Dom s otočenou strechou a slamenými múrmi

image 94784 25 v1

Aj vám pri pohľade na tento architektonicky čistý zaujímavý dom niečo nesedí? Skladá sa z dvoch častí – bieleho základu s obdĺžnikovým pôdorysom a sedlovej strechy. Výsledný efekt a mnohé výhody dosiahli architekti veľmi zaujímavým momentom: nakreslili klasický dom s pôdorysom obdĺžnika so sedlovou strechou, potom sedlovú strechu „nadvihli“ a otočili o deväťdesiat stupňov. 

Čo získali otočením strechy?

Touto veľmi zaujímavou fintou zostala časť bieleho kvádra bez sedlovej strechy, koncipovanej ako zložený list papiera. Druhým žiaducim efektom je vznik presahu strechy, ktorý chráni interiér pred priamym slnečným žiarením a poskytuje prístrešok v prípade zlého počasia. Je zachovaný na oboch protiľahlých stenách domu. Na mieste, ktoré sedlová strecha po otočení už neprekrýva, vzniklo príjemné átrium chránené obvodovým bielym múrom s otvorenými časťami.

Slamený dom

Najskôr analyzovali klímu

„Proces navrhovania domu prebiehal na základe analýzy klímy a kontextu. Informácie o teplote v lokalite počas roka, hlavný smer a sila vetra, slnečné svetlo v jednotlivých ročných obdobiach, ako aj prítomnosť vody ovplyvnili koncepciu tejto stavby,“ vysvetľuje architekt spôsob uvažovania. Domáci v prvom rade od architekta požadovali zachovanie súkromia svojho domova a  špecifické priestory spojené s ich rodinnými zvykmi – verandu a herňu.

Slamený dom, Foto: Alberto Sinigaglia

Kamenná záhrada s hrou svetla

Obývacia izba je orientovaná na juh a pokračuje terasou. Súkromné izby sú orientované do severnej časti domu. V podkroví sa nachádza herňa a hosťovská izba.

Slamený dom, Foto: Alberto SinigagliaTerasa je vlastne kamennou záhradou, ktorá ponúka vďaka výrezom v múre neustálu svetelnú hru. Pod štrkovou podlahou podopretou oceľovou konštrukciou sa nachádza vodná nádrž. Interiér domu je v priamom vizuálnom i fyzickom kontakte so záhradou, celý je krásne presvetlený.

 Slamený dom, Foto: Alberto Sinigaglia

Múry zo slamy

Zaujímavým faktom je, že obvodové múry domu sú vyrobené zo slamy. Architekt zvolil tento materiál v snahe získať kontinuitu obvodu, ale tiež preto, aby poukázal na všestrannosť tohto materiálu. Hlavná drevená konštrukcia je naplnená balíkmi slamy, čím vznikla veľmi dobrá izolácia. Múry sú omietnuté 30-milimetrovou vápennou omietkou a ošetrené silikátovou farbou. Nádrž a základy domu sú vyrobené z vystuženého betónu. Izolácia na prízemí je riešená ako vrstva recyklovaného drveného penového skla na geotextíliovej membráne položenej priamo na podložie, aby sa zabránilo vzostupu vlhkosti.

Slamený dom

SCL dom v kocke

Architektonický ateliér: Jimmi Pianezzola Architetto
Architekt: Jimmi Pianezzola
Lokalita: Vicenza, Italy
Plocha: 160 m2
Rok realizácie: 2016

 Slamený dom

Sabína Zavarská
Foto: Alberto Sinigaglia