image 81888 25 v1
Galéria(8)

Mamapapa: Komunita na prízemí aj na streche

V Bratislave sa s rezidenčnými projektmi v ostatných rokoch akoby vrece roztrhlo. Developeri sa už naučili, že musia svoj projekt od konkurencie odlíšiť. Tí, čo držia prst na pulze doby, vedia, že anonymita v bytových domoch je preč.

01
02
04
05
07 1NP
08 5NP
MP byt6.2 D

Trendy sú jasné a prichádzajú už aj k nám na Slovensko. Hlásia návrat ku komunitnému spôsobu života, dôkazom sú napríklad susedské záhrady či dvorové opekačky, čítačky a rôzne iné akcie, ktorými iniciatívni obyvatelia inšpirujú aj susedov. Na tento fakt mysleli aj v ITB pri koncipovaní projektu Mamapapa na Nejedlého ulici v bratislavskej Dúbravke.

Komunitné centrum je lákadlom projektu.

Táto mestská časť je už dlhšie v hľadáčiku developerov. Napriek väčšej vzdialenosti od centra mesta (čo tiež môže byť prezentované ako výhoda pokojnejšej lokality) ponúka dobrý prístup na hlavné komunikačné ťahy v meste, slušnú obslužnosť mestskou hromadnou dopravou a vybudovanú sieť občianskej vybavenosti. Bonusom, ktorý v tomto prípade developer prináša budúcim obyvateľom, ale aj širšej verejnosti, je komunitný priestor umiestnený na prízemí objektu. S rozlohou 500 m2 ponúkne rôzne možnosti na stretávanie, spoločné akcie a relax. Obvyklý prístup investora, ktorý do ustúpeného najvyššieho podlažia umiestni najluxusnejšie byty s najluxusnejším výhľadom, funguje v tomto prípade trochu inak. Na jednej zo striech bude pre všetkých obyvateľov k dispozícii relaxačná strešná terasa. Polouzatvorený dvor ponúkne okrem 66 parkovacích miest na povrchu aj veľký priestor so zeleňou upravený na hry detí či relax dospelých. V suteréne domu bude vybudovaný parkovací dom pre 95 áut.

Na najvyššom podlaží sa rysuje spoločná terasa s parádnym výhľadom.

Okno aj v kúpeľni
So 110 bytmi a 12 apartmánmi sa Mamapapa už radí medzi väčšie projekty, našťastie sa nešplhá do nedozerných výšok, ostáva pri triezvych siedmich, respektíve ôsmich podlažiach v objekte s pôdorysom L. Skladba bytov a apartmánov naznačuje cieľovú skupinu projektu. Na výber je množstvo rôznych dispozícií od najmenších 1-izbových cez 1,5-izbové, 2- a 2,5-izbové až po 3-izbové byty a niekoľko 4-izbových. Dispozície sú dômyselné, architekti využili aj zdanlivo hluché miesta, ktoré priam vyzývajú na tvorivý prístup pri riešení interiéru. Milým pozitívom sú byty s kúpeľňami s oknami, čo sa často v bytových projektoch nevída, keďže prirodzené svetlo v kúpeľni je pre generácie odchované v umakartových kúpeľniach stále symbolom luxusu. Podobne je to s balkónmi. Aj k tým najmenším dispozíciám boli pridané lodžie alebo aspoň balkóny, v niektorých prípadoch dokonca s rozmermi, ktoré dovolia umiestniť do exteriéru viac ako jednu stoličku.

Menšie byty majú otvorené dispozície.

Patchworková fasáda
S architektúrou sa v ITB vždy radi pohrajú, Architekti Šebo Lichý sa nezaprú. Osvedčený recept vysúvania a zasúvania objemu v tomto prípade mierne zmodifikovali a výsledkom je kontrast dvoch hmôt. Vyšší, zato zjavne zámerne triezvejšie poňatý, svetlý blok má štandardnú vizáž bytového domu. Príjemným protipólom je kolmo orientovaný nižší blok s bohatým tvaroslovím. Dokonca až takým bohatým, že fasády pripomínajú patchworkovú deku. Na projekte s názvom Mamapapa to však považujeme za milý a tiež logický spôsob, ako vyvolať v klientoch pocit domácej pohody a útulného prostredia. S realizáciou stavby začína developer už túto jar. Na obhliadku dokončeného projektu si redakcia (rovnako ako klienti na sťahovanie do hotových bytov) počká do konca budúceho roku.

Developer ponúka naozaj hravú tvarovo aj farebne bohatú fasádu.

Mamapapa
Miesto: Nejedlého ulica, Bratislava-Dúbravka
Investor: ITB Development
Architekti: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr. arch. Igor Lichý, Ing. Branislav Groch, Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Plocha pozemku: 4 181 m2
Zastavaná plocha: 1 378 m2
Počet parkovacích miest: 66 na povrchu, 95 v garáži
Výstavba: jar 2016 – zima 2017

Text: Mária Nováková
Dokumentácia: ITB Development