Nová Eurovea otvorila brány. Ako vyzerá vo vnútri?

Partneri sekcie:

Rozšírené nákupné centrum Eurovea s 85-tisíc m2 na Pribinovej ulici na ľavom brehu Dunaja dnes zažíva oficiálny krst.

Polícia ešte v stredu upozornila vodičov na možné zhustenie premávky v tejto oblasti. Kto tam smeruje, má využiť príjazdovú cestu od Mosta Apollo. Kto sa nechystá na veľké nákupné hody, nech sa radšej tomuto úseku vyhne.

Developer JTRE v polovici marca tohto roka predstavil médiám prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower so 46 poschodiami, ktorý je súčasťou veľkomestskej nábrežnej štvrte.

Dnes otvorila svoje brány návštevníkom ďalšia časť Eurovey, ktorá je najväčším nákupným centrom na Slovensku. Nákupné centrum informovalo, že je obsadené na 95 % a prináša nové značky a koncepty. Prevádzky vo food courte a na promenáde sa budú otvárať postupne, prvé však začnú fungovať už dnes. Eurovea ponúka celkovo 320 obchodov.

Eurovea 2
Eurovea 2 | Zdroj: EUROVEA, a.s.

Nákupné centrum je súčasťou bratislavského downtownu, ktorý postupne vzniká modernou aj výškovou zástavbou. Na jeho opačnej strane je multifunkčná budova s nákupným centrom a autobusovou stanicou v podzemí Nivy centrum od HB Reavis. Istým spôsobom je dostupné električkou a pešou chôdzou aj ďalšie nákupné centrum – Aupark v zadunajskej Petržalke, ktoré sa rozšíri smerom k Mostu SNP o takmer 10-tisíc m2.

V pôvodnej Eurovei bol veľmi obľúbený food court, ktorý sa vo zväčšenom koncepte presťahuje do novej nákupnej pasáže na prvé poschodie, kde na rozlohe 3 700 m2 zdvojnásobí svoju kapacitu. Poskytne 1 156 miest na sedenie a je doplnený o štýlový Food Hall, vznikne tak najväčšia gastrodestinácia u nás. Prirátať k nej treba aj 16 reštaurácií na promenáde pri Dunaji.

Eurovea 2
Eurovea 2 | Zdroj: EUROVEA, a.s.

Nový food court zaujme návštevníkov veľkým priestorom v urban industriálnom štýle. Zákazníci budú mať možnosť sledovať proces prípravy jedál, alebo si vybrať reštauráciu so sedením, či navštíviť streetfoodovú prevádzku.

„Po celej hale sú navrhnuté rôzne multifunkčné zóny, ako napríklad zábavná zóna, pódium pre rôzne prezentácie či vystúpenia, detský kútik, oddychová a spoločenská zóna s výhľadom na Dunaj, ktorý sa stal inšpiráciou pri vytváraní celého návrhu,“ hovorí Peter Žiak, architekt a projektový manažér. Vo food courte sú rozmiestnené tiež rôzne štýly sedenia.

Nákupné centrum je prepojené s mrakodrapom, administratívnou budovou PRIBINOVA 34 so zeleným certifikátom Breeam Excellent a s rezidenciami Riverside lemujúcimi dunajskú promenádu.

Eurovea 2
Eurovea 2 | Zdroj: EUROVEA, a.s.

Tieto stavby vrátane modernej kancelárskej budovy Pribinova 40 pri Moste Apollo s certifikátom udržateľnosti Breeam Outstanding sú súčasťou projektu Eurovea 2 a v podzemí ich spája veľká dvojpodlažná garáž s kapacitou až 4 000 parkovacích miest.

Súčasťou výstavby je tiež predĺženie nábrežnej promenády, vybudovanie bulváru Pribinova s prípravou na električkovú trať a ďalšie verejné priestory, ihriská i športoviská. Koncept organizácie bulváru Pribinova a dizajn verejných priestorov navrhla medzinárodne uznávaná architektka a urbanistka Beth Galí.

Eurovea 2
Eurovea 2
Eurovea 2
Eurovea 2
Eurovea 2
Eurovea 2
Eurovea 2
Eurovea 2

Nábrežná Eurovea 2, Bratislava

Investor: JTRE
Architekti: GFI (Slovensko)
Architekt verejných priestorov: Beth Galí (Španielsko)
Zhotovitelia hrubej stavby: VHS-PS, združenie EUROVEA 2 – STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo a SYTIQ
Rozšírenie nákupného centra: 25 000 m2 obchodnej plochy (spolu s existujúcim centrom 85 000 m2)
Obytný mrakodrap Eurovea Tower: 46 poschodí, výška 168 metrov, 407 rezidencií
Obytná Eurovea Riverside: 8 poschodí, 97 rezidencií
Pribinova 34: 18 000 m2 prenajímateľnej plochy kancelárií a retailu
Pribinova 40: 22 000 m2 prenajímateľnej plochy kancelárií a retailu
Podzemné a nadzemné garáže: 4 000 stojísk
Realizácia: 2019 – 2023