image 71787 25 v1
Galéria(11)

Fasáda z tehál, ktoré otočili

Byť novátorom v dánskej Kodani, kde takmer každý dom disponuje režným murivom na fasáde, si vyžaduje riadnu dávku dôvtipu. Vynaliezavý kompromis medzi historickou zástavbou a budovou škôlky od + COBE Architects priniesol nový spôsob využitia režného muriva. Tehly na obálke ostali, zmenil sa len smer vzoru na povrchu.

cobe 01
cobe 02
cobe 03
cobe 04
cobe 05
cobe 06
cobe 07
cobe 08


Navrhnutý dizajn má jasnú myšlienku – nadväzuje na tradíciu výstavby okolitých budov. No nejde len o kópiu okolitých objektov. Tehlový vzor v tomto prípade nezmenil iba orientáciu drážok. Novinkou sa stali aj nepriznané spoje.

Areál škôlky pozostáva zo skupiny budov a dvora na hranie. Všetko spolu vytvára dojem neveľkej dedinky pre deti, no napriek tomu sa areál od okolia nedištancuje vysokými múrmi a uzatvorenou kompozíciou.

Na prvý pohľad je jasné, že budova síce patrí medzi moderné stavby, no architekti dbali na citlivé zasadenie do jestvujúcej zástavby.

Škôlka bola postavená v staršej mestskej štvrti, ktorú dnes tvorí veľa domov pre seniorov. Oblasť sa tak oživila funkciou slúžiacou deťom. Architekti sa však s hravosťou nenechali príliš uniesť a výzor objektov primerane zapadá do prostredia.

Červená tehla sa v prípade tejto škôlky nestala len nutné zlo, ale vďačným podnetom. Bolo to obmedzenie, ktoré motivovalo k odlišnému prístupu.

Rôzne zakrivený pôdorys plotu nie je náhodný, má slúžiť na ochranu jestvujúcich stromov.

Vertikálna línia je zjavná z každého kúta areálu, vrátane úzkych drevených lát z oplotenia.

Vertikálne smerovanie má aj zábradlie vo vnútorných priestoroch, kde schodisko dominuje celému komunikačnému priestoru.

Pri navrhovaní priestorov sa architekti snažili o dosiahnutie vysokého štandardu, ktorý inšpiruje a pozitívne formuje detské vnímanie.

Skupina hlavných budov prebrala pár charakteristických vlastností obyčajného kvetináča, čo bol aj pôvodný zámer. Jednotlivé budovy majú kvôli presvetleniu rôznu výšku a každú z nich pokrýva na streche hustý trávnatý porast.

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: + COBE Architects