image 85766 25 v1
Galéria(8)

Kaviareň, v ktorej sa melie káva aj pomocou trojkolky

Partneri sekcie:

Netradičná kaviareň sa nachádza v srdci Rosemont-La Petite-Patrie v kanadskom Montreale. S odkazom na kočovné potravinové a nápojové stánky sa kaviareň usadila na jednom konkrétnom mieste po tom, ako bola predstavená na všetkých významných festivaloch. Prevádzka predstavuje spojenie vynálezu (mlynčeka-trojkolky) a štýlovej kaviarne, ponúkajúcej jeden z najlepších zážitkov pre milovníkov kávy, ktorí navštívia Montreal.

26678 main 1097 5 26678 sc v2com
26679 main 1097 5 26679 sc v2com
26681 main 1097 5 26681 sc v2com
26682 main 1097 5 26682 sc v2com
26683 main 1097 5 26683 sc v2com
26685 main 1097 5 26685 sc v2com
26765 main 1097 5 26765 sc v2com

Nachádza sa na rohu atraktívnych ulíc Beaubien a Saint-Vallier, ktoré priam dýchajú históriou a osobitým charakterom. Jednoduchý a osviežujúci koncept ponúka všetko potrebné – komfort kamennej kaviarne a atmosféru kočovného pouličného stánku v jednom. Vybudovanie konečného vizuálu kaviarne Pista Café Mobile bolo úlohou pre kreatívcov z Les Ateliers Guyon, ktorí zvládli toto zadanie na výbornú.

Po tom, ako majitelia a zamestnanci kočovnej kaviarne prebrázdili ulice Montrealu a zúčastnili sa na každej z významných mestských udalostí, si prizvali na pomoc dizajnérov, aby im pomohli zakotviť na konečnom mieste. Do momentu, keď sa majiteľ Maxime Richard rozhodol, Pista Café Mobile prešiel s cieľom namlieť čerstvú kávu celých 360 km. Ako sa vyjadril samotný majiteľ: „Základom kaviarne je trojkolka, ktorá kombinuje využitie ľudskej sily a technológie, pričom výsledkom je potešenie z perfektnej kávy. Mechanizmus je absolútne nezávislý od akéhokoľvek iného zdroja energie a spolieha sa len na zdravé nohy a mocné pedále, ktoré zabezpečujú čerstvo namletú kávu pre každého zákazníka.“

Dizajnéri, ktorí boli poverení vytvorením dizajnu konečného stanovišťa pôvodne kočovnej kaviarne, dostali jasné zadanie – pokúsiť sa preniesť pouličnú atmosféru do interiérovo uzatvoreného celku a zamerať pozornosť na podstatu podniku – trojkolku. Hlava celého projektu Félix Guyon vysvetľuje: „Nápad dostať pouličnú atmosféru do vnútorného priestoru vznikol celkom spontánne pri diskusiách s majiteľom. Rozhodli sme sa priniesť zákazníkom pohodový, priateľský a neformálny priestor v svetlom, živom a osviežujúcom vyhotovení.“ Cieľom dizajnérov teda bolo vyvolať v zákazníkovi pocit, že len kráča okolo alebo sedí v parku a mimochodom sa zastaví na šálku voňavej kávy. Prirodzene, nebolo možné na sto percent preniesť prvky vonkajšieho pouličného sveta do interiéru, preto sa dizajnéri rozhodli previesť atmosféru pomocou foriem, farieb, tvarov a prispôsobenia priestoru štýlu „pouličného vozíka“.

Kaviareň je delená na dve samostatné časti – na jednej strane sa nachádza dlhá lavica, na druhej strane je obslužná časť (bar), v rámci ktorej sú zákazníci obsluhovaní podobne, ako keby čakali na kávu z pouličného stánku. V priestore je vyhradené špeciálne miesto na trojkolku, ktorá celému dizajnu dodáva osobitú atmosféru. Hoci v kamennej verzii slávnej kočovnej kaviarne už panujú klasické mlynčeky, trojkolku je stále možné využívať, preto sa vzadu nachádza aj akási dielňa, v rámci ktorej sa dajú robiť drobné opravy, očista a podobne.

Majiteľ kaviarne si želal, aby trojkolka bola na výslní, ale aby priestor ako taký tematicky nesmeroval iba k trojkolke. Dizajnéri mu vyhoveli a dominantný technický prvok vyvážili zaujímavým interiérovým zariadením, farbami, podlahou a skutočne krásnym zlatým zdobeným stropom.

Text: Anna Martausová
Foto: EGP TechnoVirtuel inc., Éliott Légaré
Zdroj: v2com-newswire.com