Centre Georges Pompidou má 40 rokov

image 91496 25 v1

Časopis National Geographic tento objekt kedysi nazval „láskou na druhý pohľad“, pretože jeho industrializovaná fasáda nevyvoláva(la) u každého okamžité nadšenie.

Keď bol pred 40 rokmi premiérovo predstavený verejnosti, stal sa terčom kritiky, vraj „obrátil architektúru naruby“ – všetky rozvody, klimatizácia technické zariadenia budov sa totiž nachádzali priamo na fasáde a nie vo vnútri budovy. Hovoríme o Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou (doslova „Národné centrum umenia a kultúry Georgea Pompidoua“), skrátene Centre Georges Pompidou, ktoré si veľmi rýchlo našlo svojich priaznivcov a stalo sa takým turistickým magnetom, ktorý sa vyrovná v návštevnosti aj Eiffelovej veže.

Revolučná stavba vznikla v rokoch 1971 až 1977 a nachádza sa len kilometer od Notre Dame a Louvru. Hlavnými autormi sú Richard Rogers a Renzo Piano, pričom obidvaja získali neskôr aj najprestížnejšie architektonické ocenenie – Pritzkerovu cenu: Piano v roku 1998 a Rogers v roku 2007.

Farebné stvárnenie budovy má na svedomí francúzsky maliar Jean Dewasne, ktorý navrhol namaľovať jednotlivé rúry farbami – modrá (voda), červená (eskalátory a výťahy), žltá (elektroinštalácie) a zelená (vzduchotechnika).

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK