image 98353 25 v1
Galéria(12)

Freedomky – bývanie pre singles, štartovací dom alebo chata

Partneri sekcie:

Tento domček je jedným z mnohých bývaní vyrobených pod názvom Freedomek. Zvláštnosťou zlínskeho domčeka je, že jeho interiérové obloženie tvoria biodosky, z ktorých je tiež vyrobený nábytok. Predstavme si na jeho príklade a fotografiách tento zaujímavý typ domčeka.

F01 1
Freedomek 1
Freedomek 2
Freedomek 3
Freedomek 4
Freedomek 5
Freedomek 6
Freedomek 7

Koncept tvoria moduly s veľkosťou 7 x 4 m alebo 11,5 x 4 m, ktoré je možné k sebe alebo na seba skladať. Freedomek má teda potenciál rastúceho domu. K stavbe Freedomku potrebujeme stavebné povolenie alebo ohlásenie stavby. Freedomek je vhodný na celoročné bývanie, ako domček pre návštevy alebo ako chata.

Základy a prípojky

Domček privezú priamo na miesto, ktoré je ale potrebné vopred upraviť. Pred osadením Freedomku je potrebné vyrovnať terén, vykonať skrývku ornice a pripraviť podsyp – teda podkladové lôžka z okruhliakov alebo iného kameniva. Vhodné je tiež položenie špeciálnej fólie, ktorá zamedzuje prerastaniu buriny.

Freedomek je na miesto uložený počas niekoľkých hodín a montážny špecialista Freedomkov následne prepojí prípojky s vnútornými rozvodmi domčeka.

Firma si pripraví základy pre domček. Základy jedného modulu tvorí osem dvojmetrových zemných skrutiek, ktorými sa domček na pozemok ukotví. Pokiaľ bude dom zložený z viacerých modulov, sú vhodnejšie základové pásy, na ktoré sa jednotlivé moduly uložia.

Zloženie stien a strecha

Stena je difúzne otvorená, izolovaná drevovláknitou tepelnou izoláciou a opláštená doskami Fermacell. Hodnota tepelného prestupu steny je 0,28 W/m2.K. Pri náročnejších podmienkach, napríklad v horách, možno dom postaviť aj s rozšírenou tepelnou izoláciou, kde je hodnota U 0,28 W/m2.K. Nosná konštrukcia je drevená.

Výrobca ponúka viac variantov drevených fasád v niekoľkých farebných prevedeniach, ktoré sú zo severského dreva a dobre odolávajú nepriaznivému počasiu.

Vykurovanie a vybavenie

Freedomky sa vykurujú pomocou elektrických priamotopov alebo sálavých infrapanelov, ktoré ponúkajú efektívnejšie využitie obytného priestoru. Umiestňujú sa na strop alebo na steny. Freedomek sa v základnom variante dodáva s kompletne vybavenou kúpeľňou a toaletou, podlahou podľa výberu klienta, osvetlením, vykurovaním, s osadenými zásuvkami a vypínačmi. Súčasťou sú aj interiérové i vstupné dvere (posuvný HS portál z dreva) a drevené eurookná. Stačí sa teda len nasťahovať.

Výrobca vyvinul vlastný rad nábytku (vždy na mieru do každého modulu), takže celý interiér je efektívne a úsporne využitý. Na snímkach je nábytok vyrobený z biodosiek.

Súčasťou Freedomku môže byť aj kôlňa s rozmerom 4 x 1,5 m, ktorá určite zaujme každého domáceho kutila alebo záhradníka. Praktické sú aj detaily ako vonkajšie svietidlo a elektrická zásuvka na fasáde, ktorá je vhodná na práce pred domom, a vodovodné a požiarne snímače.


Text: Alena Gembalová

Foto: Freedomky