Architektova chata pri potoku – nič jej nechýba, nič nie je navyše

image 98231 25 v4

Drevená chata architekta Ludvíka Křenka ponúka jednoduché, funkčné a úsporné riešenie prázdninového domčeka. Naplno využíva neveľký pozemok, optimálnu orientáciu na svetové strany, prirodzené svetlo a krásne prostredie.

Zvnútra OSB, zvonku smrekovec

Relaxačná chatka, ktorú si architekt vytvoril sám pre seba a svoju rodinu, poskytuje príjemné zázemie na oddych. Nachádza sa pri potoku neďaleko barokového cintorína. Drevostavba je zvnútra obložená OSB doskami, zvonku zase smrekovcovým drevom. Dosiahnuť čo najvyššiu energetickú úspornosť pomáha 24- až 30-centimetrová vrstva tepelnej izolácie z minerálnej vlny.

Zdroj a foto: atelier ALBATROS

Hlavná miestnosť a otvorené poschodie

Interiér je riešený čo najpraktickejšie a pohodlne zároveň. Spoločenská miestnosť je otvorená, nechýba tu posedenie, kuchynský kút ani kozubové kachle. Technické a hygienické zázemie je od hlavného priestoru oddelené komôrkovým polykarbonátom, ktorý umožňuje prirodzenému svetlu preniknúť aj do týchto priestorov.

Zdroj a foto: atelier ALBATROS

Svietiť potrebujete len v noci, respektíve vtedy, keď je vonku šero a tma. Popri sedení vedú schody nahor. Vysoká šikmá strecha chaty umožnila vložiť otvorené poschodie, kde sa nachádza spací a úložný priestor.

Zdroj a foto: atelier ALBATROS

Hra s materiálmi a sklonom striech

Prepojenie medzi interiérom a exteriérom poskytuje mierne vyvýšená terasa zo smrekovcového dreva. Vedľa hlavnej hmoty chaty je umiestnený otvorený prístrešok, do ktorého je vsadená hojdačka.

Zdroj a foto: atelier ALBATROS

Esteticky pôsobí hra so sklonom striech: prístrešok má strechu klopenú opačne ako samotná chata. Od ulice drevostavbu oddeľuje kamenný múr. Atmosféru tradičného prostredia približujú liatinové kolesá vložené do múru, ktoré zároveň slúžia ako priezory.

Zdroj a foto: atelier ALBATROS

Studňa, jazierko, kôlňa i záhradka

Zaujímavosťou je, že všetko drevo použité na stavbu pochádza z miestnych lesov. Súčasťou chaty je aj kôlňa, ktorá je murovaná z betónových tvárnic. Domáci môžu využívať vlastnú studňu v záhradke. Nachádza sa tu aj príjemné jazierko, posedenie, ohnisko, okrasná i úžitková časť.

Zdroj a foto: atelier ALBATROS

Veľké zasklenia, smerujúce do záhrady, je možné zakryť tmavými posuvnými okenicami a vytvoriť tak v interiéri maximálne súkromie či zabrániť priamemu slnku. Na relax úplne stačí, no nie?

Zdroj a foto: atelier ALBATROS

Rekreačná chata Střílky v skratke
Architektonický ateliér: atelier ALBATROS
Architekt: Ing. arch. Ludvík Křenek
Lokalita: Střílky, okres Kroměříž, ČR
Úžitková plocha: 45,70 m2
Zastavaná plocha: 35,30 m2
Realizácia: 2013

Zdroj a foto: atelier ALBATROS

 

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: atelier ALBATROS