image 68973 25 v1
Galéria(7)

Polyfukčný dom Lužná: na strategickom mieste

Partneri sekcie:

Po vlne štartovacích bytov prichádza na bratislavský trh stredne veľký projekt s pestrou ponukou a niečím navyše. Polyfunkčný dom Lužná v lokalite ulíc Bosákova a Šustekova v Petržalke láka potenciálnych záujemcov na ľahkú dostupnosť kompletnej vybavenosti.

08 Vodotika 3 4
11 3np 6np Model 1 000
06  Vodotika 5 4
07 Vodotika 2 4
05 Vodotika rez priecny Model 1 000
10 situacia PD LUZNA

Desať minút trvá autom cesta do historického centra na druhej strane Dunaja, peši je dostupný Sad Janka Kráľa a ani na hrádzu to nie je ďaleko. V bezprostrednej blízkosti sa nachádzajú základné aj materské školy, zdravotné stredisko, supermarkety, trhovisko, detské ihriská či športové centrá. Z hľadiska lokality je projekt umiestnený na strategickom mieste, správne načasovanie potvrdí až úspešný predaj. Zatiaľ je polyfunkčný dom vo výstavbe, prvá etapa sa začala realizovať v januári 2014. Investor plánuje jej kolaudáciu na december 2015.

Dostatok parkovacích miest

Celý dom je rozdelený na tri časti – budovy A, B, C. Objekt tvorí päť menších sekcií so samostatnými vchodmi. Prevažuje bytová funkcia, iba parter je vyhradený budúcim obchodným prevádzkam, 71 bytových jednotiek zahŕňa jedno-, dvoj-, troj- aj štvorizbové byty. Výmery sa pohybujú od 39,35 až po 163,65 m2. V budovách A, B sú byty od tretieho nadzemného podlažia. Na celom druhom nadzemnom podlaží sú apartmány rôznej veľkosti, rovnako aj v celej budove C. Garáže so 128 uzatvárateľnými boxmi pre obyvateľov a nájomníkov sú umiestnené na prvom nadzemnom podlaží v samostatnej časti a v suteréne. Prístupné sú cez jestvujúci vjazd z južnej strany vo vnútrobloku – od polikliniky na Šustekovej ulici. Vjazd a výjazd sú riešené samostatne pre nadzemné aj podzemné podlažia. Skúsenosti z iných podobných projektov ukazujú, že obsadenosť garáže, ktorú investor podľa parkovacej normy postaviť musí, ak chce zabezpečiť potrebný počet parkovacích miest, závisí od priaznivo nastaveného predaja garážových boxov.

Najväčším hlavolamom bytových projektov totiž býva, ako dostať obyvateľov za rozumnú cenu do garáže a predísť neregulovanému parkovaniu, ktorým je Petržalka známa. Okrem podzemného parkovania investor naplánoval aj 64 vonkajších parkovacích stojísk pre verejnosť, ktoré by spolu s garážami mali pokryť dopyt vytvorený polyfunkčným domom. Objekt bude mať deväť podlaží, na strešnej konštrukcii je naplánovaná zelená strecha. Nosný systém suterénu tvorí steno-dosková krabica doplnená železobetónovými stĺpmi. Na ďalších podlažiach je to kombinácia železobetónových stĺpov a stien. Vodorovné nosné konštrukcie v celom objekte sú riešené ako monolitické železobetónové dosky hrubé 200 mm, podopreté stenami a stĺpmi. Konštrukcia je doplnená priestorovými stužujúcimi prvkami, ako sú výťahové a inštalačné jadrá a schodiskové šachty.

Farby pre dobrú orientáciu

Architektúra objektu je jednoduchá, nesnaží sa o výstrelky, pragmaticky sleduje vkus cieľovej skupiny. Po období triezvych fasád, kde architekti len striedmo narábali s kombináciou omietky a rôznych obkladov, je Lužná ďalším projektom s odvážnou farebnosťou. Na rozdiel od susedných exitujúcich objektov sa však architekti obmedzili vždy len na jednu dominantnú základnú farbu, ktorá by budúcim obyvateľom mohla uľahčiť orientáciu v lokalite. Vizualizácie prezentujú Lužnú ako kultivované ukončenie bloku, treba dúfať, že realizácia tomu bude zodpovedať. Lákadlom pre klientov je hneď niekoľko parkov v tesnej blízkosti každého bytového domu, o ktoré sa pravidelne stará správca existujúcich bytových domov. Najväčší z parkov pri bytovom dome Lužná prejde počas výstavby revitalizáciou podľa feng šuej princípov a okrem iného sa v ňom bude nachádzať aj detské ihrisko, vodná plocha, nebudú chýbať ani bylinkové záhony. To je v súlade s trendom budovania komunitných záhrad celkom lákavá ponuka.

Polyfunkčný dom Lužná
Miesto: ulice Bosákova a Šustekova, Bratislava
Investor: VODOTIKA MG, s. r. o.
Spracovateľ dokumentácie: VODOTIKA, a. s.
Zastavaná plocha: 1 420 m2
Obstavaný objem: 41 031 m3
Plocha bytov: 4 965 m2
Plocha apartmánov: 2 805 m2
Plocha obchodov: 460 m2
Počet vnútorných parkovacích miest: 128
Počet vonkajších parkovacích miest: 64
 
text: Mária Nováková, Vodotika
DOKUMENTÁCIA: Vodotika  

Článok bol zverejnený v časopise ASB.