Moderné bývanie v podkroví

image 95606 25 v1

Podkrovie má v sebe vždy určité kúzlo, interiér plný dynamiky, zdanlivo môže byť „bez ladu a skladu“, plné kontrastov svetla a tieňov, snáď každému zahrá na romantickú strunu. Ale zariadiť takýto priestor prakticky a súčasne využiť všetky prednosti neobvyklého členenia a výškových rozdielov nie je jednoduché. Ako teda vybaviť podkrovný byt tak, aby plnil svoju funkciu a súčasne nepôsobil stiesnene?

Princíp návrhu zariadenia takéhoto bytu musí vychádzať z dispozície daného priestoru. „Niekedy si môžeme dovoliť urobiť priestor veľkým, i keď v skutočnosti veľký nie je,“ vysvetľuje architektka Jana Šimánková z ateliéru Mio architects, „niekedy sa, naopak, musíme držať vnútorného členenia,“ pokračuje.

„Podľa mňa je dôležitá segmentácia priestoru – kuchyňa by mala zostať zachovaná ako kuchynský kút, spálňa by mala byť vždy oddelená od dennej časti… Podkrovie je pri zariaďovaní vždy zaujímavé práve z tohto priestorového hľadiska. Je samozrejmé, že konkrétne tento byt nie je určený pre veľkú rodinu – to je zrejmé z návrhu kuchyne, ktorá je skôr subtílna. Je to však pohodlné bývanie pre jedného či dvoch ľudí.“

Nevyužiť priestory povaly v činžiaku v centre Prahy by bol hriech. S týmto zámerom investor oslovil architektov z ateliéru Mio architects. Byt je navrhnutý ako bývanie pre mladý pár, ktorý súčasne využije výhody lokality v centre hlavného mesta.

Návrh sa opiera o krásu priestoru „na povale“ a zároveň ho dopĺňa o nutné vybavenie v jemnom industriálnom štýle, ktorý reprezentuje priznaná neomietnutá tehlová stena – biely náter jej dodáva nádych čistoty, biela súčasne presvetľuje podkrovný priestor.

Vyzdvihnúť treba citlivé zladenie farieb, ktoré evokuje retro štýl, rovnako aj obklady v kúpeľni, keramické vypínače, doplnky…

Zaujímavý akcent dodajú celku masívne drevené konštrukčné prvky v prírodnom odtieni.

Súčasne však byt ponúka svojim obyvateľom moderný komfort, výhodou je aj dostatok denného svetla a kapacita úložných priestorov – dve z najzákladnejších požiadaviek na kvalitné a pohodlné bývanie. Výhľady z okien na strechy domov Starého Mesta sú už iba čerešnička na torte.

Foto: Ing. arch. Vít Černý
Text: Daniela Bartošová