Geniálne funkčný dizajn parížskeho bytu s rozlohou 16 m²

image 74039 25 v2

Viete si predstaviť plnohodnotné bývanie na ploche 16 m²? Možno teraz nesúhlasne krútite hlavou a premýšľate, ako sa vlastne vôbec dá denno-denne žiť na ploche, ktorá zodpovedá približne tretine až štvrtine bežného bytu. Architektom sa v maličkom byte podarilo na prvý pohľad nemožné. Posúďte sami!

Tento malý byt v Paríži je plodom spolupráce architektov Marca Baillargeona a Julie Nabucet. Najnápadnejším rysom tohto projektu je jeho skromná rozloha – len 16 m². Geniálne interiérové riešenie tohto mikrobytu, ktorý vznikol z kúpeľne oveľa väčšieho príbytku, nejedného človeka úprimne šokuje a presvedčí, že nie každý malý priestor musí byť automaticky stiesnený a neobývateľný.

Ako sa iste dá očakávať v takomto prípade, architekti si museli potrápiť hlavy a vymyslieť čo najkreatívnejšie a najmä priestorovo dômyselné riešenia. Skĺbiť estetickú stránku s maximálnou funkčnosťou je na danej ploche skutočné umenie. Architektom sa podarilo vytvoriť miesto, kde aj pri minimálnej námahe možno dosiahnuť neuveriteľné výsledky – najmä čo sa týka udržiavania poriadku a funkčného usporiadania priestoru.

Zásadným prvkom bytu je posteľ, čo zároveň slúži aj ako sedačka. Šikovný systém, ktorý v prípade potreby umožňuje zasunúť posteľ pod pódium, na ktorom sa rozprestiera kuchyňa, jedálenský pult a kúpeľňa, je v tomto byte nenahraditeľným pomocníkom. Umožňuje totiž včleniť do bytu komfortnú veľkú posteľ, akú by za iných okolností do tak malého priestoru nebolo možné zakomponovať.

Skryté úložné priestory v kuchyni a na obývačkových stenách sú ďalším esom v rukáve majiteľa, pretože umožňujú bleskovo a efektne skryť všetko, čo má pred návštevou zostať ukryté. Kúpeľňa napriek svojej rozlohe poskytuje plný komfort, je riešená skutočne minimalisticky. Ku oknu oproti posteli/sedačke sa podarilo umiestniť ešte praktický pracovný kútik so stolom tvoreným lištou umiestnenou na jednej stene a tiahnucou sa až do rohu miestnosti.

Perfektne funkčným doplnkom je aj minimalistický konferenčný stolík, ktorý pri vyťahovaní postele presne zapadne pod úložné skrinky na stene a splynie tak s nábytkom, pričom spolu so skrinkami vytvorí nenápadné čelo postele.

Azda spolu s nami uznáte, že výkon, ktorý architekti predviedli pri navrhovaní interiéru tohto mikrobytu, je skutočne obdivuhodný.

Text: Anna Martausová
Zdroj: freshome.com

KategórieInteriérový dizajn