image 78679 25 v1
Galéria(11)

Keď sa architekti rozhodnú otvoriť si vlastnú kaviareň

Prúd a spojenie sú hlavné motívy interiéru bistra Proti Proudu v pražskom Karlíne. Inšpirácia karlínskym inovátorom v oblasti elektrotechniky – Františkom Křižíkom – sa v ňom prepojila s dobrou kávou a skvelým jedlom.

01 Mimosa Proti Proudu BoysPlayNice
02 Mimosa Proti Proudu BoysPlayNice
03 Mimosa Proti Proudu BoysPlayNice
04 Mimosa Proti Proudu BoysPlayNice
05 Mimosa Proti Proudu BoysPlayNice
06 Mimosa Proti Proudu BoysPlayNice
08 Mimosa Proti Proudu BoysPlayNice
09 Mimosa Proti Proudu BoysPlayNice

Na hlavnej barovej stene z bielej preglejky s perforáciou je vytvorený raster, na ktorý nadväzujú všetky prvky na stene – od vodiacich terčov drôtov až po rolku popísanú každodenným menu. Sieť drôtov rozbiehajúca sa od spínačov za pultom k svetlám nad stolmi zviditeľňuje prepojenie medzi obsluhou a hosťami.

Veríme v kávu

Svetlá sú ovládané jednotlivo, rozmiestnenie spínačov na stene za pultom kopíruje rozmiestnenie svietidiel v priestore. Svetlá sa rozsvecujú a zhasínajú s prichádzajúcimi a odchádzajúcimi hosťami, s každým otvorením vstupných dverí sa tak bistro trochu rozprúdi.

Textúra preglejky je tlmeným odrazom vzoru kamennej podlahy, rovnako ako dubová doska pultu a jednotlivých stolov. Oceľovým prvkom je ponechaný charakter surového čierneho železa. Výnimkou je len skorodovaný pult s mottom, ktoré korózia neohrozí – IN COFFEE WE TRUST.

Bistro Proti Proudu
Miesto: Praha-Karlín
Architekti: Mimosa architekti, Modulora
Klient: Karolina a David Koneční
Realizácia: 2015
Spolupráca: Lenka Pechanová, Modulora

TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma (BoysPlayNice)