02 instagram

Nominácie CE ZA AR: Nedokončený rodinný dom, rekonštrukcie typizovaných škôl či bazén ako obývačka

Vo výbere diel in situ sa v tomto ročníku ocitli rekonštrukcie a dostavby až štyroch verejných vzdelávacích inštitúcií - základných škôl a jaslí. Odborná porota navštívila počas uplynulého týždňa 24 realizovaných diel, ktoré postúpili do druhého kola. Z tohto zoznamu vzišli nominované diela v jednotlivých kategóriách. Laureátov sa dozvieme na slávnostnom vyhlásení 3. októbra 2024.

Slovenská komora architektov tento rok už po 23-krát ocení to najlepšie zo súčasnej slovenskej architektúry cenami za architektúru – CE ZA AR. Zo 116-tich prihlásených architektonických realizácií v 1. kole zúžili porotcovia výber na 30 diel, ktoré osobne v priebehu minulého týždňa navštívila.

Buďme spolu #domavarchitektúre

V aktuálnom ročníku CE ZA AR je cieľom komunikačnej kampane zviditeľnenie širokého spektra prístupov k bývaniu a podnietenie odbornej diskusie na túto tému (#domavarchitekture).

„Bývanie je prvá vec, ktorá sa v architektúre rieši. Je to základ, ktorý nás formuje. Domovom je všetko, kde sa pohybujeme celý deň, aj pracovné prostredie. Počas pandémie covidu sa hranice zotreli. Dnes už nechceme byť izolovaní, chceme vyjsť von, chceme priestor okolo nás mať ako domov,“ podelila sa Zuzana Zacharová o svoj pohľad v kontexte tohtoročnej témy.

Zloženie odbornej poroty:

  • Ján Hoffstädter,
  • Petra Kunarová,
  • Samppa Lappalainen,
  • Matúš Pajor (náhradník),
  • Jan Schindler,
  • Lucie Vogelová,
  • Doris Wälchli,
  • Zuzana Zacharová.

Okrem diel ocenených v 6-tich kategóriách budú v rámci galavečera vyhlásené aj dve špeciálne ocenenia.

„Cena verejnosti“ je udeľovaná na základe internetového hlasovania, ktoré prebehne počas septembra na internetovom portáli https://cezaar.tv/. Hlasovanie verejnosti je podporené generálnym mediálnym partnerom ocenenia Denníkom N, v rámci rubriky Minúta po minúte, počas mesiaca september.

Ocenenie „Patrón architektúry” udeľuje predstavenstvo Slovenskej komory architektov za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom, ale, naopak, je výsledkom práce osobnosti, miestnej samosprávy alebo inštitúcie, ktorá sa zaslúžila o rozvoj architektúry na Slovensku.

Slávnostné vyhlásenie ocenených diel sa uskutoční vo štvrtok 3. októbra 2024 v Starej tržnici v Bratislave. Priamy prenos z odovzdávania CE ZA AR 2024 bude vysielaný na Dvojke RTVS.

Prehľad nominácií nájdete na ďalšej strane ->