Chladenie domu bez technických zariadení

image 75583 25 v2

Premyslený dizajn domu dokáže napomôcť klimatizovaniu a vykurovaniu aj bez elektriny. Príkladom je dom OutsideIN, v ktorom bola využitá tzv. Trombeho stena. Stavba od FV Arquitectura stojí na hraniciach s Antarktídou, kde je ekonomické hospodárenie s energiami viac než zásadné.

Parcela objektu sa nachádza v čilskom Puerto Natales. Vzniku domu pre jednu rodinu predchádzal súhlas klienta s tým, že pôjde o ekologicky zodpovednú stavbu. Keďže však v tejto oblasti prevláda chladné až arktické podnebie, bolo potrebné zapojiť do architektonického návrhu viac ako len klasické systémy a princípy pre prácu s teplom. Aby sa prevádzka objektu stala ekonomickou a funkčnou, musela začať využívať miestne zdroje energií. Výsledkom sa stal rodinný dom, ktorý nefunguje ako solitérny návrh bez kontextu, ale úzko spolupracuje so svojím okolím. Základom úspechu boli zabudované pasívne solárne elementy, ktoré získavajú, uchovávajú a distribuujú solárnu energiu.

Štúdio Fernanda Vuilleumier sa už dlhodobo zaoberá tým, ako architektúra ovplyvňuje prostredie a naopak, čím môže byť okolité prostredie prínosné pre výstavbu. Vďaka výskumu vie ateliér účinne spájať overené typické materiály s novodobou digitálnou technológiu. Väčšina ich poznatkov pochádza z experimentovania a pracovných skúseností, keďže každá realizácia je svojím spôsobom jedinečná. Dom OutsideIN je názornou ukážkou toho, ako spojiť rustikálne prvky a originálny dizajn do jedného funkčného celku. Koncept návrhu pracoval len s preverenými tradíciami i novinkami vo výstavbe.

Inovatívnym prínosom tejto realizácie je myšlienka skrytá v názve. Prepis materiálov z exteriéru do interiéru má viacero dôvodov. Štruktúra surového materiálu je v súčasnosti veľmi silný dizajnový prvok a zároveň prepája interiér s okolím, z ktorého materiály pochádzajú. Dodávateľom pre výstavbu boli miestne firmy a výraz domu celkovo čerpá z lokálnej architektúry. Napríklad drevené trámy, ktoré tradične podopierajú každú strechu, majú atypický tvar písmena V. Vlnitý plech, využívaný ako krytina, má v prípade OutsideIN domu úlohu ozvláštniť prednú fasádu ukrytú v tieni pod strechou.

V arktickej klíme je vietor jednou z nezanedbateľných položiek, ktoré treba brať do úvahy. V oblasti s rýchlosťou vetra až 60 m/s veľmi záležalo na umiestnení domu, tvare strechy a orientácii okien voči slnku. Najväčší presah strechy je na juhu, kde slúži ako slnečná clona a sklon strechy zasa napomáha zachytávaniu dažďovej vody pre zalievanie záhrady. Táto celková funkčnosť domu sa dopĺňa s dizajnom. Napríklad fasády z neomietnutých materiálov disponujú veľkými okennými otvormi, ktoré zjemňujú ich nedobytný ráz. Najmenší presah strechy je zo severu, aby malo slnko čo najväčší prístup k Trombeho stene.

Trombeho stena je princíp vykurovania a ochladzovania interiéru pomocou solárnej energie bez solárnych panelov. Stena pozostáva z troch vrstiev: absorpčná zasklená plocha, vzduchová medzera a akumulačná stena. Systém prevádzkuje pomocou troch klapiek tri cykly: vykurovanie na jar a na jeseň, udržiavanie teploty nad nulou v zime a chladenie a cirkuláciu vzduchu v horúcich letných dňoch. Napriek jednoduchej realizácii Trombeho steny nejde o veľmi populárnu súčasť stavieb, vzhľad masívnej steny si vyžaduje vhodné zakomponovanie do domu. Príkladná realizácia z oblastí Antarktídy je vzorom toho, ako efektívne využívať bezprostredné zdroje energie s noblesou.

Autor: Fernanda Vuilleumier Arquitectura
Lokalita: Puerto Natales, Magalhãesov región a chilská Antarktída, Chile
Realizácia: júl 2010
Podlažná plocha budovy: 133,16 m2  
Podlažná plocha mezanínu: 30,00 m2
Rozpočet: 61 739,603 US$

TEXT: Katarína Vankušová  
FOTO: Fernanda Vuilleumier Arquitectura
Daniel Bruhin W. Photography
ZDROJ: Fernanda Vuilleumier Arquitectura

Komentáre