Otvorte dvere farbe roka 2018

image 97421 25 v2

Inštitút farieb Pantone pred pár dňami oznámil farbu roka 2018. Ultra Violet, odtieň fialovej, provokuje a zároveň prináša pokoj v mysli. V staroveku fialová farba reprezentovala bohatstvo, silu či hodnosť, dnes sa spája s nekonformnosťou, experimentovaním a posúvaním hraníc. Fialová farba má svoje miesto aj v interiérovom dizajne. Poradíme vám, ako ju správne nakombinovať a oživiť s ňou domácnosť.

Farba nezávislých, ktorá upokojí aj nakopne myseľ

Fialová farba je vyjadrením extravagancie, nezávislosti, kreativity a individualizmu. Odtieň Ultra Violet obľubovali napríklad ikony popkultúry ako David Bowie alebo Prince, ktoré ho používali ako prostriedok k sebavyjadreniu. Zároveň sa fialová považuje za introspektívnu, čo znamená, že pomáha človeku ukľudniť myseľ a sústrediť sa na svoje vnútorné prežívanie. Štúdie preukázali, že fialová stimuluje kreativitu. Preto s ňou v interiéri môžete pracovať rôzne. Na miestach, kde radi oddychujete použite fialové doplnky – napríklad do kúpeľne dajte fialové uteráky či nádoby, v spálni použite fialové vankúše alebo závesy. Ak sa potrebujete plne sústrediť, použite fialovú v pracovnom kútiku – fialové písacie potreby, podložka na písanie alebo kreslo vám pomôžu ukľudniť myseľ a koncentrovať sa na prácu.

Ľahko kombinovateľná

Fialová farba vzniká kombináciou červenej a modrej, čo sú teplé a studené tóny, takže sa veľmi ľahko kombinuje s inými farbami. Ak sa nebojíte experimentovať a chcete dodať interiéru trochu extravagancie, skúste si natrieť steny tmavším odtieňom fialovej farby. Tmavé a sýte farby dokážu vyniknúť aj v horších svetelných podmienkach, ak sú správne nakombinované s kontrastnými odtieňmi. Keď siahnete po tmavej fialovej, dbajte na to, aby jej v miestnosti nebolo priveľa, pretože interiér potom bude pôsobiť ťažko. Ak sa rozhodnete pre fialové steny, doplňte ich bledým nábytkom, ak pre fialové podlahy alebo koberec, zvoľte bledé odtiene stien či závesov. Výborne s fialovou fungujú aj metalické odtiene – zlaté či strieborné detaily ako sú kľučky, držiaky či dekorácie.


Malé farebné akcenty

Ak nechcete radikálne meniť farbu svojich stien, siahnite po dekoráciách. Kuchyňu doplňte farebným servisom, spotrebičmi, obrusmi alebo osvetlením. V spálni zas môžete použiť fialovú posteľnú bielizeň, koberec, závesy, vankúše alebo nábytok. Interiér oživia aj fialové kvety – orchidea, levanduľa, fialky alebo tulipány.


Rozsvieťte farebné svetlá

S farbami sa v interiéri môžete pohrať aj pri osvetlení. V prípade, že nechcete kupovať do miestnosti nové svietidlo, stačí vymeniť iba tienidlo – jednoduchý a lacný trik vám umožní, že o rok sa môžete inšpirovať zase ďalšou farbou roka. Dovtedy nám ale bude najbližších 12 mesiacov kraľovať fialová. Tak kde ju využijete vy?


Nové trendy, nový byt

Oslovila vás podmanivosť fialovej farby, no podľa horúcich trendov by ste radšej zariaďovali úplne nový byt než svoj súčasný? Pozrite si ponuku bytov v Bratislave od spoločnosti YIT Slovakia. Možno svoj vysnívaný nájdete práve tu.
www.yit.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti YIT Slovakia a.s.