09 Ateliér ma3
Galéria(9)

Nový ateliér architektov zdôrazňuje tvorivosť a funkčnosť v jednom

Každý architekt chce prezentovať svoju prácu, tvorivosť a zmýšľanie. Nevyhnutnosťou sú projekty, na ktorých to vidno. Väčšinou sa však autori musia prispôsobiť investorovi, jeho potrebám a predstavám. To znamená, že sú do istej miery ovplyvnení a výsledok nie je výpoveďou o ich názore na daný priestor. Na priestore vlastného ateliéru však môžu ukázať všetko. Tak sa zrodil aj nový ateliér architektov z pražského štúdia ma3 architekti.

Prostredie na tvorivú prácu

Ateliér architektov z Prahy nie je veľký, ale plne funkčný priestor na pokojnú tvorivú prácu i pracovné debaty. Nachádza sa na druhom poschodí novopostaveného rodinného domu v pražských Strašiciach. Niekomu sa môže zdať sídlo ateliéru veľmi mimo centra.

To však má tiež svoje dôvody – pokojný priestor na prácu, orientácia do záhrady. Pre architektov a ich prácu je neodmysliteľný dostatok denného svetla, ktorý preniká cez veľké okná, ale aj cez strešný svetlík – doplnkom v tomto zmysle je účinné geometricky umiestnené osvetlenie.

06 Ateliér ma3

Betón, parkety a čierna kocka

Striedmosť a jednoduchosť interiéru dáva možnosť vyniknúť myšlienkam architektov a ich kreativite. Zdôrazňuje prácu uloženú vo farebných šanónoch, ale aj triezvosť myslenia. Pohľadový betón na strope patrí k industriálnemu štýlu. Priestor prehrieva drevená podlaha.

05 Ateliér ma3

Originálnym a graficky výrazným spôsobom je odčlenená intímna zóna ateliéru. Kuchynka, hygienická miestnosť i sklad sú ukryté v čiernej kocke vloženej do priestoru. Architekti ju osadili voľne medzi pracovnú časť ateliéru a zasadačku.

02 Ateliér ma3

01 Ateliér ma3
02 Ateliér ma3
03 Ateliér ma3
04 Ateliér ma3
05 Ateliér ma3
06 Ateliér ma3
07 Ateliér ma3
08 Ateliér ma3

Vždy môže byť niečo inak

Prekvapením je kúpeľňa, ktorá má na rozdiel od farebne nevýrazného ateliéru steny ošetrené svetlozeleným umývateľným náterom. V kombinácii s nábytkom z bieleho lamina a polykarbonátu osvieži myseľ pri práci a poukáže na to, že niečo môže byť aj inak.

Možno práve vďaka čiernej kocke a zeleným dverám do hygienickej miestnosti mnohí majitelia pochopia krásu kontrastov a tiež sa zbavia dogiem o tom, ako musí interiér vyzerať. Bez ohľadu na to, či ide o dom, byt alebo ateliér, pretože tieto prvky je možné použiť všade.

02 Ateliér ma3

Ateliér ma3 v skratke
Architektonické štúdio: ma3 architekti
Autori projektu: Ing. arch. Jan Adámek, Ing. arch. Štěpán Malý
Lokalita: Štíhlická 3, Praha 10, ČR
Podlahová plocha: 100 m2
Projekt: 2016 – 2017
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ma3 architekti