Holandský športový areál predstavuje budovu a hrádzu v jednom

Partneri sekcie:

Nový polyfunkčný areál ETB Sombroek v holandskej obci Edam-Volendam prináša športovcom zdravé životné prostredie v súlade s trendom trvalej udržateľnosti.

Interiér objektu je vďaka veľkému zaskleniu úzko prepojený s exteriérom. Budova s nápadnými tvarmi a šikmými fasádami sa inšpirovala svojou polohou, okolitou prírodou a napríklad aj blízkou hrádzou IJsselmeer.

Spoločnosť Kuiper Steur Architecten z holandského Assendelftu vyhrala v septembri 2017 výberové konanie na projekt športového areálu ETB Sombroek. Základný kameň položili v novembri 2020 po vypracovaní projektu a získaní potrebných povolení v stavebnom konaní.

Športový areál ETB Sombroek
Športový areál ETB Sombroek
Športový areál ETB Sombroek
Športový areál ETB Sombroek
Športový areál ETB Sombroek
Športový areál ETB Sombroek
Športový areál ETB Sombroek
Športový areál ETB Sombroek

Športový areál sa nachádza necelých 200 km od Markermeeru pri Volendame. V polyfunkčnom objekte založenom na pilótach okrem telocvične nájdete aj halu na fitness a gymnastiku, dve tanečné sály a priestory na jogu či bojové umenia.

Zaujímavosťou je, že v celom objekte použili architekti zo spoločnosti Kuiper Steur Architecten keramické obklady českej značky RAKO.

Obkladačky zo série Color One v odtieňoch zelenej s červenou a oranžovej s modrou zvýrazňujú inak biele plochy stien obložené rovnakým materiálom. Je za tým premyslené využitie farieb erbov oboch častí obce (Edam = zelená a červená; Volendam = oranžová a modrá).

Športový areál ETB Sombroek
Športový areál ETB Sombroek | Zdroj: RAKO

Uhlíková neutralita a využitie energie z obnoviteľných zdrojov

Z urbanistického hľadiska je táto pozoruhodná budova harmonickým doplnením a vylepšením celého miesta. Architektúra je inšpirovaná tesnou blízkosťou mora, vetrom, počasím a okolitou prírodou.

Vytvára úzky vzťah medzi vnútorným a vonkajším priestorom. Zelená strecha doslova spája prírodu a architektúru. Dôsledné prepájanie okolitej prírody s architektúrou budovy cítiť napríklad aj vo veľkoryso zasklenom vstupnom priestore.

Športový areál je uhlíkovo neutrálny, vybavený tepelným čerpadlom, solárnymi panelmi, má vegetačnú strechu (zásobník na vodu), využíva bezúdržbové recyklovateľné ekologické systémy a stavebné produkty, ktoré možno po použití demontovať. Tento prepracovaný energetický a ekologický koncept objektu vznikol v úzkej spolupráci architektov a odborníkov z ostatných súvisiacich oblastí.

Športový areál ETB Sombroek

Lokalita: Edam-Volendam, Holandsko
Architekt: Kuiper Steur architekti
Investor: obec Edam-Volendam s podporou spoločnosti Electro Technical Bureau Sombroek
Stavba: november 2020 – marec 2022