Originálny hotel vytesaný do talianskych skál

image 88666 25 v1

Taliansko vždy bolo (a zrejme aj bude) veľmi lákavou destináciou pre cestovateľov z celého sveta. Nielen jeho historické artefakty či nádherná príroda, ale aj skvelé jedlo, jedinečný spôsob života a pozoruhodné architektonické klenoty sú tým, čo láka návštevníkov z Európy aj ostatných kontinentov.

Medzi tieto skvosty patrí aj hotel nachádzajúci sa v zatiaľ menej známej časti južného Talianska, ktorá by si však zaslúžila väčšiu pozornosť – v meste Matera v regióne Basilicata, neďaleko známejšieho Bari.

Matera patrí pod ochranu UNESCO a málokto vie, že v roku 2019 bude Hlavným európskym mestom kultúry. Nachádza sa tu množstvo úzkych uličiek, ktoré vedia neustále prekvapovať tým, kam vás zavedú.

Hotel sa nazýva La Dimora di Metello, pričom názov čerpá z pomenovania jednej veže mesta Matera. V okolí mesta sa nachádzajú najvýznamnejšie miesta pobytu jaskynného človeka.

V tejto súvislosti je hotel celkom príznačný – pôsobí ako originálny domov jaskynného človeka pretransformovaný do modernej doby. Je prvým hotelovým dizajnom, ktorý navrhla súrodenecká dvojica Marina a Alfred Manca.

Architekti, ktorí sa po štúdiách architektúry na Neapolskej univerzite vrátili k rodným koreňom, založili v Matere architektonický ateliér, ktorý sa sústredí na lokálnu výstavbu a dizajn.

Na hotel sú právom hrdí a s nadšením o ňom rozprávajú: „Hotel povstal z prírodných jaskýň, ktoré sa nachádzali v skalách,“ vysvetľuje Alfredo Manca. Hotel je tvorený štyrmi ubytovacími časťami, spoločnou terasou, priestorom na raňajky a kúpeľno-relaxačnou časťou. Menší, ale očarujúci objekt musel prejsť mnohými úpravami – od odstránenia vlhkosti cez ručné mechanické čistenie skalných stien pomocou drôtených kefiek až po celkom nové zariadenie interiéru.

Neľahká cesta sa vyplatila, pretože v súčasnosti je hotel veľmi vyhľadávaným miestom a láka cestovateľov z blízkeho okolia aj ďalekého sveta. Každá izba je pomenovaná talianskym menom ženského rodu – Eumenia a Numisia sú štandardné dvojizby, Agapta je o čosi väčšia a najväčšia, najluxusnejšia suita má pomenovanie Metella.

Takmer všetok nábytok je vyrábaný na mieru, väčšina z neho vo vyhotovení z bledého duba. Textílie sú prírodné, ručne šité. Interiér je zariadený jednoducho, vkusne a elegantne.


Príznačná je tlmená naturálna paleta odtieňov, ktorá korešponduje s prirodzeným charakterom celého objektu.

Text: Anna Martausová
Foto: Pierangelo Laterza
Zdroj: interiordesign.net , artnouveau.com.gr

KategórieHotely a reštaurácie