Partneri sekcie:

Dom s dvomi tvárami

image 70170 25 v2

V malej obci medzi Ostravou a Opavou vyrástol v tomto roku rodinný dom, ku ktorému zablúdi pohľad nejedného okoloidúceho. Idea výstavby prišla od manželského páru, ktorý sa rozhodol využiť rozmerné priestory záhrady za svojím existujúcim rodinným domom.

Stavba je osadená v mierne svahovitom teréne na konci zastavaného územia v západnej časti obce a vďaka nejednotnému charakteru okolitej výstavby mali architekti z ostravského Atelieru 38 pri návrhu voľné ruky.

Požiadavka znela: vytvoriť plnohodnotné bývanie s optickou a prevádzkovou väzbou na okolie pri použití minimálnych výrazových prostriedkov. Výsledkom bol jednopodlažný dom so šikmou valbovou strechou, ktorá je ozvláštnená rozdielnymi sklonmi valieb.

No nie je to tvar strechy, čo robí tento dom unikátnym. Jeho najtypickejšou črtou je použitie formátovaného bridlicového obkladu s veľkosťou 350 × 250 mm na fasáde aj streche. Tmavá farba obkladu zvýrazňuje kompaktný tvar stavby, vďaka čomu nápadne pripomína kryštál. Optické spojenie medzi exteriérom a interiérom zabezpečujú 3 terasy obložené drevenými palubovými doskami vo svetlom odtieni.


Nosná konštrukcia domu je vytvorená z keramických tvárnic v kombinácii s oceľovými stĺpmi. Vonkajšia obvodová stena je krytá fasádou s prevetrávanou medzerou, tvorenou dvojsmerným dreveným roštom, medzi ktorý je uložená tepelná izolácia z minerálnej vlny hrubej 2 × 60 mm.

Tepelná izolácia je vybavená hydroizolačnou fóliou a radom kontralát. Na ne sú upevnené OSB dosky s už spomínaným bridlicovým obkladom. Konštrukcia strechy je navrhnutá ako jednoplášťová z lepených lamelových prvkov BSH a odvod dažďovej vody sa vyriešil zvodmi skrytými v prevetrávanej medzere fasády.

Interiér charakterizujú svetlé odtiene, takže výrazne kontrastuje s tmavým plášťom budovy. Vstup je orientovaný na severozápad a vedie cez kryté závetrie do chodby, ktorá spája všetky miestnosti. Výraznú časť domu zaberá garáž, ktorá slúži nielen na parkovanie, ale aj ako rozmerný úložný priestor.


V juhovýchodnej časti domu sa nachádza obývacia miestnosť kombinovaná s jedálňou a kuchyňou. Z troch strán sa vstupuje na terasy, ktoré prepájajú interiér s vonkajším prostredím a zároveň poskytujú dostatok denného osvetlenia.


Zasklené časti sú však vyhotovené z izolačných dvojskiel, aby sa predišlo priveľkým stratám tepla. Oproti garáži je situovaná spálňa, z ktorej taktiež vedú dvere na terasu, a dve kúpeľne. Jedna je prístupná zo vstupnej chodby a druhá zo spálne. O teplo domova sa stará plynový kondenzačný kotol spolu so systémom podlahového vykurovania.

Peter Rypák
Foto: Atelier 38 s.r.o