Vizualizácia multifunkčnej haly Pankúchova v Bratislave-Petržalke

Hrubá stavba novej športovej haly v Petržalke by mala byť hotová do konca roka

Najmä športovú infraštruktúru v najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka s vyše 100-tisíc obyvateľmi má doplniť multifunkčná Športová hala Pankúchova.

Je to investícia samosprávy, nie súkromného investora ani športových zväzov. Objekt bude mať širšie využitie, bude slúžiť nielen na šport, ale aj na kultúru a spoločenské podujatia. Hala sa nachádza v blízkosti základnej školy, gymnázia a súkromného bilingválneho gymnázia a poskytne zázemie pre hádzanú, futsal, nohejbal, basketbal, volejbal, bedminton, florbal, tenis či stolný tenis.

Príspevok vyše milióna eur

Náklady na výstavbu sú cca 2,5 milióna eur, z toho 1,2 milióna eur tvorí dotácia od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku podpísala Petržalka ešte v decembri minulého roka. Náklady s ním spojené musí samospráva vyúčtovať do konca roka 2023.

V článku na svojej oficiálnej stránke mestská časť informovala, že hrubá stavba haly by mohla stáť do konca tohto roka. Starosta Ján Hrčka avizoval, že v najbližších dňoch vyhlási Petržalka verejné obstarávanie na zhotoviteľa. Od toho sa bude odvíjať harmonogram prác a ich začiatok starosta odhaduje na polovicu leta.

Variant A športovej haly
Variant A športovej haly | Zdroj: Mestská časť Bratislava-Petržalka

Na stavbu si vezmú bankový úver

Tamojšie miestne zastupiteľstvo schválilo 14. februára v prospech výstavby a financovania haly balík dokumentov– od návrhu výstavby, prijatie úveru vo výške 800-tisíc so splatnosťou 5 rokov od Československej obchodnej banky až po založenie obchodnej spoločnosti Petržalská výstavba.

V nej je jediným spoločníkom mestská časť a účelom je výstavba tohto multifunkčného športového stánku. V rozpočte na aktuálny rok vyčlenili na výstavbu Športovej haly Pankúchova 447 800 eur.

O mieste stavby rozhodne starosta

Nový športový stánok má byť v areáli Základnej školy Pankúchova na pozemkoch mestskej časti. V otázke presnej lokácie budúcej výstavby  miestni poslanci splnomocnili starostu Jána Hrčku, aby zrealizoval výstavbu v severozápadnej časti pozemku v priestore areálu medzi dvoma školskými objektmi (variant A) alebo v juhozápadnej časti pozemku na časti futbalového ihriska (variant B) v súlade s dotačnými podmienkami rezortu investícií a regionálneho rozvoja.

Variant B športovej haly
Variant B športovej haly | Mestská časť Bratislava-Petržalk

Starosta sa v článku na webe mestskej časti jednoznačne vyjadril, že preferuje variant B. „Som jednoznačne za variant B, ktorý si vyžiada viacero nútených investícií aj komplikácií, no vo finále nám postavenie haly v tejto lokalite prinesie oveľa viac výhod,“ konštatoval starosta s tým, že ak sa podarí vybaviť potrebné povolenia, rozhodne sa pre túto alternatívu.

Jednou z výhod je podľa neho aj lepšia možnosť parkovania, ktoré je vďaka veľkému parkovisku pri lesíku so zhruba 200 parkovacími státiami bezproblémové takmer počas celého dňa.

Možnosti umiestnenia haly.
Možnosti umiestnenia haly. | Zdroj: Mestská časť Bratislava-Petržalka

Športová hala Pankúchova, Bratislava-Petržalka

Investor: mestská časť Bratislava-Petržalka
Investícia: 2,5 mil. eur
Projekt na stavebné povolenie: TEAM t
Kapacita stáleho hľadiska: cca 250 divákov
Stav: v príprave