalo by sa čakať, že pre obrovské zasklené plochy sa interiér bude v lete prehrievať, obyvatelia však boli aj v tomto období spokojní. Priemerná vonkajšia teplota v najteplejšom mesiaci v roku, teda v júli, bola 22,8 °C, zatiaľ čo v interiéri dosiahla 24,4 °C. Vonkajšie teploty však výrazne kolísali – kým jeden deň bolo pod 20 °C, ďalší deň presiahla teplota tropickú tridsiatku. „Bol som príjemne prekvapený. V deň, keď som sa vracal zo zasadnutia v Nemecku, bolo vyše 30 °C, ale dom predsa len vydržal relatívne chladný. V noci sa tiež celkom dobre ochladzuje – môžem pokojne spať, čo je pre mňa vlastne najdôležitejšie kritérium,“ dodáva Ludwig Dorfstetter. Priemerné teploty sú navyše v letnom období mierne skreslené, pretože v prvej vlne horúčav rodina zasahovala do automatického systému a ručným vetraním neúmyselne zvyšovala teplotu v miestnostiach. V druhej vlne horúčav už ale rodina automatike dôverovala a docielila tak príjemnejšie teploty.

Dom bol navrhnutý tak, aby rešpektoval svoje okolie. Na prvý pohľad skromne pôsobiaci exteriér netradičného tvaru ukrýva vnútri nadštandardné technologické vybavenie

Budúcnosť v súčasnosti

Rakúsky Sunlighthouse je príkladom bývania, na ktoré sa môžeme tešiť v budúcnosti. O jeho úspechu svedčia nielen namerané výsledky týkajúce sa energetickej bilancie domu, ale predovšetkým spokojnosť obyvateľov. Aktívny dom tak splnil svoje najväčšie poslanie – podporovať myšlienku udržateľného bývania, ale najmä slúžiť svojim obyvateľom a poskytnúť im príjemný priestor na bývanie.

(sf)
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou VELUX.
Foto: VELUX

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB HAUSTECHNIK.